Američané účtovali s Bidenem: Výsledky jsou těsnější, než se čekalo. Trumpova mluvčí bude guvernérkou

Aktualizováno -
9. listopadu 2022
20:39
Autor: ČTK, lig - 
9. listopadu 2022
06:50

V USA po úterních volbách stále není jasno, která strana získala většinu v Senátu a Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Předvolební průzkumy předpovídaly velký republikánský úspěch. Zatím však je situace spíš vyrovnaná a je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se předpokládalo. O vítězství jedné nebo druhé strany se nakonec zřejmě rozhodne v Georgii, kde se ale bude konat další kolo.

Američané v úterních volbách hlasovali o obsazení všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a o 35 ze 100 křesel v Senátu. Rovněž vybírali guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích. V řadě států se také konala místní referenda. Hlavními tématy pro americké voliče podle prvních zveřejněných údajů z celostátních průzkumu u volebních místností byly inflace a potratová politika.

Republikáni podle projekce televize CNN zatím získali ve Sněmovně reprezentantů 203 křesel. O 11 připravili demokraty, kteří získali čtyři křesla navíc a nyní jich mají 187. K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel. V Senátu zůstává výsledek ještě otevřenější, podle CNN mají republikáni zatím 49 a demokraté 48 křesel.

Americký list The New York Times z dosavadních výsledků odhaduje, že kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů získají republikáni, zatímco většina v Senátu připadne demokratům. Stále ale nebyly vyhlášeny výsledky soubojů o Senát v Nevadě, Georgii a Arizoně, které mohou rozhodnout o většině. Za rozhodující se považoval také Wisconsin, kde zvítězil republikán Ron Johnson nad demokratem Mandelou Barnesem.

V současné Sněmovně reprezentantů mají většinu demokraté. Ve stočlenném Senátu, kde má každý stát dva zástupce, jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané, demokraté sice mají jen 48 zástupců, spolupracují s nimi však dva nezávislí senátoři. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas viceprezidenta, tedy nyní demokratky Kamaly Harrisové.

Klíčová Georgie

Výsledky v Georgii budou klíčové. Úřady americké ale potvrdily, že senátní volby tohoto státu se rozhodnou až v prosincovém vyřazovacím kole. Nyní nikdo nezískal nad 50 procent hlasů.      

Senátorské křeslo v tomto státě na jihu USA obhajuje demokrat Raphael Warnock a za republikány proti němu kandidoval Herschel Walker podporovaný v kampani exprezidentem Donaldem Trumpem.

Kdo obhájil?

„Přestože mnoho volebních klání je stále příliš těsných, je zřejmé, že demokratičtí členové a kandidáti ve Sněmovně reprezentantů v celé zemi výrazně překonávají očekávání,“ uvedla Pelosiová, která podle očekávání obhájila svůj mandát. Své křeslo ve Sněmovně reprezentantů obhájil i McCarthy. Pokud republikáni získají většinu, bude to pravděpodobně právě on, kdo vystřídá Pelosiovou a stane se předsedou Sněmovny reprezentantů. „Je jasné, že Sněmovnu reprezentantů získáme zpět,“ prohlásil McCarthy v projevu uprostřed napjaté volební noci poznamenané pracným sčítáním hlasů.

Své mandáty ve Sněmovně reprezentantů obhájila řada dalších známých jmen. Za demokraty znovu uspěla mimo jiné kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová z progresivního levicového křídla strany. Z opačného konce Republikánské strany obhájila své křeslo kontroverzní poslankyně Marjorie Taylorová Greeneová, která má natrvalo zablokovaný účet na twitteru kvůli šíření dezinformací o pandemii covidu-19.

Velký úspěch zaznamenal na Floridě republikánský guvernér Ron DeSantis, který obhájil mandát. V Republikánské straně je považován za největšího rivala bývalého prezidenta Donalda Trumpa. V Arkansasu se novou guvernérkou stane bývalá mluvčí Bílého domu za Trumpovy vlády Sarah Huckabeeová Sandersová. V Texasu podle očekávání obhájil mandát republikánský guvernér Greg Abbott. Republikán J. D. Vance, kterého podpořil bývalý prezident Trump, byl zvolen senátorem za stát Ohio.

Zisků však dosáhli i demokraté. Demokrat John Fetterman byl zvolen do Senátu za Pensylvánii. V souboji v klíčovém státě porazil republikána Mehmeta Oze, kterého podpořil exprezident Trump. Novým guvernérem Pensylvánie se podle odhadů stane demokrat Josh Shapiro, který porazil Trumpova republikánského stoupence Douga Mastriana. Demokraté v Massachusetts a Marylandu získali zpět dva guvernérské posty držené republikány.

Republikánský senátor a libertarián Rand Paul z Kentucky podle agentury AP porazil progresivního demokrata Charlese Bookera, čímž získal již třetí funkční období.

Trumpovi favorité propadli

Pokud republikáni převezmou kontrolu nad Kongresem, bude se druhá polovina Bidenova funkčního období pravděpodobně nést ve znamení patových situací a stranických bojů. Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů či v Senátu by demokratickému prezidentovi mohla v podstatě znemožnit přijetí jakékoliv významnější legislativy.

V úterních volbách propadlo více Trumpových kandidátů, mezi nimi i někteří popírači výsledků amerických prezidentských voleb z roku 2020. Agentura Bloomberg k tomu poznamenala, že překvapivým poraženým, který ani nebyl na volebním lístku, se stal právě Trump a jeho extremistická politika.

„Na všechny křičí“

Exprezident při sledování výsledků zuří, informovala televize CNN odvoláním na jednoho Trumpova poradce, který je v kontaktu s nejbližším exprezidentovým okolím.

Podle zdroje CNN Trump „na všechny křičí“. „Záleží na kandidátech. Všichni byli špatní,“ uvedl exprezidentův poradce při kritice republikánských kandidátů, z nichž mnohé vybral Trump.

Exprezident těsně před volbami ohlásil, že vystoupí 15. listopadu s významným sdělením. Podle poradce tento plán zřejmě nezmění, protože „odklad by byl ponižující“. V této věci ale podle tohoto zdroje panují stále nejasnosti.

Polarizované USA

Letošní volby konají v době, kdy jsou USA nejvíce polarizované za poslední desítky let. Demokraty vedený zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů stále vyšetřuje násilné vniknutí Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Obavy z politického násilí prohloubil také říjnový útok na manžela demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Annika ( 9. listopadu 2022 15:18 )

USA je zmanipulovana demokraty,jedina zeme kde vysledek voleb trva tydny.

frantacizek ( 9. listopadu 2022 13:44 )

ale v otázce čajny a toho embarga na polovodiče a pokročilé čipy + asistenci čínských Američanů v čajně v technolog. průmyslu teď se zorientoval dobře..

nespokojeny ( 9. listopadu 2022 13:31 )

Zvolení Bidena je pro mne velké zklamání. To už v přeneseném slova smyslu může být v Americe prezidentem každý dement.
Velká ostuda USA. Taková velmoc a takového prezidenta, který se sotva orientuje. Nabízí se myšlenka zneužití starého, nemocného člověka. Kým? Proč?

sosacek ( 9. listopadu 2022 12:04 )

Ze 450 000 jich maká cca 100 000 tak vážený soudruhu nešiřte dezinformace - 350 000 ji živíme my! A mají se tu jako prasata v žitě.

1pravda1 ( 9. listopadu 2022 10:37 )

INFORMACE Z ČESKÉ VOLBY PREZIDENTA BY NEMĚLY ZAPADNOUT ......Dneska bylo v médiích, že Petr Kolář tlačí na hrad petra pavla krycí jméno pávek a pomáhal mu založit NEZISKOVKU! SPOLU SILNĚJŠÍ... A NYNÍ RADĚJI TAM NENÍ UVEDEN Je možné, že se důvodem je Kolářovo zaměstnání v americké právní a lobbistické firmě Squire Patton Boggs. Působí tam na docela významné pozici a rozhodně to není nějaká řadová společnost. Ve Spojených státech tato především lobbistická organizace patří mezi TOP tři hráče. Můžeme se domnívat, že by mu oficiální zapojení do politického dění mohlo ublížit a stejně tak pro generála Pavla by nemuselo být snadné v debatách vysvětlovat, proč má v týmu člověka placeného americkými lobbisty,” a WITOWSKÁ - MILENKA KOLÁŘE TAKY NA HRAD? RADĚJI SKONČILA V ČT, STŘET ZÁJMŮ OBROVSKÝ EVIDENTNĚ

Zobrazit celou diskusi