Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Čeští řidiči natankují výhodněji v Polsku: Rozdíl až 10 korun za litr!

Autor: Jana Gartnerová, Tomáš Koníček, lig - 
24. září 2023
05:00

Rozdíl až 10 korun na litru benzinu u nás a v Polsku? Řidičům, kteří jezdí tankovat k sousedům, to hlava nebere. Nápor Čechů na polských čerpacích stanicích poblíž hranic je tak obrovský, že některým z nich v tomto týdnu došlo palivo už odpoledne.

„U nás se vymlouvají, že jsou tam benzin i nafta tak levné kvůli blížícím se volbám. Tomu bych věřil, kdyby byla cena odlišná v řádu dvou tří korun, ale ne tolik,“ řekl Blesku profesionální řidič Ivo Szotkowski z Českého Těšína. U sousedů natankoval za 5,96 zlotého, což při kurzu 5,35 vychází na 31,88 Kč za litr benzinu. Mnozí si berou palivo i do kanystrů, což loni Poláci zakázali, směla se jen naplnit nádrž. „Nejspíš asi k omezení brzo dojde,“ myslí si Szotkowski. „Před rokem a půl způsobilo nízké ceny u pohonných hmot v Polsku snížení DPH, jenže už ho vláda dávno zase šoupla na původní úroveň. Tak ať mi to někdo vysvětlí!“ láteřil řidič. 

Pro palivo si zajel tento týden i Jiří Lupík ze Sedlnic na Novojičínsku. V Chalupkách si však musel u čerpačky Orlen vystát frontu tak dlouhou, že málem zasahovala až do křižovatky. U čtyřicetilitrové nádrže člověk ušetří zhruba 400 korun. „Když si k tomu nakoupím potraviny odhadem za čtyři tisíce, jsem v plusu další tisíc korun, a pokud přiberu i karton cigaret, kde je rozdíl okolo pětistovky, jedna cesta do Polska mi ušetří až dva tisíce korun,“ vyčíslila paní Veronika z Třince.

Brambory dnes vyjdou v Polsku na 8 Kč, cibule na 7 Kč, máslo (200g) okolo 25 korun a třeba kuřecí prsa na 85 korun za kilo.

Na otázku, proč jedna a táž společnost Orlen má tak rozdílné ceny v Česku a Polsku, odpověděla její mluvčí Lada Gadas, že ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích ani jejich vývoj komentovat nemohou. „Navíc je naše firma na burze, čili nám nepřísluší sdělovat, proč jsou v jedné zemi ceny ve srovnání se sousedním státem tak vysoké,“ uvedla Gadas.

Zatímco jinde v Evropě ceny pohonných hmot letí nahoru, v Polsku se drží na stejné úrovni. To však může mít politické důvody, u našich severních sousedů se blíží volby. „Orlen je v Polsku polostátní a jeho šéf je politik Daniel Obajtek. Zřejmě tam existuje pokyn, aby pohonné hmoty nezdražovaly,“ myslí si hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček, který upozorňuje, že podobná situace byla v Polsku už v roce 2011. „Jinak ropa je samozřejmě dražší i pro polský trh a stejně tak polská měna oslabuje vůči dolaru,“ řekl Křeček

Viník? Drahá ropa i dolar!

Cena paliva v Česku se zvyšuje nebývalým tempem. Tak draze se v Česku letos neprodávalo! Benzin pokořil hranici 40 Kč minulý týden a nyní je jeho průměrná cena 40,51 Kč. Nafta se přes hranici 40 Kč dostala v úterý 19. září a teď stojí 40,30 Kč.

A již brzy bude nafta dražší než benzin. Zatímco před měsícem byl rozdíl 1,77 Kč, nyní je to už jen 21 haléřů. „Důvodem je zdražující ropa. Za poslední měsíc cena vyskočila o 14 procent. Ke zdražování přispívá i oslabení koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého hrozí největší světový deficit ropy za posledních 16 let.

Ekonom: Tankujte plnou

Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka se nyní vyplatí českým řidičům natankovat plnou nádrž. „Mohou počítat s tím, že za týden budou nafta i benzin zase dražší. Můžeme odhadovat cenu zhruba tři týdny dopředu, a co se stane dál, záleží na ropném a měnovém trhu,“ říká Křeček, podle kterého cena nafty brzo přeskočí cenu benzinu.

„Podíl na tom má i současné předzásobení topnou naftou, tudíž je po ní vyšší poptávka,“ říká Křeček. „U obou paliv se průměrná cena dostane přes 41 korun,“ dodává ekonom.

Video  Prouza o české drahotě i rozzuřených Polácích: Proč je u sousedů o tolik levněji? 
Video se připravuje ...

patyk ( 24. září 2023 22:01 )

Nejste v pohodě...Je mi vás líto.

patyk ( 24. září 2023 21:51 )

blue_Moon ( 24. září 2023 18:43 )

Zvláštní, že mi na kontě od Babiše nic nepřistálo.

blue_Moon ( 24. září 2023 18:05 )

Komu a co přesně rozdával?

Anifa ( 24. září 2023 15:28 )

No to jsme dopadli. Není to tak dlouho, co se lidi ofrňovali nad polským masem , vejci. A dnes?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud