Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Papež František připustil konec celibátu v církvi. Budou se kněží ženit?

Autor: ČTK - 
20. března 2023
09:22

Celoživotní dodržování celibátu u katolických kněží je pravidlo, které je možné změnit, a lze si tedy v církvi představit ženaté duchovní. V rozhovoru zveřejněném argentinským zpravodajským portálem Infobae to řekl papež František.

„V tom, že se kněz může oženit, nevidím žádný rozpor,“ řekl papež s poukazem na praxi východních katolických církví, kde celibát u kněží není povinný. „Je to dočasný předpis... Není věčný jako kněžské svěcení... Na druhou stranu je celibát disciplína,“ dodal. Na otázku novináře, zda se tedy může stát, že povinný celibát bude zrušen, pak František odpověděl jednoduše – ano. Zároveň ale papež poznamenal, že podle něj zrušení celibátu kněžím jejich úlohu neulehčí.

O institutu celibátu se vedou v poslední době debaty i v souvislosti s kauzami sexuálního zneužívání kněžími, které oslabily postavení církve po celém světě. Někteří se domnívají, že pokud by duchovní směli sexuálně žít v partnerském svazku, mohlo by to počty případů zneužívání snížit.

Papež rozdal v posledních dnech několik rozhovorů světovým médiím v souvislosti s výročím deseti let v čele katolické církve. Konkláve ho zvolilo nástupcem Benedikta XVI. 13. března 2013.

Video  Blesk Podcast: Papež František na pozvání Zemana nepřijel. Proč dal přednost Čaputové?  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

hurybury ( 20. března 2023 10:31 )

A ženy hořely na hranicích (Takzvané čarodějnice)

Dianthos ( 20. března 2023 10:25 )

Celibát je disciplina? Kdyby kněží byli disciplinovaní, nebylo by co řešit. Ale když z nich tak značná část žije sexuálním životem, často jinou formou, než je přirozená, tak ti, kteří mají jít vzorem, žijí v hříchu jenom proto, že je církev zkostnatělá a jde proti lidské přirozenosti. Což ve finále znamená její zánik. Nelze jít proti lidské přirozenosti ve větším měřítku. Pár jedinců se dokáže ovládat a žít v askesi. Ale ne tolik, kolik je potřeba pro tak velkého molocha, jako je Katolická církev. Ta už dávno ten nesmyslný a nedodržovaný celibát měla zrušit.

trintin ( 20. března 2023 10:20 )

Hlavně aby funkci papeže mohla vykonávat i žena, aby konečně přestalo zneužívání mladistvých?

Zobrazit celou diskusi