Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Švýcarský gigant v potížích: Credit Suisse se propadá a stahuje s sebou i evropské akcie

Aktualizováno -
15. března 2023
21:50
Autor: ČTK - 
15. března 2023
14:35

Akcie druhé největší švýcarské banky Credit Suisse dnes prudce klesají, odpoledne ztrácely asi 30 procent a dostaly se na rekordní minimum. Důvodem je vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii. Dopoledne bylo obchodování s akciemi Credit Suisse podle médií několikrát pozastaveno. Kvůli zprávám o propadu banky výrazně oslabují evropské akcie, zažily nejhorší den za více než rok.

Předseda správní rady SNB Amar Chudajrí uvedl, že SNB nemůže poskytnout švýcarské bance další pomoc, protože by se tak dostala se svým podílem nad hranici deseti procent. „Je to regulatorní záležitost,“ řekl agentuře Reuters. Saúdskoarabská banka nyní v Credit Suisse vlastní 9,88 procenta akcií.

Podle Chudajrího je SNB spokojena s plánem na ozdravení Credit Suisse a nemyslí si, že by tato banka potřebovala více peněz. „Jsme spokojeni s plánem, s tím transformačním plánem, který předložili. Je to velmi silná banka. Nemyslím si, že budou potřebovat další peníze. Když se podíváte na jejich poměrové ukazatele, tak ty jsou v pořádku. A fungují pod silným regulačním režimem ve Švýcarsku a dalších zemích,“ prohlásil Chudajrí.

SNB získala podíl v Credit Suisse loni, kdy se zúčastnila posílení kapitálu, a zavázala se investovat až 1,5 miliardy švýcarských franků (CHF; 36,9 miliardy Kč). Chudajrí označil investici za oportunistickou, která není časově omezena. Dodal, že SNB investici opustí, až získá odpovídající hodnotu akcií.

Investoři také nadále vyhodnocují dopad úterního oznámení Credit Suisse, že zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky. Švýcarská banka se snaží zotavit z řady skandálů, které podkopaly důvěru investorů a klientů. Delší dobu tak bojuje s odlivem peněz klientů.

Švýcarský finanční regulátor FINMA a tamní centrální banka uvedly, že centrální banka poskytne bance Credit Suisse likviditu, „bude-li to nutné“. Informovala o tom agentura Reuters. Podle obeznámených zdrojů cizí vlády a nejméně jedna banka vyvíjely tlak na Švýcarsko, aby jednalo.

Obě instituce ve společném prohlášení uvedly, že Credit Suisse „splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky“. Dodaly, že „neexistují žádné náznaky přímého rizika nákazy pro švýcarské instituce v důsledku současných otřesů na americkém bankovním trhu“.

Evropské akcie oslabily

Evropské akcie dnes prudce oslabily, impulzem k jejich poklesu se stala právě zpráva o mohutném propadu Credit Suisse. Panevropský index STOXX Europe 600 se snížil o 2,92 procenta a uzavřel na 436,45 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní propad za více než rok. S akciemi některých evropských bank muselo být během dne přerušeno obchodování.

„Krach tří středních bank ve Spojených státech přesouvá pozornost právě na Credit Suisse, která svou pověstí problémy doslova přitahuje,“ řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Podle něj odliv depozit z banky v nejbližších dnech zřejmě zrychlí a banka bude bojovat o přežití. „Na finančních derivátech úvěrového zajištění (CDS), kde se investoři zajišťují proti krachu banky a neschopnosti banky splácet své závazky, již dnes vidíme extrémní sázky na její krach. V nejbližších dnech nejspíš budou zrychlovat hovory o její záchraně mezi evropskými zákonodárci a dalšími evropskými bankami,“ sdělil ČTK Hájek.

Credit Suisse koncem loňského roku uvedla, že zaznamenává citelně vyšší výběry hotovostních vkladů, neobnovení splatných termínových vkladů a čistý odliv aktiv, a to na úrovni, která převyšuje úroveň z předchozího čtvrtletí. Ve čtvrtém čtvrtletí zákazníci vybrali z banky 110 miliard švýcarských franků, a to kvůli řadě skandálů, zděděných rizik a selhání při dodržování předpisů. V úterý banka dodala, že výběry pokračují, přestože zahájila rozsáhlou kampaň s cílem získat zpět důvěru klientů.

Propad akcií Credit Suisse způsobil ztráty také dalším bankovním společnostem. Kvůli vysokému propadu bylo pozastavené obchodování s akciemi několika italských bank, včetně UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi.

Už počátkem února Credit Suisse uvedla, že za loňský rok prohloubila čistou ztrátu na 7,29 miliardy franků z 1,65 miliardy CHF předloni. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

viho ( 15. března 2023 22:52 )

Nebojte, Fialenkova vláda již určitě zaznamenala signály a příští rok se k tomu vyjádří, že to nikdo nečekal...

Th0r_z_h0r ( 15. března 2023 15:11 )

Niceho se neobavejte, ty tri krachy bank v jsou jen nahoda a tohle taky, nic se nedeje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa