Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Extrémní levičačka, nebo vzor? Aktivistka Greta dráždí voláním po svržení kapitalismu

Autor: mav, inf - 
5. listopadu 2022
16:09

Mladá klimatická aktivistka rozšířila své zájmy, k ekologii přidala politickou filozofii - z plundrování planety obvinila kapitalismus. Jako obvykle sklidila pestrou směsici obdivu, kritiky a nenávisti.

Největší debatu na twitteru spustil Michael Shellenberger, americký autor, jenž se zaměřuje na klima a politiku. „Greta Thunbergová říkávala, že jejím cílem je chránit planetu od klimatických změn, ale nyní uznává, že jím je svrhnout ‚celý kapitalistický systém‘, který je podle ní odpovědný za ‚imperialismus, útlak, genocidu‘,“ shrnul nedávný Gretin projev z Londýna. „Ve skutečnosti ‚celý kapitalistický systém‘ produkuje víc přebytků potravin než kterýkoli jiný v historii - dost jídla pro deset miliard lidí, přebytek 25 %,“ uvedl jeden z řady protiargumentů Shellenberger. Zda se tyto přebytky dostávají do chudých oblastí, nebo se spíš vyhazují v nejbohatších zemích, už neřešil.

„Válku Thunbergové s ‚celým kapitalistickým systémem‘ pohání nihilismus, nenávist k západní civilizaci a touha ji zničit,“ činí závěry Shellenberger. „Klimatičtí nihilisté jsou jen banda rozmazlených dětí.“

„Groteskní světonázor! Poněvadž kapitalismus, tedy tržní ekonomika, drasticky snížil chudobu po celém světě a výrazně zvýšil naději lidí na dožití,“ odmítá Thunbergovou i Sebastian Geisler z německého Bildu v článku s názvem Greta najednou mluví jako levicový extrémista. A přidává ještě přirovnání k apartheidní Jižní Africe, kde rasistický režim hájil svou existenci, spjatou prý s tržní ekonomikou, nutností čelit komunismu. Když ale tento režim padl a prezidentem se stal Nelson Mandela, viděl tržní ekonomiku jako cestu, jak vyvést černošskou většinu obyvatel z chudoby - a k socialismu se země nepřiklonila.

Naopak Gretu dává za vzor manažerka Carmel McConnellová, zakladatelka britské sociální firmy Magic Outcomes a charity Magic Breakfast, zaměřující se na dětskou chudobu a autorka pěti knih o managementu.

„Je to náročný závod, udržet se na dnešním rychlém globálním trhu, držet krok s novými trendy a technologiemi,“ napsala v komentáři pro Evening Standard. „Cesta se neskrývá v tabulkách a grafech, nýbrž v důvěře. Jsou vzory, které by generální ředitelé mohli napodobovat, ale nejde o obvyklé podezřelé: Spíš než Jeff Bezos a Mark Zuckerberg je to Greta Thunbergová,“ uvedla s tím, že vedle zisků a růstu musí byznysoví lídři brát v potaz i morální principy.

„Její silnou stránkou vždy byla schopnost jednoznačně ukazovat, že svět v otázkách změn klimatu nekoná dostatečně,“ zhodnocuje její přínos The Washington Post. „Své diagnóze Aspergerova syndromu připisuje svůj odlišný způsob myšlení, jenž jí dává neochvějnou morální srozumitelnost, která mnohým chybí.“

Harry Cockburn z britského listu The Independent vyzdvihuje Gretu i její nový sborník The Climate Book (Kniha o klimatu). „Hlasy, které na tomto světě mají největší moc, patří těm, kdo ho ničí,“ tvrdí aktivistka v doslovu sborníku. „Tato věta shrnuje dovednosti, s nimiž Thunbergová dovede vyslovovat očividné pravdy, jež si naše společnost takřka nepřipouští, ale také je odsuzujícím závěrem a zčásti i revolučním voláním do zbraně,“ konstatuje Cockburn. „Její nulová tolerance vůči kecům je majákem, který jí nejen získal uznání, ale svítí na cestu skrze tento soubor esejů, důkazů a potenciálních řešení sepsaný ohromující sestavou expertů, vědců, aktivistů a spisovatelů,“ dodává v recenzi.

Video  Branky, body, kokoti: Vždycky šovinista, Greta a vložky jedině s modrou krví!  - Karel Dlabač/BPŽ
Video se připravuje ...

kapr ( 5. listopadu 2022 23:01 )

Ta .unda co mluví jak pí.a je snad horší než Gréta klasika české ho.no si dělá

tom999 ( 5. listopadu 2022 20:26 )

Největší ekonomiky v roce 2030: Sedm rozvojových zemí, jediná evropská

Sedm zemí ze současného rozvojového světa se zřejmě do roku 2030 zařadí mezi deset největších ekonomik podle nominálního hrubého domácího produktu (HDP) založeného na paritě kupní síly. Čína by se měla stát světovou jedničkou do roku 2020 a do roku 2030 se na druhé místo dostane Indie. Nyní první Spojené státy tak budou až třetí.

Čína by měla pozici jedničky zaujmout už do roku 2020 a mezi pět největších ekonomik světa se má dostat rovněž Indonésie a Turecko.

V první desítce bude ještě Brazílie, Egypt, Rusko, Japonsko a Německo.

Z žebříčku tak vypadnou Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Podíl Asie na globálním HDP, který loni vzrostl na 28 procent z 20 procent v roce 2010, se zřejmě do roku 2030 dál zvýší a dosáhne 35 procent. Bude tak stejně velký jako podíl eurozóny a Spojených států dohromady.

tom999 ( 5. listopadu 2022 20:07 )

Žalobci šetří nákup vakcín. I SMS von der Leyenové ...10/2022

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) prošetří smlouvu z května 2021 na nákup 1,8 miliardy dávek vakcín proti koronaviru v hodnotě přibližně

35 miliard eur (856 mld. korun),

a to na základě soukromých textových zpráv mezi Ursulou von der Leyenovou, předsedkyní Evropské komise (EK) a Albertem Bourlem, generálním ředitelem společnosti Pfizer.

tom999 ( 5. listopadu 2022 20:02 )

a TOTO je ta zena ??!!?? v AKCI v EK ......

Zatímco Ursula von der Leyenová začátkem týdne ve Štrasburku představovala rozsáhlý balík opatření týkajících se evropské klimatické politiky, v Berlíně měli v tu samou dobu zcela jiné starosti.
Bylo totiž potvrzeno, že nedávno zvolená předsedkyně Evropské komise a bývalá německá ministryně obrany, která resort vedla posledních 6 let, nechala smazat velmi důležitá data i ze svého druhého mobilu. Data, která se podle podezření týkají rozsáhlé kauzy ohledně rozdávání lukrativních zakázek na fiktivní nebo nedůležité poradenské služby na ministerstvu obrany. ..../1/2020/

.... Obří dohoda na nákup u Pfizeru: ritizuje tajné jednání šéfky eurokomise 1/2022

Úřad evropského veřejného ochránce práv dnes obvinil Evropskou komisi (EK) z pochybení kvůli tomu, že orgán nezveřejnil textové zprávy mezi šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou, které si vyměnili při vyjednávání obří dohody o nákupu vakcín proti covidu-19. O komunikaci informovala loni v dubnu von der Leyenová, EK však po žádosti novinářů uvedla, že o zprávách nezbyl žádný záznam. EK odmítla věc komentovat......

tom999 ( 5. listopadu 2022 19:55 )

proc se SMEJETE !?! extremni levicacce GRETE // bohuzel je mlada a B L B A - to bohuzel mladi prinasi //

aleeeeeeeeee forrrrr je TEN , ze celou Evropskou komisy a tak Evropskou unii vede - - - - Němka Ursula von der L e y e n o v á.,, narozena 8. října 1958 TEDY v roce 2022 je ji ''' 64 let """

to fakt uz nelze O M L O U V A T m l a d i m - - to co dela !!!! kam vede EK a EU do zahuby !!!

udesne je , ze Z E N A porodi 7 deti a jeji chovani v EK a EU je uplne proti KRESTNSKYM STANDARTNIM HODNOTAM . . . . .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa