Úterý 31. ledna 2023
Svátek slaví Marika, zítra Hynek
Zataženo, sněžení 2°C

Sociolog pro Blesk: Lidé neušetří nic... Ale daně vybíráme nízké a hloupě

Video se připravuje ...
Autor: R. Fridrich, Markéta Volfová - 
1. prosince 2022
05:00

Asi pětina lidí trpí psychickými problémy kvůli ekonomické situaci. Třetina domácností má kvůli drahotě problém něco uspořit. Důchodci jsou na tom trochu lépe, ale hlavně ti s vyššími penzemi. To a mnoho dalšího řekl v Epicentru sociolog Daniel Prokop (38).

Zdražování bydlení, energií, jídla, válka na Ukrajině a dozvuky covidu mají vliv na stres, který v posledním roce zasáhl značnou část populace. 

„Narostly problémy duševního zdraví které teď pokračují mezi lidmi, kteří jsou zasaženi ekonomickou krizí,“ uvedl Prokop. Podle něj se jedná o asi 20 % lidí, na které krize dopadá nejsilněji. Ty je podle něj třeba ochránit. 

16 200 - Tolik aktuálně činí minimální měsíční mzda v Česku. Od 1. ledna 2022 se zvýšila o 1000 Kč. Počet domácností, které jsou po započtení svých příjmů a výdajů na nule, se za poslední rok podle sociologa zvýšil o třetinu.

„Ekonomicky počet domácností, které neušetří z měsíčního příjmu nic nebo skoro nic, za rok vzrostl z 19 na 35 %,“ uvedl Prokop. Týká se to především chudších rodin s dětmi. „Průměrná domácnost utrácí asi o 3000 korun měsíčně více,“ dodal. 

Naproti tomu důchodcům vytrhly "trn z paty" valorizace, které jim vylepšily důchody. Sociolog ale kritizuje, že pomohly hlavně penzistům se středními a vyššími penzemi a navíc vedly ke zvýšení odchodů do předčasného důchodu.

Valorizace důchodů přinesly podle Prokopa jeden zajímavý jev. A sice zvýšený zájem o dřívější penze. Přestože předčasný odchod do důchodu je finančně penalizován, při započítání valorizací může být člověk podle sociologa nakonec v "plusu".

„Letos odešlo 40 až 50 tisíc lidí předčasně do důchodu. Do léta to může být 80 tisíc lidí. A to má velké náklady v tom, že část z nich přestane pracovat a čerpají důchody dřív,“ řekl Prokop.

Zvyšovat daně? Vybíráme je hloupě, míní Prokop

Přesto se současní vládní představitelé zaříávají,  že daně zvyšovat nechtěj ía nebudou. Tento postup není udržitelný, už na jaře se to musí změnit, komentuje Prokop odhodlání kabinetu daně nezvyšovat: „My oproti průměru EU vybíráme na daních relativně málo a navíc je vybíráme hloupě. My daníme práci a máme nízké daně majetkové, kapitálové. Máme díry ve spotřebních daních, máme nesmyslné slevy daních.“

Podle sociologa se má velká část zisku státní kasy vybrat na těch daních, kde to nepoškozuje trh práce a zbytek dohnat pouze mírným zvýšením danění práce: „Hlavně se nevracet k systému, kde zaměstnanec a jeho odvody táhnou společnost a motivuje to přecházení do šedé ekonomiky,“ dodává.

Video  Jak děravý je vládní deštník proti drahotě? Sociolog o tom, koho krize v Česku nejvíce drtí  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

trintin ( 1. prosince 2022 09:20 )

Až bude platit daně "církev svatá", bude dost peněz pro všechny chudobné lidi.

gejsovic ( 1. prosince 2022 08:18 )

Nevidím důvod,proč k podnikání Ferari,nebo věci k zájmové činosti,normální pracující musí platit daň

dr.x.crement ( 1. prosince 2022 07:37 )

??????????Co je hloupého na paušální dani?­??????­????Za­tím není nic jednodušího!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa