Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Obavy o papeže Benedikta XVI. (95): Je ve vážném, ale stabilním stavu

Aktualizováno -
29. prosince 2022
15:06
Autor: ČTK - 
29. prosince 2022
12:20

Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. je dál vážný, ale stabilní. Informoval o tom dnes Vatikán. Jeho mluvčí Matteo Bruni uvedl, že Benedikt v noci dobře spal, je při vědomí a má zcela jasnou mysl. Ve středu Vatikán sdělil, že zdravotní stav 95letého bývalého papeže se kvůli vysokému věku náhle zhoršil a že o něj nepřetržitě pečují lékaři.

„Situace se od včerejška (středy) nijak nezměnila,“ uvedla dnes dopoledne agentura ANSA s odkazem na zdroj z vatikánského kláštera Mater Ecclesiae, kde Benedikt žije.

Ve středu se o Benediktově zdraví nejprve zmínil současný papež František, který jej navštívil a vyzval věřící, aby se za něj modlili.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013. Úřadu se vzdal právě s odkazem na své horšící se zdraví, a učinil tak jako první papež za zhruba 600 let. Jeho předchůdci úřad zastávali až do své smrti.

Kvůli tomu, že svět má jednoho úřadujícího papeže a jednoho papeže na odpočinku, zažívá Vatikán velmi neobvyklou situaci. Přesná pravidla totiž existují zejména pro případ úmrtí úřadujícího papeže, a nikoli toho emeritního, upozornila agentura DPA. Pokud zemře úřadující papež, trvají smuteční obřady devět dní a poté následuje konkláve, tedy shromáždění kardinálů k volbě nové hlavy církve.

V případě úmrtí Benedikta by byl postup odlišný, podle DPA ale papež František už přesný průběh smutečních obřadů schválil. Jasné je už nyní to, že Benedikt bude pohřben po boku svých předchůdců ve svatopetrské bazilice.

Video  Papež Jan Pavel II. – muž, který změnil katolickou církev i celý svět.  - Videohub
Video se připravuje ...

laurerahardy ( 29. prosince 2022 23:35 )

Je to snad v rukách božích, ne? Tak jaképak obavy.

soorry ( 29. prosince 2022 19:28 )

Roky má, modlil se furt, věčnost čeká.

ginkognito ( 29. prosince 2022 15:41 )

To jsou zase kecy! Bože, jaký stabilní stav? To ho jako budou udržovat do 120? Je to jako v tom vtipu - zdravotnictví je na takové úrovni, že lidi zemřou ve 40 a pohřbí je v 80.

rudy_hnis ( 29. prosince 2022 13:41 )

Žádný fašista by neměl být papežem.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud