Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Meta čelí obří žalobě. Facebook poškozuje duševní zdraví dětí, tvrdí 33 států v USA

Autor: ČTK - 
24. října 2023
19:20

Desítky amerických států žalují mateřskou společnost facebooku a instagramu. Podle nich tyto sociální sítě poškozují duševní zdraví dětí a mládeže. Firma Meta ignoruje jejich negativní dopady v zájmu vyššího zisku, píše se v žalobě podané dnes v americkém státě Kalifornie.

Třicet tři amerických států obviňuje společnost Meta mimo jiné z toho, že vyvinula obchodní model, který nutí děti a mladé lidi trávit na jejích sociálních sítích více času. Meta si je podle nich vědoma toho, že mladé uživatele lze snáze ovlivnit. Americké státy odsuzují mimo jiné funkci takzvaných lajků, na které uživatelé klikají, když se jim obsah líbí, a oznámení, která je znovu a znovu táhnou k obrazovkám.

„Výzkum ukázal, že používání sociálních médií Mety mladými lidmi je spojeno s depresemi, úzkostmi, nespavostí, narušením vzdělávání a každodenního života a mnoha dalšími negativními důsledky,“ uvádí se ve více než 200stránkové žalobě. Meta podle ní ví, že sociální sítě jsou škodlivé a návykové.

Žaloba je poslední z řady soudních podání proti společnostem provozujícím sociální média pro děti a dospívající. TikTok společnosti ByteDance a YouTube firmy Google také čelí stovkám žalob podaných jménem dětí a škol, které si stěžují na návykovost těchto sociálních médií.

„Meta využila mocné a bezprecedentní technologie k tomu, aby nalákala, zapojila a nakonec zlákala mládež a dospívající,“ uvádí se v žalobě. „Jejím motivem je zisk.“

Žaloba také tvrdí, že Meta shromažďuje údaje o dětech mladších 13 let bez souhlasu jejich rodičů, čímž porušuje federální zákon. Žalující požadují celou řadu nápravných opatření.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi