Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Šokující obvinění zakladatele Penty: Haščák založil zločineckou skupinu? Policie stíhá i exministra

Autor: ČTK - 
1. prosince 2022
09:44

Slovenská policie podle portálu Startitup obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestné činnosti. Spolu s Haščákem čelí stíhání celkem sedm lidí, mezi nimi i bývalý ministr hospodářství Jirko Malchárek a někdejší členové vedení Fondu národního majetku (FNM), který v minulosti spravoval podíly státu ve firmách.

Důvody obvinění portál zatím neuvedl. Slovenská vicepremiérka Veronika Remišová na sociální síti napsala, že elitní jednotka policie obvinila aktéry kauzy zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá.

Kauza Gorila propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů. O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů jednoho z bratislavských bytů, kde se podle uniklých dokumentů setkával Haščák například s Malchárkem či s tehdejší členkou vedení FNM Annou Bubeníkovou, která je podle portálu Startitup rovněž mezi zmíněnými obviněnými.

V prosinci roku 2020 policie Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné aféře. Loni v lednu pak slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby, protože důvody pro jeho vazební stíhání neshledal. Následně v létě generální prokurátor Maroš Žilinka zrušil i samotné obvinění v kauze. Letos v září se pak slovenské ministerstvo spravedlnosti omluvilo Haščákovi za jeho nezákonné obvinění a vazební stíhání v tomto případu.

Video  Brněnští kriminalisté dopadli podvodníka, který přes internetové bazary okradl přes 200 lidí.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

dynaty ( 1. prosince 2022 18:21 )

dedeha ( 1. prosince 2022 17:37 )

My na Slovensku máme takú jednu špecialitu - paragraf 363 na základe ktorého každého papaláša zbavia viny. Naposledy sa tak z toho vyvliekol Fico. Tak počítam, že aj Haščák bude v pohode.

Zobrazit celou diskusi