Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Kampaň! Donald Trump využívá soud jako předvolební reklamu

Autor: mav - 
6. dubna 2023
05:25

Poprvé v historii USA čelí trestnímu stíhání před soudem jejich (bývalý) prezident. Donald Trump kauzu zneužití peněz z předvolební kampaně na držhubné pro pornoherečku odmítá jako politický proces a hon na čarodějnice – ale zároveň ji využívá k mobilizaci svých stoupenců. A díky ní má „zadarmo“ mediální pozornost, jejíž negativní světlo, jako by mu vůbec nevadilo.

„Donald Trump jako by se celý život snažil prokázat teorii, že i negativní reklama je dobrá reklama,“ píše server BBC. Už jeho cestu z domova – floridského resortu Mar-a-Lago – k letadlu směr New York přenášelo živě několik televizních stanic. „Ať už se vám to líbí, nebo nikoli, toto soudní jednání je zároveň akcí předvolební kampaně. Velkou otázkou je, zda pan Trump skutečně dokáže udělat z trestního řízení politickou výhodu,“ dodává BBC.

Koncem března dokonce The Guardian psal, že by se Trumpovi líbilo ukázat se veřejnosti rovnou v poutech. „Exprezident přemítal, že když už bude muset k soudu, nechat si odebrat otisky prstů a vyfotit se pro policii, může z toho udělat ‚spektákl‘,“ zjistil americký korespondent Guardianu od několika důvěrných zdrojů z Trumpova okolí. „Chce působit vzdorovitě vůči stíhání, jež považuje za neférové, a vyburcovat svou voličskou základnu.“ Naopak by odmítl zvláštní podmínky, například místo osobní účasti jen videohovor, jak by se líbilo ochrance, jež ho varovala, že by po něm v rozvášněné situaci mohl někdo i střílet. Trump však nechce vypadat slabý či jako „loser“. A jestli ho někdo střelí, aspoň bude vypadat jako mučedník a díky tomu volby vyhraje, řekl několika spojencům v březnu.

Podle důvěrných zdrojů ani Trump příliš neřešil podstatu obvinění, dál si v klidu na Floridě hrál golf a o soudu přemýšlel jen mimochodem – a spíš dumal, jak se bude jeho vystoupení jevit navenek. „Údajně s poradci rozebíral, jak má v průběhu soudního slyšení působit – má se vyzývavě usmívat, nebo se tvářit vážně a zasmušile?“ píše BBC.

Zákaz kamer v soudní síni

Na druhou stranu si Trump nepřeje, aby ho objektivy sledovaly i v soudní síni. V USA tam standardně fotoaparáty a kamery povoleny nejsou, od soudů místo fotografií zpravidla bývají k dispozici skici. Lze však rozhodnout o výjimce – pět redakcí takto k soudu podalo formální žádost. Trumpovi obhájci reagovali odmítavě. Výjimka by prý vytvořila „cirkusovou atmosféru, přispěla k bezpečnostním obavám a byla by v rozporu s presumpcí neviny prezidenta Trumpa“, stojí v příslušném soudním dokumentu. Zvýšená přítomnost médií prý „nevyhnutelně povede k předpojatosti, sníží důstojnost a dekorum řízení a nutně bude narušovat spravedlivý výkon justice,“ argumentovala obhajoba.

Soudce Juan Merchan to vše vzal v potaz. „Lid právem prahne po co nejpřesnějších a nejčerstvějších informacích. Zpravodajské organizace pochopitelně chtějí plnit svou úlohu a argumentují, že co nejširší přístup jim v plnění jejich poslání pomáhá,“ uznává, že jde o případ „monumentálního významu“. Redakcím však nevyhověl jen s malým ústupkem. Pět fotografů si smí síň nafotit před začátkem jednání, reportéři pak budou mít k jednání přístup, ale bez počítačů, mobilů, jakékoli elektroniky - nebudou smět posílat zprávy či třeba tweetovat přímo ze síně. Kamery budou ovšem povoleny na chodbách.

Stejně tak se Trumpův tábor brání publikaci soudní fotografie. Mnohde v USA je tzv. mugshot okamžitě zveřejněn; v New Yorku to tak nebývá. A Trumpovi poradci patrně dospěli k závěru, že kampani taková kriminálnická fotka spíše uškodí, než pomůže. „Mugshoty jsou kvůli rozpoznávání lidí. On je teď nejrozpoznatelnější tvář na světě, natož v naší zemi. Není potřeba žádná teatrálnost,“ prohlásila Alina Habbaová, jedna z Trumpových obhájkyň. „Jelikož jsme v kampani a on je předním kandidátem Republikánů, ničemu to nepomůže,“ řekla v televizi CNN.

Náhubek pro Trumpa?

V rámci zachování dekora by však soudce mohl omezit i Donalda Trumpa a jeho tým – může nařídit o jednání na veřejnosti mlčet. „Soudce chce soudit mezi čtyřmi stěnami soudní síně,“ komentoval takovou možnost Jeremy Saland, advokát, který dříve pracoval pro manhattanského prokurátora. „Toto není veřejný spektákl. Je to velmi důležitý případ, upírají se na něj oči celého národa i ze zahraničí, jde o hodně,“ řekl pro The Hill. Donald Trump už každopádně dštil síru na manhattanského žalobce Alvina Bragga, který ho k soudu dostal, ale i na Merchana, jehož označil za „soudce, co Trumpa nenávidí“.

