Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Obětí řádění Hamásu je i Čech: Orana (†22) zastřelili teroristé přes okno v kibucu Nirim

Aktualizováno -
18. října 2023
18:01
Autor: ČTK, simao, lig - 
18. října 2023
13:25

Mezi oběťmi útoku Hamásu na Izrael je i 22letý český občan. „Můžeme potvrdit, že mezi oběťmi teroristického útoku Hamásu byl i 22letý Čechoizraelec, který byl v Izraeli na návštěvě přítelkyně,“ potvrdil pro Novinky.cz mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Zpráva hluboce zasáhla i premiéra Petra Fialu (ODS), který vzkázal, že s terorem je třeba bojovat.

Obětí teroristického útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael je i český občan. Serveru Novinky.cz informaci dnes potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Dvaadvacetiletý muž podle webu zahynul při útoku v kibucu Nirim.

„Můžeme potvrdit, že mezi oběťmi teroristického útoku Hamásu byl i 22letý Čechoizraelec, který byl v Izraeli na návštěvě přítelkyně,“ sdělil webu Drake.

Při nedávném vpádu bojovníků palestinského hnutí Hamás do Izraele a následném izraelském ostřelování Pásma Gazy přišli o život i občané dalších zemí, například Spojených států, Francie, Británie, Argentiny, Brazílie nebo Thajska.

Ministerstvo: Upřímnou soustrast rodině

„Oran Elfasi se zasazoval o mír, chtěl trávit čas se svou přítelkyní a rozhodně nechtěl, aby v Izraeli nebo Gaze umírali civilisté. Upřímnou soustrast rodině tohoto česko-izraelského mladíka. Jeho příběh budiž další z připomínek, proč je třeba s terorismem bojovat,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí na sociální síti X.

Velvyslankyně ČR v Tel Avivu Veronika Kuchyňová Šmigolová řekla České televizi, že Elfasi v Izraeli trvale žil, za přítelkyní byl pouze na návštěvě v jejím domě, kde je teroristé z Hamásu přepadli. „Měli ho zastřelit střelou přímo přes okno,“ uvedla. Trvalo víc než týden, než se zjistilo, že je Elfasi i českým občanem. Byl na seznamu pohřešovaných izraelských občanů.

Příbuzní muže pocházeli z Ostravy. „Podle toho, co jsme dohledali, prababička s pradědečkem pocházeli z Ostravy. Babička i matka se už narodily v Izraeli, ale všichni měli vztah k České republice, měli české občanství. O dalších pohřešovaných Češích v Izraeli ambasáda nemá.

Fiala vyjádřil soustrast

„Zpráva, že při útoku teroristické organizace Hamás na Izrael zemřel i český občan, mne hluboce zasáhla. Teroru se musíme postavit a bojovat s ním. Upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

„Terorismus se týká nás všech. Nejen proto, že mezi jeho obětmi jsou i naši krajané, ale hlavně proto, že útočí na podstatu naší společnosti a na její hodnoty. Upřímnou soustrast rodině Orana Elfasiho,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan.

Při nedávném vpádu bojovníků palestinského hnutí Hamás do Izraele a následném izraelském ostřelování Pásma Gazy přišli o život i občané dalších zemí, například Spojených států, Francie, Británie, Argentiny, Brazílie nebo Thajska.

Ozbrojenci z hnutí Hamás zastřelili i přeživší holokaustu z Terezína, devadesátiletou Ginu Semiatichovou pocházející z Československa. Vyplývá to z dřívějších informací na facebooku Památníku Terezín a na izraelském serveru Ynetnews.

Útok Hamásu ze 7. října si podle dnešních slov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyžádal životy „1400 Izraelců, možná více“. Stovky ozbrojenců Hamásu v izraelském pohraničí vraždily civilisty, včetně žen a dětí, zatímco z Gazy Hamás na Izrael vypálil několik tisíc raket. Na dvě stě lidí unesl Hamás do Gazy jako rukojmí a několik tisíc dalších osob zranil.

Při odvetném izraelském bombardování palestinského Pásma Gazy zemřelo 3300 lidí, uvedla dnes podle agentury Reuters palestinská ministryně zdravotnictví Maj Kajlová. Zároveň upozornila na akutní nedostatek léků v nemocnicích v Pásmu Gazy a zhoršující se humanitární krizi v této oblasti, kde na území menším než Praha žije přes dva miliony lidí.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Video  Útok terorisů z Hamásu na Izrael: Exploze a mrtví v izraelských ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

VlastiX ( 19. října 2023 02:43 )

Prapředek musel být Rakušan ze Země moravské…. Nemohl mít české občanství

VlastiX ( 19. října 2023 02:40 )

V Čechách nežil, ani se nenarodil jak on tak ani matka i bába… jak mohl mít občanství i pas České republiky?

VlastiX ( 19. října 2023 02:37 )

Neměl s námi v podstatě nic společného. Prabába byla Rakušanka z Moravy, a jak znémo tak židé mluvili zásadně jidiš a německy…. Nechápu kdo mu dal český pas, když bába i matka byly Izraelky.

VlastiX ( 19. října 2023 02:33 )

Kibuc je ultralevicové komunistické družstvo.

punisherr ( 18. října 2023 20:38 )

Oran..typicky české jméno

Zobrazit celou diskusi