Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Běloruská KGB zabila cizince v Grodnu. Měl granáty a kladl odpor, tvrdí Bělorusové

Autor: ČTK - 
19. března 2023
18:13

Běloruská tajná policie KGB při dnešní speciální operaci ve městě Grodno zabila cizince, který podle ní kladl ozbrojený odpor. Informovala o tom státní agentura Belta. Grodno, které má asi 350 000 obyvatel, leží poblíž hranice s Polskem. KGB uvedla, že zraněni nebyli civilisté ani pracovníci bezpečnostních složek. Národnost zabitého cizince neuvedla.

„Při speciální akci zaměřené na ukončení činnosti osob, které pronikly do Běloruska s cílem spáchat teroristický čin, byl 19. března na Kurčatovově ulici v Grodnu zlikvidován občan cizího státu. Tato osoba s použitím automatické zbraně a ručních granátů kladla ozbrojený odpor příslušníkům speciální jednotky KGB,“ uvedla agentura.

Případ se podle ní dál vyšetřuje a KGB spolu s dalšími bezpečnostními složkami podniká neodkladné úkony a pátrání.

Zprávy o střelbě se podle serveru Zerkalo nejprve objevily na sociálních sítích, maskovaní příslušníci zásahového komanda podle očitých svědků zatkli na místě nejméně jednoho člověka.

Zatýkání předcházely podle svědků výstřely a výbuchy. Další podrobnosti nejsou známy.

17:12
Dnes

Na třítýdenní cestě po válkou zasažené Ukrajině vzniká divadelní inscenace Žal. Malý tým brněnského Divadla Feste dokumentárními metodami zpracovává řadu témat souvisejících s pohybem uprchlíků mezi Ukrajinou a Českem, ale také třeba s úzkostmi a problémy teenagerů, včetně těch ukrajinských, kteří našli útočiště v ČR. Premiéra bude 30. dubna v Brně. Divadelníci nyní poznávají tíživou realitu života v zemi, která se přes dva roky brání ruské invazi. V divadle i hotelu se musejí uchylovat do krytu, doprovázejí je vojáci, řekl ČTK režisér Jiří Honzírek.

Zástupci brněnského Divadla Feste zavítali nejprve do města Rivne, pak do Žytomyru, nyní jsou v Černihivu, poté se chystají do Kyjeva a Ivano-Frankivsku. Zejména v Černihivu je podle nich blízkost války nepřehlédnutelná.

„Pracujeme teď ve velkém divadle, podobném třeba Mahenovu divadlu v Brně. Loni sem dopadla bomba. Divadlo tak má velkou díru ve střeše, přesto funguje, hraje se tady, ale je to prostě válečné,“ popsal Honzírek.

16:28
Dnes

Při ukrajinských dronových útocích a ostřelování zahynuli v západoruské Belgorodské oblasti tři lidé, včetně těhotné ženy. Podle ruskojazyčné služby stanice BBC to dnes uvedl gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov. Ukrajina oznámila, že při ruských útocích na obytné domy ve městě Vovčansk na severovýchodě země přišli o život dva lidé a dva utrpěli zranění.

Zdroj z ukrajinské rozvědky agentuře Reuters řekl, že Ukrajina v noci na dnešek provedla rozsáhlý dronový útok na ruské cíle, přičemž terčem byla energetická zařízení podporující vojenskou průmyslovou výrobu. Zasaženy byly podle něj nejméně tři elektrické rozvodny a sklad paliva.

15:59
Dnes

„Ruská zpravodajská hrozba v Evropě je realitou. Plná podpora pevné reakci Německa. Musíme vyvinout nové nástroje k řešení ruské špionážní hrozby. V pondělí na FAC zopakuji své návrhy na omezení ruských špionů pohybujících se přes Schengen. Dalo by se toho dosáhnout rychle,“ reaguje český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na podezření německého zahraničního úřadu, že ruský prezident Vladimír Putin verbuje agenty na německé půdě. 

Zobrazit celý online

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi