Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kupování si hlasů před volbami? V Polsku vyroste minimální mzda čtyřikrát za dva roky

Polská ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová.
Polská ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová.  (Autor: reprofoto Facebook Marlena Malagová)
Autor: ČTK, inf - 
27. května 2023
21:18

Polsko má v příštím roce kvůli vysoké inflaci v plánu dvakrát zvýšit minimální mzdu, stejně jako v roce letošním. Řekla to dnes ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová. V Polsku se na podzim budou konat parlamentní volby a ministryně je členkou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Náklady na živobytí se v Polsku v posledních měsících výrazně zvýšily, míra inflace v únoru dosáhla 18,4 procenta, což bylo maximum za více než čtvrt století. V dubnu inflace činila 14,7 procenta.

„Minimální mzda bude v příštím roce více než 4200 zlotých (21 950 Kč),“ citovala ministryni polská tisková agentura PAP. Tak jako letos i příští rok vláda plánuje zvýšit minimální mzdu ve dvou krocích - k 1. lednu a k 1. červenci.

Od letošního ledna se minimální mzda v Polsku zvýšila na 3490 zlotých (18 240 Kč), od července se zvýší na 3600 zlotých (18 810 Kč).

Datum konání parlamentních voleb zatím nebylo stanoveno. Měly by ale být v říjnu či v listopadu, uvedla agentura Reuters.

V České republice činí minimální mzda 17 300 korun. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka minulý týden řekl, že nevidí pro letošek prostor pro její růst. Odboráři požadují zvýšení minimální mzdy o 1000 korun od července a od ledna příštího roku o dalších 1200 korun celkem na 19 500 korun. Zaměstnavatelé jsou proti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud