Středa 8. května 2024
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Zataženo, déšť 15°C

Dotace cen elektřiny v Německu? Vláda chce odebrat výrobcům elektřiny až 90 procent mimořádných zisků

Autor: ČTK - 
19. října 2022
11:51

Německá vláda chce odebrat producentům elektrické energie 90 procent z takzvaných nadměrných a neočekávaných zisků, a to zpětně od března letošního roku. Dnes to uvedl server deníku Tagesspiegel, který získal návrh ministerstva hospodářství. Z takto získaných peněz chce vláda kancléře Olafa Scholze dotovat ceny elektřiny. Kabinet by podle zmíněného dokumentu měl o návrhu jednat 18. listopadu, aby ho mohl Spolkový sněm na začátku prosince schválit.

Scholz už na začátku září oznámil, že chce co nejdříve zatáhnout za brzdu pro ceny elektrické energie, na konci září pak představil fond v objemu až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč), které chce Německo vynaložit na zmírnění energetické krize a na pomoc domácnostem a firmám. Na financování části fondu chce Berlín využít mimořádné zisky energetických firem, podobně hodlají postupovat i další země Evropské unie.

Z dokumentu vyplývá, že Německo nechce zasahovat do trhu s elektřinou, cenotvorby a přeshraničního obchodování, míří ale na nadměrné zisky, kterých výrobci v souvislosti s vysokými cenami dosahují, i když náklady na produkci zůstávají bez výraznějších změn. Návrh pro spotový trh počítá s tím, že stát by výrobcům odebral mimořádné zisky zpětně od 1. března. Právě velký zpětný účinek podle deníku Tagesspiegel firmy z energetického sektoru pobouřil.

Odebrání nadměrných zisků by podle návrhu zasáhlo obnovitelné zdroje, jaderné elektrárny a elektrárny spalující hnědé uhlí, minerální oleje, důlní plyn a odpad. Návrh u každého výrobního typu zmiňuje referenční náklady na výrobu elektřiny.

Scholz a také ministr hospodářství Robert Habeck v minulosti opakovaně prohlašovali, že v případě vysokých cen elektřiny je třeba na trh nahlížet novým způsobem. Kancléř Scholz mimo jiné řekl, že řada producentů elektřiny z jádra, uhlí, slunce či větru nadále vyrábí za dostupné ceny, ale kvůli evropské podobě trhu určují cenu plynové elektrárny. Zmínění výrobci tak dosahují vysokých zisků, které podle Scholze nemají nic společného se skutečnými ekonomickými kroky. Využití nadměrných zisků v této souvislosti označil za pouhou úpravu designu trhu.

Video  Skopeček a Havlíček v duelu Blesku o energiích: Síkela jako neřízená střela! A mrzutý výrok ministra  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Spravedlnost1 ( 20. října 2022 19:56 )

Doufejme, že v Čechách si z Německa vezmou příklad a ČEZu a všem dalším nenažrancům seberou zisky. To bych si snad konečně začala myslet, že máme i schopné politiky.

lucie13 ( 20. října 2022 18:54 )

Zufa­llsge­winn/Ü­berge­winns­teuer nebo anglicky Windfall Profit tax nejsou mimořádné zisky!

krapotkin ( 20. října 2022 13:06 )

Prý jim seberou 60%, protože by jinak vládnoucí darmožrouti přišli o velkou část dividend, a to, jak kvokal Fialový máchal, nelze.

frantacizek ( 19. října 2022 23:39 )

Putin vyhlásil stanné právo na územích, která mu nepatří. Civilizovaný svět taková rozhodnutí nebude respektovat. Putin na okupované Ukrajině ukazuje, co mu jde nejlíp: omezovat práva lidí.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 19. října 2022

máme rozumnou vládu, že tohle bezpráví vždy nenechá bez komentáře..

frantacizek ( 19. října 2022 23:38 )

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení o bezpodmínečném dodržování termínů a výše výplat vojákům povolaným v rámci částečné mobilizace. Oznámila to dnes agentura Interfax. Plat má podle Putina činit nejméně 195.000 rublů měsíčně (asi 78.000 Kč).

„Dnes jsem podepsal nařízení o bezpodmínečném dodržování termínů a výše výplat. Připomínám, že mají činit nejméně 195.000 rublů za kalendářní měsíc. Zvlášť zdůrazním, že zahrnují i období přípravy a výcviku,“ řekl Putin během zasedání bezpečnostní rady.

přičemž v podstatě každá tahle výplata proběhne max. jednou, dvakrát, protože déle takový nový branec, bez zkušeností na frontě nepřežije, jak se ukazuje..

Zobrazit celou diskusi