Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Zemřel exprezident Itálie Giorgio Napolitano (†98). Někdejšího komunistu po Praze prováděl Klaus

Aktualizováno -
22. září 2023
21:13
Autor: ČTK - 
22. září 2023
21:00

Ve věku 98 let zemřel dnes večer v Římě někdejší italský prezident Giorgio Napolitano. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA. Již před několika dny média oznámila, že bývalé hlavě státu se značně přitížilo. Napolitano vedl Itálii v letech 2006 až 2015 a v komplikovaném období finanční krize v letech 2010 a 2011. Byl prvním italským prezidentem, jehož parlament zvolil dvakrát, a také prvním bývalým členem Italské komunistické strany, který se dostal do nejvyšší italské politické funkce.

Napolitano byl politickým matadorem, který začal působit v italské politice po druhé světové válce. Dlouho byl členem italské komunistické strany, kde byl předním představitelem reformního křídla. Po pádu Berlínské zdi a po změně názvu komunistické strany Napolitano zastával přední vládní funkce a byl například ministrem vnitra.

Napolitano byl prezidentem v období, které analytici považují za jedno z nejkomplikovanější v soudobé italské historii. Byl klíčovým politickým aktérem během finanční krize v letech 2010 a 2011, za což si vysloužil od novinářů přezdívku král Giorgio. Díky Napolitanovi otěže v zemi postižené dluhovou krizí převzala nadstranická vláda premiéra Maria Montiho, který nahradil v úřadě Silvia Berlusconiho. Příliš iniciativní vedení prezidentského úřadu však mnozí italští politici Napolitanovi vyčítali.

Jako prezident například v roce 2009 odmítl podepsat mimořádný dekret proti eutanazii, který jednomyslně schválila Berlusconiho vláda.

V Praze se sešel s Klausem

Napolitano byl také posledním italským prezidentem, který navštívil Českou republiku. Stalo se tak v dubnu 2011, kdy jednal na Hradě s tehdejším prezidentem Václavem Klausem.

Řešili hlavně migrační krizi a hospodářské problémy Evropy. „Jsme naprosto spokojeni s bezproblémovými vztahy, které narůstají ve všech oblastech," řekl tehdy Klaus.

Italové během návštěvy svého prezidenta v Praze slavili výročí 150 let od sjednocení své země. Koncert filharmonického orchestru světoznámé milánské opery La Scala v pražském Obecním domě si nenechal ujít ani Napolitano společně s Klausem.

Napolitano se také přišel podívat na pražské hlavní nádraží, jehož prostory rekonstruovala italská firma. Napolitano a Klaus tehdy otevřeli zrenovovanou odbavovací halu. Rok poté Klaus Napolitanovi návštěvu oplatil.

Odstoupil kvůli vysokému věku

V roce 2015 z funkce odstoupil kvůli vysokému věku, tehdy mu bylo 89 let. Byl nejdéle sloužícím prezidentem italské republiky. Napolitano si dokázal zachovat nadstranickost, politického veterána ve funkci respektovala levice i pravice.

V roce 2018 musel otec dvou dětí kvůli prasklé aortě podstoupit operaci srdce.

Video  Pohřeb Berlusconiho: Rakev posetá růžemi i dcery a přítelkyně se slzami  - Reuters
Video se připravuje ...

Honzino ( 22. září 2023 21:29 )

Tož to my jsme lepší borci, my tam máme rozvědčíka a kovaného bolševika Pávka...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud