Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Přelétavá premiérka Trussová: Nevyhrála volby, chtěla zrušit monarchii a šokovala nevěrou

 • Autor: mav,BBC - 
  7. 9. 2022
  05:00

  Královna Alžběta II. jmenovala předsedkyní vlády Liz Trussovou, do nynějška ministryni zahraničí ve vládě Borise Johnsona, který podal demisi. BBC přináší rychlý přehled, co o ní je potřeba vědět.

 • 1.Nevyhrála volby

  Vyhrála souboj o vedení Konzervativní strany, nikoliv parlamentní volby. Nahrazuje v čele strany, a tím i vlády, Borise Johnsona. V klání získala největší počet hlasů od spolustraníků, byť s docela těsným rozdílem – a konzervativní poslanci by dali přednost jiným. Pokud strana pod jejím vedením turbulence ustojí a nedojde k předčasným volbám, ty řádné vycházejí na leden 2025.

 • 2.Třetí premiérka Spojeného království

  Obě její předchůdkyně, jak Margaret Thatcherová (1979-90), tak Theresa Mayová (2016-2019), byly z konzervativní strany. Když se Trussové ptají, zda má za vzor „Železnou lady“, odpovídá spíše záporně: „Jsem sama sebou. Je to poněkud frustrující, když všechny političky přirovnávají k Margaret Thatcherové, zatímco politici nejsou přirovnáváni k Tedu Heathovi,“ uvedla s odkazem na předchůdce první premiérky.

  Jindy Trussová připomněla, že v devíti letech ve škole v simulaci voleb představovala právě Thatcherovou. „Nedostala jsem jediný hlas, ani já sama jsem se nevolila…“

  Na druhou stranu BBC upozorňuje, že se občas Trussová předvádí v podobných pózách jako Železná lady: Na tanku v Estonsku nebo jindy zase s obdobnými barvami i módními doplňky...

 • 3.Rodiče levičáci

  Narodila se v Oxfordu 26. 7. 1975 jako Mary Elizabeth Truss, odmala ji oslovují zkrácenou verzí prostředního jména. Má tři mladší bratry. Když jí byly čtyři roky, rodina se přestěhovala do Skotska; později žili v Leedsu.

  Nepatřili k dělnické třídě, otec John Kenneth Truss byl vysokoškolským profesorem matematiky. I tak prý s manželkou zastávali levicové přesvědčení, ba nalevo od labouristické strany. Matka Priscilla Mary Trussová brala malou Liz na protestní pochody, například proti rozhodnutí Margaret Thatcherové umístit na britskou půdu americké jaderné zbraně.

 • 4.Liberálka na Oxfordu

  Když studovala na Oxfordské univerzitě (filosofii, politiku a ekonomii), byla předsedkyní studentské buňky Liberálních demokratů (třetí nejsilnější strany Spojeného království). Na celostranické konferenci roku 1994 v projevu vyzývala ke zrušení monarchie. Ještě za studií ale přešla ke Konzervativní straně.

 • 5.Stranická nevěra

  Po univerzitě pracovala jako ekonomka pro firmy Shell a Cable & Wireless, roku 2000 si vzala kolegu-účetního Hugha O’Learyho. V letech 2004-5 mu zahýbala se stranickým kolegou, trable ale zvládla politicky i v osobním životě. S manželem mají dvě dcery.

  Noví obyvatelé čísla 10: Liz Trussová a Hugh O'Leary. Noví obyvatelé čísla 10: Liz Trussová a Hugh O'Leary. | Reuters

 • 6.Pracovala pro tři premiéry

  Od roku 2001 kandidovala v několikerých poslaneckých volbách, napřed ji ale strana nominovala v okrscích, kde víceméně neměla šanci. Až roku 2009 ji stranický šéf David Cameron vyzdvihl do „áčkové“ ligy a nadcházející rok úspěšně kandidovala v okrsku Jihozápadní Norfolk. Poslanecké křeslo získala hned v prvním kole.

  Za dva roky už ji premiér Cameron povolal do vlády, napřed na nižší pozici na ministerstvu školství, od roku 2014 byla ministryní životního prostředí. Za další dva roky se do čela vlády postavila Theresa Mayová a Trussovou povýšila na ministerstvo spravedlnosti. Po volbách 2017 zastávala zase nižší pozici na ministerstvu financí, než stranu a vládu převzal Boris Johnson. Za něj sloužila jako ministryně mezinárodního obchodu (2019-21) a poslední rok pak coby ministryně zahraničí.

 • 7.Chtěla zůstat v EU

  V Konzervativní straně patřila k proudu, který byl pro setrvání v Evropské unii. Když však v referendu zvítězil druhý tábor, začala brexit označovat za příležitost „zatřást“ stávající situací a získala podporu brexitového křídla strany.

  Vyjednávání kolem postavení Severního Irska a hranice s Irskem, respektive EU, bylo jedním z jejích velkých úkolů na ministerstvu zahraničí. Někteří experti očekávají, že si tuto problematiku dál nechá pod svými křídly.

Annar ( 7. září 2022 14:17 )

Ještě větší tru-bka než Johnson!!!! Katastrofa pro Británii!!! Premiéři beze cti!!!

maxpax ( 7. září 2022 11:26 )

Mám z ní dojem, že svoje politické názory mění podle toho, kde je to zrovna schůdnější. Taková názorová turistka.

fido2 ( 7. září 2022 10:36 )

Co je na zrušení monarchie špatného?

prochaskanamoste ( 7. září 2022 08:03 )

ach, bože! Už vadí i slovo š.p.i.č.a.t.á

prochaskanamoste ( 7. září 2022 08:02 )

Zmijí, úzké rty a š***tá brada u žen nevěští nikdy nic dobrého. Silná vada na kráse.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud