Trump jako „polibek smrti“ pro republikány. Ztrácí exprezident půdu pod nohama?
Bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se několik týdnů po oznámení prezidentské kandidatury v roce 2024 přestává dařit. Na jeho hlavu se zatím kupí jen řada proher, právních pochybení a rozpaky v rámci Republikánské strany. O exprezidentových přešlapech přinesl informaci deník The New York Times.
Nezvykle brzké zahájení kampaně Donalda J. Trumpa do nejbližších prezidentských voleb mělo částečně za cíl vyklidit republikánské pole pro rok 2024, první tři týdny po něm je však zřejmé, že Trumpův plán úplně nevychází. V krátkém časovém úseku byla exprezidentovi připomenuta jeho zranitelnost, přičemž příznivci odklonu od Trumpovy osoby v Republikánské straně dostali dostatek argumentační munice.
Večeře s antisemity, daňové podvody a zpackané volby
Věcí, za které je možné Trumpa kritizovat, se v poslední době neudálo zrovna málo. Pozdvižení vzbudil například večeří se známým nacionalistou a popíračem holocaustu Nickem Fuentesem a hudebníkem Kanye Westem, který dlouhodobě rovněž zastává antisemitské názory.
Následně si naběhl návrhem na ukončení platnosti ústavy – listiny, kterou prezident přísahá zachovávat a chránit. Nevzdává se zároveň vyvráceného tvrzení, že volby v roce 2020 mu byly „ukradeny“.
Trumpově image rozhodně nepomáhá ani skutečnost, že jeho firma byla právě odsouzena ve všech 17 bodech obžaloby v kauze daňových podvodů. Jím vybraný kandidát do Senátu v Georgii Herschel Walker (fotbalová hvězda, kterou Trump zaměstnával v osmdesátých letech jako majitel profesionálního fotbalového týmu) navíc 6. prosince prohrál po kampani, která působila pouze jako sled skandálů a poškozování vlastní důvěryhodnosti.
Romney: Trump je polibkem smrti
Trumpovi se u nohou prohry a trapasy rychle hromadí, což jen potvrzuje dlouhodobé obavy republikánů, že jeho vítězství v roce 2016 mohlo být neuvěřitelnou náhodou a že jeho vytrvalé pokusy o návrat by mohly potopit naděje strany na znovuzískání Bílého domu v roce 2024.
„Vím, že spousta lidí v naší straně má bývalého prezidenta ráda,“ uvedl ve středu senátor Mitt Romney v reakci na Walkerovu porážku. „Ale on skutečně je, chcete-li, polibkem smrti pro někoho, kdo chce vyhrát všeobecné volby. A v určitém okamžiku se musíme posunout dál a hledat nové lídry, kteří nás dovedou k vítězství."
Scott Reed, zkušený republikánský stratég a bývalý hlavní poradce Americké obchodní komory, označil poslední tři týdny za „zničující pro Trumpovu budoucí životaschopnost“.
„Jeho uspěchané oznámení, vážné právní prohřešky a porážka jím vybraných kandidátů do Senátu - což stranu opět stálo kontrolu nad Senátem - vyvolaly u jeho dárců a příznivců vážné obavy,“ shrnul Reed. Odklon republikánů od Trumpa podle něj již začal.
Nepříliš dobrý začátek kampaně
Na zvažování dlouhodobých dopadů současné série porážek na Trumpovu nejnovější kandidaturu je ale možná příliš brzy, zejména s ohledem na jeho dlouhodobou zkušenost s překonáváním kontroverzí.
Jeho vzestup odrážel a urychloval vzestup pravicového křídla Republikánské strany a s pevnou čtvrtinou či více členy Republikánské strany, kteří jsou stále pevně na jeho straně, zůstává jasným favoritem v průzkumech mezi potenciálními republikánskými uchazeči. Není však jasné, zda se Trumpovi podaří znovu vytvořit atmosféru přitažlivosti pro mnohem širší publikum, která mu v roce 2016 přinesla nečekané vítězství.
Pro známého miliardáře, který nyní dovedl republikány k porážce a zklamání ve třech volebních cyklech v řadě, to ale rozhodně nebyl příliš šťastný začátek.
Ignoroval většinu svých poradců a rozhodl se oznámit svou kampaň ještě před zveřejněním výsledků senátních voleb, přičemž počítal se silným výsledkem republikánů. Místo toho jeho strana sotva získala Sněmovnu reprezentantů a neuspěla v Senátu, což mnohé republikány přimělo připsat kompletní vinu Trumpovi, který podpořil chybné kandidáty, na něž tlačil, aby přijali jeho lživý narativ o volbách v roce 2020.
„Kdybychom obsadili Senát a Sněmovnu reprezentantů slušnou většinou namísto těsného náskoku, pak by to Trumpovi otevřelo cestu k získání nominace a bylo by jasno,“ řekla Lori Klein Corbinová, arizonská členka Republikánského národního výboru. „Teď prostě nevíme, jak se všechno vyvrbí.“
Trump od svého vstupu do volebního klání neuspořádal žádné předvolební akce, nejmenoval lidi na klíčové pozice kampaně a nezřídil volební štáb. Z velké části se drží v rezidenci Mar-a-Lago a na dálku se účastní jen několika veřejných akcí.
Steven Cheung, hlavní poradce pana Trumpa pro komunikaci, ve svém prohlášení odmítl otázky týkající se začátku kampaně, nazval Trumpa „jedinou, nejdominantnější silou v politice“ a trval na tom, že vše probíhá podle plánu.
„Soustředíme se na vybudování operace a vytvoření základů pro vedení ohromující kampaně, jaká tu ještě nebyla,“ nechal se slyšet Cheung. „Budujeme týmy ve státech, kde se hlasuje na začátku volebního období, a zajišťujeme, abychom byli připraveni zvítězit na všech úrovních."
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.