„Všichni Američané by měli mít obavu z porušování jejich práv, jakýkoli pokus bránit prezidentu Trumpovi využívat jeho hlas k vyslovování pravdy by nikdy neměl být tolerován,“ reagovala Trumpova kampaň v prohlášení na možnost soudního „náhubku“ .

V minulosti mediální pozornost na Trumpovy politické a trestní kauzy pomáhala jeho kampani – v takových časech posílají dárci víc peněz. Ve dnech od oznámení obvinění prý poslali 8 milionů dolarů (přes 172 mil. Kč), jak tweetoval jeho poradce Jason Miller. A publicita nutí ostatní republikány, aby stranického kolegu v médiích hájili a odsuzovali „nefér“ vyšetřování a stíhání, jakkoliv může být taková obrana složitá.

„Zneužívání právního systému k prosazování politické agendy staví na hlavu koncept vlády zákona,“ zastal se Trumpa floridský guvernér Ron DeSantis, od nějž se přitom očekává, že se Trumpovi postaví v republikánských primárkách. Ač se uchází o hlasy týchž rozhořčených konzervativců jako exprezident, potenciálního rivala by prý z Floridy do New Yorku coby guvernér nevydal, kdyby se Trump zdráhal uposlechnout newyorský verdikt.

„Bezprecedentní obvinění bývalého prezidenta Spojených států kvůli financování kampaně je ohavnost. Pro miliony Američanů to není nic než politické stíhání,“ prohlásil v televizi CNN Trumpův viceprezident Mike Pence, třebaže se od něj jinak distancuje a kritizuje ho za to, jak odmítal uznat volební porážku. „Vím, že historie Donalda Trumpa dožene k odpovědnosti,“ pronesl před měsícem o událostech z 6. ledna 2021, kdy dav Trumpových stoupenců vpadl do Kapitolu a které měly nejméně pět obětí na životech.

Obvinění není žádnou formální překážkou pro kandidaturu na prezidenta, ba ani pro výkon úřadu – a dokonce ani trest, prezident může teoreticky úřadovat zpoza mříží.

V primárkách tak může soudní proces Trumpovi pomoci. V těch totiž chodí hlasovat příznivci Republikánské strany, vybírají v nich, kdo se v samotných volbách postaví rivalům, konkrétně tedy nejspíš obhajujícímu prezidentu Joeu Bidenovi.

Video  Bývalý prezident USA Donald Trump si u soudu vyslechl obvinění z více než 30 trestných činů. (4.4.2023)  - Reuters
Video se připravuje ...

Už když se k obvinění začalo schylovat, Trumpova popularita mezi republikánskými voliči podle průzkumů rostla, uvedl server Politico. Podobně jako v případě jiných jeho obvinění a afér, které zpravidla jeho stoupenci vykládají jako zpolitizované kauzy a odpor politického establishmentu proti Trumpovi.

„V předtrumpovském vesmíru by takové obvinění znamenalo konec kariéry. Kandidáti se z volebních klání stahovali z mnohem méně významných důvodů,“ napsal šéf washingtonské kanceláře The Guardianu David Smith. „Jenže Trump se od roku 2016 stal mistrem politického juda, využívá váhu svých oponentů ke své výhodě.“

Jenže bude tato taktika fungovat i ve volbách? „Kdo už je přesvědčený, že je Donald Trump vtěleným ďáblem, toho přesvědčení výsledek soudu nezmění, stejně jako neovlivní pevné Trumpovy stoupence,“ komentoval pro BBC jeden takový stoupenec John McGuigan, který v pondělí přišel svého favorita podpořit před jeho mrakodrap Trump Tower. „U voličů někde mezi může být soud spíše přínosem než přítěží,“ věří. Totéž – že soud exprezidentovi ve finále v kampani pomůže - si myslí 57 % Republikánů, jak ukazuje nedávný průzkum společnosti Harris a Harvardovy univerzity.

Těžko říci, zda lze verdikt očekávat před volbami v listopadu 2024. Pokud jde o obvinění, americká historie zatím ukazuje, že voliči u politiků nevnímají „presumpci viny“ – probíhající kauzy jim neubližují, ba spíš naopak, mnozí kongresmani a guvernéři se v úřadě udrželi soudům navzdory. „Voliči nemají tendenci vykonávat politický trest smrti, pokud obvinění spočívají v nějaké formě korupce. Je docela rozšířené přesvědčení, že to dělají všichni,“ komentuje Jeff Greenfield v deníku Washington Post.

jajas ( 6. dubna 2023 10:39 )

Vždycky se musím usmát, když toho tajtrlíka vidím, jeho výrazy obličeje jsou neopakovatelné!

profano ( 6. dubna 2023 06:38 )

Je to idiot.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud