Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Smrtící úder bouře Freddy na jihovýchodě Afriky: Přes 400 obětí a stav katastrofy

Aktualizováno -
16. března 2023
18:47
Autor: ČTK - 
14. března 2023
14:15

Počet obětí cyklonu Freddy v Malawi vzrostl na 326. S odkazem na tamní úřad pro řešení katastrof o tom dnes informovala agentura Reuters. Předchozí bilance hovořila o 225 mrtvých. Cyklon Freddy je jednou z nejdéle trvajících známých bouří, jihovýchodní Afriku zasáhl tento měsíc již podruhé. Je také jednou z bouří s nejvyšším počtem obětí v Africe za poslední roky, doposud jich bylo v součtu nahlášeno v Malawi, Mosambiku a na Madagaskaru na 406.

V mosambické provincii Zambezia zahynulo nejméně 53 lidí. Je to více než dvojnásobek předchozího hlášeného počtu, uvedly ve středu pozdě večer úřady, kterým trvalo několik dní, než odhadly rozsah škod a ztrát na životech. Než se bouře podruhé přehnala přes Mosambik, zabila na Madagaskaru a v Mosambiku asi 27 lidí.

Pokračující déšť a výpadky elektřiny tento týden ztěžují pátrací a záchranné práce, protože bouře způsobila silné záplavy, zničila silnice a zanechala těla a domy pohřbené v bahně.

Bouře zasáhla v noci na pondělí jižní část této africké země poté, co v sobotu a neděli udeřila v Mosambiku. Malawiské oběti živlu byly hlášeny zejména z okolí města Blantyre, které je komerčním centrem země. Představitelé hlavní fakultní nemocnice v Blantyre uvedli, že se nemohou vypořádat s obrovským počtem těl, a vyzvali pozůstalé, aby si vyzvedli těla k pohřbení, protože v nemocniční márnici dochází místo, píše BBC.

„Řeky se vylévají, lidi unáší tekoucí voda, budovy se hroutí,“ řekl BBC policejní mluvčí Peter Kalaya.

Očekává se, že počet mrtvých bude stoupat, protože některé oblasti zůstávají kvůli vytrvalému dešti a prudkému větru odříznuté.

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) by zasažené státy měly být odškodněny za ztráty a škody, které cyklon způsobil, jelikož jsou méně zodpovědné za globální změny klimatu než bohaté země. Na vytvoření speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu se loni shodli zástupci zemí účastnících se klimatické konference COP27 v Egyptě.

Podle vědců se změna klimatu podepisuje na větší deštivosti, větrnosti a celkové síle tropických bouří po celém světě. „Již dlouho víme, že s oteplováním klimatu se tyto bouře stávají silnějšími. Přinášejí více srážek,“ řekl například listu El País Kerry Emanuel, přední meteorolog a vědec zabývající se změnou klimatu.

Cyklon Freddy vznikl u severního pobřeží Austrálie na začátku února, následně urazil tisíce kilometrů přes jižní část Indického oceánu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi