Čtvrtek 2. února 2023
Svátek slaví Nela, zítra Blažej
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Sesuv půdy v dovolenkovém ráji Čechů: Na italské Ischii potvrzena jedna oběť, 12 osob pohřešují

Aktualizováno -
26. listopadu 2022
19:10
Autor: ČTK - 
26. listopadu 2022
11:53

Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se podle agentury ANSA pohřešuje, pátrají po nich záchranáři. Zhruba 200 lidem úřady nařídily evakuaci kvůli obavám z dalších sesuvů a zřícení dalších domů. Ostrov Ischia proslavily termální lázně, do kterých jezdí i čeští turisté. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by se neštěstí dotklo některého z Čechů.

Média zpočátku hojně citovala prohlášení ministra infrastruktury a dopravy Mattea Salviniho, podle něhož si neštěstí vyžádalo osm mrtvých. Žádný další politik to ale nepotvrdil. Starosta Neapole Gaetano Manfredi uvedl, že s jistotou může potvrdit jednu oběť, kterou už se podařilo vytáhnout ze záplavy bahna. Ministr vnitra Matteo Piantedosi a také neapolský prefekt Claudio Palomba konstatovali, že se pohřešuje 12 lidí.

Ostrov Ischia proslavily termální lázně, do kterých jezdí i čeští turisté. „Náš zastupitelský úřad v Římě v tuto chvíli nemá informace, že by se toto neštěstí jakkoliv dotklo českých občanů,“ sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Proud bahna vyvolaný největšími srážkami za 20 let - kdy během šesti hodin napršelo 126 milimetrů, tedy 126 litrů vody na metr čtvereční - smetl deset domů, v moři pak skončily desítky zaparkovaných aut i některé autobusy. Přístav, který zajišťuje trajektové spojení se světem, je nyní uzavřen.

„Situace je složitá, jde o lidi, kteří jsou patrně pod bahnem a nereagují na volání,“ řekl v rozhovoru s televizí Tg2 ministr vnitra Piantedosi. „Záchranné operace jsou obtížné, protože povětrnostní podmínky jsou velmi náročné. Prostředky posíláme po moři i letecky,“ dodal. Po lidech, kteří mohou být až pod sedmimetrovým závalem, pátrají záchranáři s malými buldozery i speciálně vycvičenými psy, uvedla agentura AP. Nasazeny jsou také vrtulníky.

Mezi pohřešovanými, o kterých psala italská média, byla mimo jiné rodina s kojencem. Ta je podle prefekta Neapole na cestě do nemocnice. Sesuv od světa odřízl kolem tří desítek rodin, úhrnem zhruba stovku lidí. Někteří uvázli v místním hotelu Terme Manzi bez elektřiny. Zhruba šedesátiletý muž byl v ohrožení života převezen do místní nemocnice. Tu podle deníku La Repubblica požádalo několik záchranářských týmů o vaky na mrtvé.

„Kolem půlnoci začalo silně pršet. Od tří hodin se začal ozývat lomoz. To byl první sesuv, další přišel kolem páté hodiny,“ řekla agentuře ANSA ilustrátorka dětských knih Lisa Mocciarová, nyní uvězněná ve třetím patře obytného domu v Casamicciole. „Bylo to působivé, možná horší než povodně v roce 2009 a stejně hrozné jako zemětřesení v roce 2017,“ dodala. První poschodí budovy zavalilo bahno. Mocciarová ve svém bytě poskytla útočiště méně šťastným obyvatelům domu.

K několika stavbám v nejvíce zasažené oblasti je možné se dostat pouze úzkými a nepropustnými ulicemi, a tak je záchranáři zatím nemohli všechny zkontrolovat a zjistit skutečný rozsah škod. Úřady požádaly místní obyvatele, aby zůstali doma a nekomplikovali záchranné práce. Doprava na mnoha silnicích na ostrově byla zablokována. Na místě pracuje kolem osmdesáti jednotek hasičů, pomáhají také potápěči a námořníci.

Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu. Na sopečném ostrově o rozloze 46 kilometrů čtverečních žije celoročně zhruba 63.000 lidí, v létě jich tam je více než 200.000.

Video  Na co si dát pozor během dovolené v Itálii  - Videohub
Video se připravuje ...

JaNat ( 26. listopadu 2022 16:46 )

Seď na bobku doma a je klid.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa