Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

První návštěva z EU od startu covidu: Scholz jednal v Číně s prezidentem Si, řešili spolupráci

Aktualizováno -
4. listopadu 2022
10:29
Autor: ČTK - 
4. listopadu 2022
06:52

Čínský prezident Si Ťin-pching přijal dnes ráno v Pekingu německého kancléře Olafa Scholze, který se jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 vydal do Číny od začátku pandemie covidu-19, uvedla agentura AFP. Kancléř Scholz má následně jednat s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a představiteli čínského hospodářství.

Prezident Si navrhl německému hostu posílit spolupráci obou zemí na pozadí změn a otřesů ve světě. „Čínská lidová republika a Německo jsou přední velmoci s vlivem (na mezinárodní scéně). V době změn, kdy vidíme chaos, by naše země měly spolupracovat ruku v ruce,“ řekl podle agentur Reuters a TASS, které se odvolávají na čínskou televizi.

Peking a Berlín mohou podle čínského vůdce ještě více přispět k zachování míru a podpoře rozvoje na celé Zemi. „Stačí jen respektovat jeden druhého, odstraňovat rozpory, vyměňovat si zkušenosti a spolupracovat ku vzájemnému prospěchu. A tehdy vektor rozvoje vztahů mezi Čínou a Německem se nezmění,“ prohlásil podle TASS. Doufá, že kancléřova návštěva posílí vzájemného pochopení a umožňují prohloubit pragmatickou spolupráci ve všech oblastech.

Kancléř podle Reuters ocenil, že je dobré osobně se setkat v napjatých časech, kdy ruská invaze na Ukrajinu ohrozila světový pořádek založený na pravidlech. Scholz podle AFP vyjádřil přání „dále rozvíjet“ ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i „navzdory rozdílným názorům“. Vyjádřil také přání rozvíjet spolupráci v otázkách, jako jsou klimatické změny, potravinová bezpečnost či zadluženost států.

Na tiskové konferenci pak Scholz uvedl, že požádal Si Ťin-pchinga, aby v souvislosti s válkou na Ukrajině využil svého vlivu na Rusko. Oba politici se shodli na nepřijatelnosti jaderných hrozeb.

Scholze provází desítka vrcholných manažerů velkých německých firem, jako je Volkswagen, BMW, chemická firma BASF, farmaceutická společnost Bayer nebo Deutsche Bank. Čínská ekonomika je druhá největší na světě, německá je nejsilnější v Evropě.

Scholzova cesta do Pekingu krátce po znovuzvolení Sia do funkce stranického šéfa vyvolala kontroverze. Čínští disidenti a Světový ujgurský kongres na něj naléhali, aby cestu zrušil. Krátce před odjezdem kancléř v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurs vůči Číně. Je podle něj jasné, že když se Čína změní, musí se změnit i přístup světa k ní. Během jednání v Pekingu chce otevřít i témata, jako je ochrana lidských práv nebo práva menšin. Scholz dal také najevo znepokojení nad situací kolem Tchaj-wanu a nepřímo varoval Čínu před invazí.

Agentura DPA napsala, že půjde o nejkratší pobyt, jaký kdy nějaký německý kancléř v Číně absolvoval: kvůli přísným protikoronavirovým opatřením platným v nejlidnatější zemi světa potrvá jen 11 hodin.

Jaryn19 ( 4. listopadu 2022 11:12 )

s Číňany jsou nejhorší kšefty, ti tak šmelí, že z nich nejde vyrazit pravdivá faktura. Jejich socialistický kapitalismus je něco nepředvídatelné, mění pravidla podnikání jako se jejich kormidelník Si vyspí

gejsovic ( 4. listopadu 2022 10:45 )

Kolikrát tam byla bývalá,to se u nás nepíše,to by byla provokace

gejsovic ( 4. listopadu 2022 08:38 )

že si k jednaní nepozval našeho profesorabulíka

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa