Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Trumpa žádná „prezidentská imunita“ před trestním obviněním nebrání, rozhodl soud

Autor: ČTK - 
2. prosince 2023
08:57

Donald Trump nemá imunitu vůči trestním obviněním za kroky, které podnikl jako prezident, rozhodla v pátek ve Washingtonu federální soudkyně. Informují o tom dnes agentury AP a Reuters, podle níž tak odmítla požadavek Trumpova týmu, aby se soud nezabýval jeho obviněním ze spiknutí s cílem zvrátit volební prohru v roce 2020. Trumpa tehdy v prezidentských volbách porazil Joe Biden.

Soudkyně Tanya Chutkanová konstatovala, že neexistuje žádný právní základ pro tvrzení, že američtí prezidenti nemohou čelit obvinění z trestných činů v momentě, když již nejsou ve funkci. „Obviněný může být předmětem federálního vyšetřování, obžaloby, stíhání, odsouzení a trestu za jakékoli trestné činy spáchané během výkonu funkce,“ uvedla podle AP.

Jak podotýká Reuters, rozhodnutí Chutkanové zase o něco přiblížilo možnost, že se Trump bude ze svých činů muset zodpovídat před porotou. Soud by měl začít v březnu, exprezident se ale může odvolat a není vyloučené, že případ skončí u Nejvyššího soudu.

Sedmasedmdesátiletý politik, který se příští rok chce znovu ucházet o úřad prezidenta a zatím má dobré šance, opakovaně tvrdí, že čtveřice případů, kterým nyní čelí, je politicky motivovaná. Považuje se za nevinného.

O něco dříve v pátek dal federální odvolací soud zelenou i občanskoprávním procesům, v nichž je Trump žalován za podíl na násilnostech v sídle Kongresu 6. ledna 2021. Trojice soudců taktéž odmítla argument Trumpova týmu, že exprezident za své činy nemůže být hnán k odpovědnosti, protože se na něj automaticky vztahuje „prezidentská imunita“.

Obvinění ze zločinného spolčení s cílem zvrátit svou volební porážku v roce 2020 čelí Trump v Georgii. Volby zde před třemi lety prohrál o necelých 12.000 hlasů. Porážku však nikdy neuznal a na místní činitele tlačil, aby výsledky zvrátili.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Eda Sztwiertnia ( 2. prosince 2023 20:40 )

Prezident je jenom loutka která kryje stvůry vladnoucím timto světem. Když nebude naslouchat co mu diktují tak ho zlikvidují.

yokky ( 2. prosince 2023 19:01 )

👎👎👎👎👎👎👎👎✌✌✌✌✌✌✌✌

Zobrazit celou diskusi