Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Nečekaný obrat. Plyn pro Evropu je levnější než před začátkem Putinovy války

Aktualizováno -
20. března 2023
13:07
Autor: ČTK, lig - 
20. března 2023
12:38

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes klesla pod 40 eur (asi 959 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ocitla se tak nejníže od července 2021. Hlavním důvodem je slabší poptávka kvůli teplejšímu počasí v zimních měsících a plné zásobníky.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v dubnu v TTF klesla o zhruba šest procent. Sestoupila tak až na 39,65 eura za MWh.

Ceny zemního plynu loni výrazně vzrostly kvůli válce Ruska proti Ukrajině. Na vrcholu se platilo přes 300 eur za megawatthodinu. Dříve se plyn přitom dlouhodobě obchodoval kolem 20 eur za MWh. Pod 60 eur za megawatthodinu cena plynu klesla v polovině ledna, pod 50 eur pak sestoupila v polovině února.

K energetické krizi vedla vysoká závislost na ruském plynu. Příčin poklesu ceny v posledních měsících je několik - dobře naplněné jsou zásobníky zemního plynu a mírné počasí přispívá k poklesu poptávky po této surovině. V poslední době cenu tlačí dolů také obavy z bankovní krize, protože finanční krize jsou obvykle spojeny se zátěží pro ekonomiku, a tedy s nižší poptávkou po energiích.

Video  České LNG začalo z terminálu v Nizozemsku proudit do plynárenské soustavy.  - ČEZ
Video se připravuje ...

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi