Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Jasno 0°C

Čtyři bomby za dva dny: Po ambasádě odhalili výbušninu na ministerstvu a základně v Madridu

Aktualizováno -
1. prosince 2022
15:00
Autor: ČTK - 
1. prosince 2022
10:46

Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou na Ukrajině a které mají nejspíš stejného odesilatele. Dnes španělské ministerstvo vnitra informovalo také o páté zásilce, která přišla už minulý týden premiérovi Pedru Sánchezovi. Podle místních médií byly pravděpodobně všechny poslány ze španělského území. Tamní úřady věc vyšetřují jako terorismus a nařídily posílit ochranu diplomatických zastoupení a státních institucí.

Jako poslední, šestou zásilku dnes odhalila bezpečnostní kontrola na americké ambasádě v Madridu, informovala televize La Sexta. Předtím během dne odhalily kontroly dopisové bomby na armádní letecké základně Torrejón de Ardoz u Madridu a na ministerstvu obrany, nikdo v žádném z těchto případů nebyl zraněn. Lehké zranění utrpěl pouze ve středu zaměstnanec ukrajinské ambasády, když bez kontroly otevřel zásilku pro velvyslance velvyslance Serhije Pohorelceva. Týž den pak místní média informovala, že podobný dopis včas odhalila firma Instalaza v Zaragoze, která vyrábí raketové odpalovací systémy, ruční granáty či zařízení pro noční vidění.

Ve středu po poledni utrpěl lehké zranění zaměstnanec ukrajinské ambasády v Madridu, který otevřel dopis na zahradě. Nikomu dalšímu se nic nestalo. Dopis s podomácku vyrobenou výbušninou byl adresován ukrajinskému velvyslanci Serhiji Pohorelcevovi. Týž den pak místní média informovala, že podobný dopis včas odhalila firma Instalaza v Zaragoze, která vyrábí raketové odpalovací systémy, ruční granáty či zařízení pro noční vidění. Tento dopis byl podle některých zdrojů zaslán z Ukrajiny.

Premiér Sánchez dostal podle dnešního oznámení ministerstva vnitra dopisovou bombu už 24. listopadu. Nikdo nebyl zraněn, protože ji odhalila bezpečnostní kontrola zásilek.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí už po středeční zásilce na ambasádu v Madridu vydalo pokyn k posílení bezpečnosti všech ukrajinských ambasád. Velvyslanec Pohorelcev v rozhovoru s televizí RTVE odpovědnost za zásilky nepřímo připsal Rusku, aniž by ho ale jmenoval.

8:23
8. 2. 2023

Mučení, vraždy, znásilnění: Seznam ruských zvěrstev na Ukrajině se rozrůstá. Zločinů je už 66 tisíc!

Od začátku ruské invaze v únoru bylo ukrajinským úřadům nahlášeno více než 66 000 údajných válečných zločinů, uvedl ukrajinský úřad generálního prokurátora. Stíhání je však problematické, jak říkají pověření ukrajinští úředníci. Jakým překážkám musí čelit? Jaké zločiny byly dosud nahlášeny? A půjde Putin před soud? Dozvíte se ve článku z deníku The Washington Post.

8:02
8. 2. 2023

„Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

Ukrajinský generální štáb zároveň tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. 

7:54
8. 2. 2023

Ruské invazní síly se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, uvedla ukrajinská armáda, která hlásí odražení ruských útoků u 22 obcí.

Kompletní online

Ruské velvyslanectví v Madridu dnes dopisové bomby odsoudilo. Na twitteru napsalo, že "absolutně odsuzuje jakékoli teroristické útoky", obzvlášť ty namířené proti diplomatickým misím.

Všechny dopisy obsahovaly podle místních médií lehký výbušný materiál, jaký se používá pro petardy. Balíčky vypadaly stejně a adresy na nich byly napsány rukou.

Video  Kvůli možné výbušnině policie evakuovala ze dvou škol v Pardubicích 800 lidí.  - Policie ČR
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 1. prosince 2022 11:19 )

To snad ekdo financujepoznmce trintina moc nerozumim

trintin ( 1. prosince 2022 11:14 )

Svého času rozesílal po světě "Johny Američan" Antrax (údajně ruský). Snad by stačilo zdražit poštovní známky?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa