Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Věděli o útoku Hamásu předem? Novináři AP a Reuters byli v osudnou sobotu připraveni na místě

Autor: ver - 
10. listopadu 2023
05:00

Nezávislí fotografové z Gazy, kteří pracují pro agentury Associated Press a Reuters, byli na místě během ranního teroristického útoku na Izrael. To vyvolalo otázky, zda byly při pořizování fotografií překročeny hranice novinářské etiky. Honest Reporting, hlídací portál pro izraelská média, uvedl, že AP za své snímky ze 7. října z hranice mezi Izraelem a Gazou připsala čtyři fotoreportéry: Hassana Eslaiaha, Yousefa Masouda, Aliho Mahmuda a Hatema Aliho. Eslaiah pracoval na volné noze i pro CNN a Masoud pro New York Times. Informuje o tom The Washington Post

Honest Reporting zveřejnilo fotografii Eslaiaha, kterého líbá na tvář vůdce Hamásu a „strůjce“ útoků 7. října Jahjá Sinvár. Agentura Reuters publikovala 7. října fotografie od dvou fotografů, Mohammeda Fayqa Abu Mostafy a Yassera Qudiha. O nich Honest Reporting napsal, že „rovněž byli na hranici zrovna v momentě, kdy došlo k útoku Hamásu“.

„Co tam dělali tak brzy, když bylo ještě klidné sobotní ráno?“ klade si otázku Honest Reporting ve své zprávě. „Byli koordinováni s Hamásem? Daly celosvětově uznávané agentury souhlas ke vstupu svých fotografů na nepřátelské území spolu s teroristy, když jejich fotografie následně používaly?“ Otázek je více. 

„Obeznámili fotoreportéři, kteří pracují na volné noze pro média, jako jsou CNN a The New York Times, své další zaměstnavatele se svými úmysly?“ navazuje Honest reporting v reportu. „Podle záběrů lynčování, únosů a útoků to vypadá, že hranice byla narušena nejen fyzicky, ale i novinářsky,“ dodává. 

„Jako redaktora mě to hluboce, hluboce znepokojuje,“ reagoval Avi Mayer, šéfredaktor Jerusalem Post. „Odhalení Honest Reporting naznačuje možnou tajnou dohodu mezi fotoreportéry a Hamásem během masakru 7. října v jižním Izraeli. Zasloužíme si odpovědi,“ dodal. 

Agentura Associated Press popřela, že by měla jakékoli předběžné informace o děsivém útoku, při kterém teroristé z Hamásu napadli Izrael a zabili více než 1400 izraelských civilistů, včetně žen a dětí.

„AP používá snímky pořízené nezávislými pracovníky z celého světa, včetně Gazy. Hassan Eslaiah byl příležitostným nezávislým pracovníkem pro AP a další zpravodajské organizace,“ řekla listu The Washington Times Nicole Meirová, manažerka pro styk s médii AP.

„Agentura Associated Press nevěděla o útocích ze 7. října předtím, než k nim došlo,“ řekla. „Role AP je shromažďovat informace o nejnovějších událostech po celém světě, ať se dějí kdekoli, i když jsou tyto události strašné a mají za následek hromadné oběti,“ dodala. 

CNN reagovala prohlášením, ve kterém sdělila, že přerušila pracovní poměr s Eslaiahem. „Jsme si vědomi článku a fotografie týkající se Hassana Eslaiaha, fotoreportéra na volné noze, který spolupracoval s řadou mezinárodních a izraelských médií,“ uvedla CNN. „I když jsme v tuto chvíli nenašli důvod pochybovat o novinářské přesnosti práce, kterou pro nás vykonal, rozhodli jsme se s ním přerušit veškeré styky,“ dodal server. 

Video zveřejněné na internetu zobrazuje Eslaiaha stojícího před hořícím izraelským tankem. „Všimněte si, že ho nelze identifikovat jako člena tisku,“ uvedl Honest Reporting. „Ale AP a CNN považovaly za přijatelné využít jeho služeb,“ dodal web. 

Americká konzervativní obhájkyně Marina Medvinová uvedla, že „Ali Mahmud a Hatem Ali natočili snímky únosů Izraelců do Gazy. Mahmud také zachytil pickup, který převážel tělo Shani Loukové.“ „Zadokumentovali některé únosy. Věděli tito ‚novináři‘ o plánu předem?“ ptá se.

Video  Útok teroristů z Hamásu na Izrael: Exploze a mrtví v izraelských ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

arbitr ( 11. listopadu 2023 19:41 )

Novináři, zachcující první útok, neměli přilby, vesty ani označení - byli tedy "u toho" náhodou - prostě se potulují v místech, kde se může něco semlít a mají novinářský čuch i kliku...

UFO1 ( 10. listopadu 2023 15:27 )

Kdo cestuje a navštívil Izrael, arabský svět,Rusko, Německo.... má jasný pohled na věc.

UFO1 ( 10. listopadu 2023 07:56 )

Teroristi se evidentně infiltrují do všech oblastí a všech zemí

Zobrazit celou diskusi