Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Řecko nabídne turistům evakuovaným z Rhodosu týden dovolené zdarma. Co na to cestovky?

Autor: ČTK, BLK, lig - 
2. srpna 2023
14:52

Řecko nabídne týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku turistům, kteří byli v uplynulých týdnech evakuováni kvůli lesním požárům na ostrově Rhodos. Dnes to podle řeckého tisku oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis. Mitsotakis nespecifikoval, kolika lidí by se mohlo opatření týkat, ani jak ho vláda bude chtít konkrétně realizovat. Detaily k plánovanému kroku v tuto chvíli neznají ani české cestovní kanceláře (CK). Řecké úřady mluvily o tom, že na ostrově bylo evakuováno až 25 000 místních obyvatel i turistů.

„Všem těm, jejichž dovolená byla zkrácena lesními požáry, řecká vláda ve spolupráci s místními úřady nabídne příští jaro či příští podzim týden dovolené zdarma na Rhodosu,“ uvedl dnes Mitsotakis. Podle premiéra by to mělo zajistit, že i turisté, kterým evakuace překazila dovolenou, se na ostrov vrátí.

„Ptal jsem se i našeho řeckého agenta, ale nikdo nezná podrobnosti. Dá se předpokládat, že to je nějaké politické prohlášení, které bude mít spoustu ale,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. O nabídce Řecka a jejích podmínkách aktuálně nemají informace ani zástupci CK Čedok, Fischer či Blue Style.

Ve druhé polovině července jižní část Rhodosu postihly silné lesní požáry. Bylo tam nutné evakuovat 25 000 obyvatel a turistů a požár zničil na 200 kilometrů čtverečních území, řekli představitelé řeckých úřadů při pondělním jednání s českými cestovními kancelářemi.

Mitsotakis dnes prohlásil, že na ostrově není nyní žádný aktivní požár a že výhled na příštích 15 dní je příznivý. Podle něj je situace na ostrově „zpět v normálu“.

Podle deníku Kathimerini meteorologové očekávají, že se teploty v druhé části týdne v Řecku vrátí ke 40 stupňům. Celý srpen by měl být z hlediska teplot nadprůměrný.

Experti uvádějí, že vysoké teploty či lesní požáry mohou mít negativní dopad na letní turismus v Řecku i jinde na jihu Evropy. Místní ekonomiky jsou přitom často velmi závislé na příjmech z cestovního ruchu. Například rakouský prognostik Andreas Reiter, ředitel vídeňské organizace Zukunftsbüro, řekl tento týden tisku, že v průběhu 20 let se letní dovolené u moře na jihu Evropy stanou minulostí. Podle něj budou lidé jezdit na jih spíše na jaře a na podzim a v létě budou vyhledávat hory a jezera. Jistý odklon preference od letních pobytů v oblasti Středozemního moře ukázal i nedávný průzkum organizace European Travel Commission (ETC), která sdružuje národní centrály cestovního ruchu.

Blesk kalkulačka - chystáte se na dovolenou?

Wells ( 2. srpna 2023 20:44 )

Jelikož u Viznera se Šulvovou není diskuze, tak bych jenom chtěla dodat že co by herci živořit nemuseli, vždycky mohli jít pracovat do továrny. Poldovka v Kladně dokonce dávala byty když se upsali že tam budou pracovat.

Julie1 ( 2. srpna 2023 19:27 )

Řeci jsou skvělí, i když jim nerozumíte jsou velmi milí a přátelští. Ukázali, že jim nejde jen o to vytřískat z turistu všechno co se dá. Přeju si, aby pochytali všechny žháře, oheň sám o sobe nevznikne.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud