Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Ruský soud zamítl odvolání zatčeného amerického novináře. Gershkovich zůstane v ruském vězení

Aktualizováno -
18. dubna 2023
13:45
Autor: ČTK - 
18. dubna 2023
12:43

Americký novinář Evan Gershkovich, jenž v Rusku čelí obvinění ze špionáže, zůstane ve vazbě. Moskevský soud dnes podle světových agentur zamítl odvolání reportéra listu The Wall Street Journal (WSJ) proti jeho zadržování. Soud už dříve nařídil, aby zůstal v moskevské vazební věznici přinejmenším do 29. května. Žurnalista obvinění odmítá.

Gershkovich byl v soudní síni v prosklené kleci vyhrazené pro obžalované. Mlčky sledoval novináře, kteří ho přišli natáčet nebo fotografovat, popsala AFP. Komunikovat s Gershkovichem totiž média v soudní síni nesměla.

Žurnalistu zadržela v Jekatěrinburgu na Urale na konci března ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, shromaždoval podle ní informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Minulý týden ho ruští vyšetřovatelé obvinili ze špionáže.

Krátce po zadržení ho bezpečnostní složky odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo a soud nařídil, aby zůstal ve vazbě nejméně do 29. května.

Americká velvyslankyně v Rusku Lynne Tracyová v pondělí uvedla, že USA k němu v pondělí poprvé od jeho zadržení získaly konzulární přístup a ona ho mohla navštívit. Cítí se dobře a drží se, napsala na telegramu.

Jednatřicetiletý novinář i WSJ obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým korespondentem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.

Články odjinud