Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vzkaz zvoleného prezidenta záchranářům do Turecka: Pavel poděkoval i fence Terezce

Autor: red - 
11. února 2023
19:40

Českým záchranářům, kteří pomáhají v zemětřesením zdevastovaném Turecku, posílají vzkazy a podporu známé osobnosti. Mezi nimi i zvolený prezident Petr Pavel. Ten vyzdvihl u záchranářského psa Terezku. Fenka v pátek přispěla k záchraně živé ženy ve městě Adiyaman, kde ji lokalizovala a „vyštěkala“.

 

Český USAR tým vytahuje z trosek především těla obětí, v pátek se mu povedlo nalézt a zachránit dva živé lidi. Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny, která je na místě. Fenka Terezka se stala hvězdou sociálních sítí.

Na twitteru hasičů posílají českému týmu vzkazy novináři i známé osobnosti. I zvolený prezident Petr Pavel. „Zdravím všech 68 členů jednotky USAR do Turecka a zvlášť fenku Terezku. Ta poslední záchrana dvou lidí udělala radost nejen rodinám zachráněných, ale i tady nám v Čechách. Chtěl bych vám všem popřát hodně sil do dalších dní a musím vám říct, že jsme na vás hrdí,“ řekl Petr Pavel.

Kromě zvoleného prezidenta připojily vzkazy i celebrit - například Aňa Geislerová, Veronika Arichteva, Václav Noid Bárta nebo Aleš Háma. Na všechny vzkazy se můžete podívat tady.

Od pátku čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin dalších 12 obětí pondělního zemětřesení. Dohromady tak zatím dostali z trosek 32 těl při záchraně ženy. Dnes by měli ukončit zásah ve dvou budovách, které prohledávají od úterý. „Naši kynologové za celou dobu pobytu označili 22 míst s možným výskytem osob,“ řekl mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie. Vyžádalo si dosud více než 25 tisíc obětí.

Video  Fenka Terezka našla pod sutinami živou ženu  - HZS
Video se připravuje ...

punisherr ( 14. února 2023 18:34 )

To je fenka ***amotné. Je to hezké od pana prezidenta 👍👍

punisherr ( 14. února 2023 18:32 )

Abys tyto urážky neolitoval ubožáku🤮🤮

punisherr ( 14. února 2023 18:30 )

Chytrácku vem si prášek

mrkevmrkev ( 12. února 2023 13:00 )

Při tak rozsáhlém neštěstí by bylo potřeba tisíce takových záchranářských týmů z celého světa. A nasadit v jednom okamžiku. A dostat je do každé vesničky. Což není technicky možné. Pokud porovnávám počet obyvatel bez střechy nad hlavou s naší republikou, tak si představit půl naší republiky. To bycham nezvládli ani my sami a trvalo by to mnoho let. Jenom mi napadá Japonsko po zemětřesení a tsunami, kde mají velké zkušenosti s obnovou.

picoda ( 11. února 2023 23:36 )

Zobrazit celou diskusi