Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Influenceři šíří nebezpečný trendy úsměv „na delfína“. Na obroušené zuby si nasazují nepřirozeně bílé náhrady!

Autor: pma - 
16. března 2023
18:13

Nemáte rozzářený bílý chrup jako z reklamy na zubní pastu? Není problém! Pokud máte dostatek finančních prostředků, můžete si podobné zuby nechat vyrobit. Poptávka po mechanické úpravě chrupu, kdy jsou zájemcům zuby zbroušeny a ně nasazeny zářivě a až nepřirozeně bílé náhrady, je čím častější a to hlavně mezi mladými. Na sociálních sítích tzv. úsměv „na delfína“ propagují i čeští inlfuenceři a TikTokeři jako Honza Michálek nebo Marek Valášek (Datel). Podle odborníků se jedná o velmi nebezpečný trend, který může chrup trvale poškodit.

Vidina dokonalého amerického úsměvu láká mnoho lidí. Někteří využívají ke zlepšení chrupu nejrůznější bělící přípravky, avšak někteří zachází ještě dál. Po celém světě se v posledních měsících rozmáhá nový trend, kterému se také přezdívá jako „delfíní úsměv“.

Ten spočívá mimo jiné v tom, že si zájemci o tuto proceduru nechají obrousit všechny své často zdravé zuby a ně jim jsou lékaři nasazeny zářivě bílé korunky nejrůznějších tvarů a materiálů. Trend na sociálních sítích představují i čeští influenceři.

200 tisíc za nový chrup

Jedním z nich je i jednadvacetiletý Honza Michálek, kterého na sociální síti TikTok sleduje přes 850 tisíc lidí. „První den jsem byl na kontrole a trhání zubů, další den přišlo broušení a nasazování náhradních zubů, no a pak mi ty nové zuby nasadili a já jsem naprosto spokojený,“ směje se na jednom ze svých videí mladý TikToker a ukazuje nový alabastrově bílý chrup.

Částky za podobné estetické úpravy se pohybují kolem 200 tisíc korun a zájemci často navštěvují zahraniční kliniky, hlavně pak ty v Turecku či Brazílii.

Není ale jediným. Před nedávnem si nový chrup obstaral i známý český infuencer Marek Valášek známý pod přezdívkou Datel. „Zuby, které šly zachránit, tak ty jsme vyléčili a následně zbrousili. Na ně mi pak nasadili korunky, takže mám pod nimi normálně svůj živý zub,“ chlubil se před pár týdny na svém profilu Datel.

Kritika ze všech stran

Jak on tak i TikToker Honza Michálek si od svých fanoušků vyslechli kromě pochval na nový zevnějšek i kritiku. „Bože, proč jste si nechal obrousit své „normální“ zuby v tolika letech? Jen, abyste měl zářivý úsměv? Já už tady ničemu nerozumím,“ komentovala Datlovu fotku jedna z uživatelek. „Z hezkých zubů si udělat nepřirozené orbitky… Mladej kluk, za pár let bude litovat,“ napsala pro změnu Michálkova fanynka.

Důvod, proč zájemci o „delfíní úsměv“ navštěvují zahraniční kliniky, je podle zubního lékaře Jiřího Šedivého jednoduchý. To, co by v Česku trvalo dlouhé týdne a měsíce, dostanou pacienti v zahraničí hned. „Za jeden den vám udělají „krásné zuby“, ale obrousí je destruktivním způsobem až na takové drobné pahýly, což je proti absolutně proti pravidlům dnešní stomatologie, kdy je naopak naším úkolem zachraňovat zubní tkáně,“ popsal problém v rozhovoru pro iDnes.cz zubař.

Podle Šedivého se navíc v zahraničí zákroky provádí v estetických salonech, ve kterých často nepracují vystudovaní lékaři, což může mít i fatální následky.

Úsměv nevydrží věčně

Stomatologové se obecně shodují, že estetické zákroky, při kterých dochází k často neodbornému broušení zubů, jsou velmi nebezpečné a v mnoho případech naprosto zbytečné. „Zuby mají přirozeně žlutý odstín kvůli dentinu pod sklovinou. Jedná se o žlutou tkáň, která tvoří většinu zubu, a je obecně více neprůhledná než sklovina. Pigmentové skvrny, které se zubech často objevují, jsou z toho, co jíme nebo pijeme,“ vysvětluje například australská zubařka Justina Teová.

Osvětu mladým lidem na sociálních sítích snaží dělat i britská zubařka Shaadia Manouchehriová, která na TikToku na konkrétních modelech dokazuje, proč je broušení zubů nebezpečné.

Podle odborníků si navíc mnoho lidí neuvědomuje, že takový úsměv nevydrží navždy. Přibližně po deseti letech je nutná výměna korunek a mnohem častěji se u pacientů s „delfíním úsměvem“ tvoří na zubech kazy nebo dochází k poškození zubní dřeně.

Video  Influencer Datel (Marek Valášek) si nechal spravit nový chrup.  - Instagram.com/datel_marek
Video se připravuje ...

Čeští influenceři si nechávají brousit zuby na pahýlky. Čeští influenceři si nechávají brousit zuby na pahýlky. | Instagram.com/datel_marek, Instagram.com/honzimichalek

 

trintin ( 17. března 2023 23:11 )

Běžní mutanti. Křeček ze zverimexu má určitě větší IQ, než ti dva troubové dohromady.

aquarie ( 16. března 2023 22:45 )

Hloupý hloupým zůstane. Někteří lidé, např.postiženi paradentozou nebo jiným problémem, bojují o záchranu každého zubu a tady si někdo dobrovolně huntuje chrup. Je to tak odpudivé,že jsem ani záběry nedodívala.

hejhej ( 16. března 2023 22:27 )

Hlupáci už nevědí, jak na sebe upozornit. Chytrostí jim to nejde, tak debilitou.

Zobrazit celou diskusi