Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

„Životní láska“ Trussové přežila zvrtnutý kotník i nevěru. Kdo je možná první gentleman Británie?

Autor: vja - 
6. září 2022
05:00

Kdo je certifikovaný účetní, kterého potenciální nová premiérka Spojeného království označuje za lásku svého života? Kde a jak se Liz Trussová seznámila se svým nade vše loajálním manželem Hughem O’Learym? A jak je možně, že se skoro nebaví s vlastním otcem? Do soukromého života potenciální britské premiérky nechal nahlédnout list Daily Mail.

O'Leary se narodil v roce 1974 a vyrůstal na předměstí Liverpoolu Allerton. Později se jeho rodina přestěhovala do Heswallu ve Wirralu. Deník Times publikoval krátký rozhovor s jedním z bývalých sousedů rodiny. Ten uvedl, že „Hugh byl ve svém vystupováním vždy serióznější než jeho dva mladší sourozenci“. „Byl to tichý a milý chlapec,“ nechal se slyšet zpovídaný soused.

Účetnický suchar, muž v domácnosti

Osmačtyřicetiletý O'Leary se po studiu ekonometrie a matematické ekonomie na London School of Economics (LSE) stal certifikovaným účetním. O rok mladší Trussová se s O'Learym seznámila na konferenci Konzervativní strany v roce 1997. O jejich prvním rande řekla: „Pozvala jsem ho na bruslení a on si vyvrtl kotník.“ Po třech letech vztahu se v roce 2000 vzali a usadili se v Greenwichi v jihovýchodním Londýně. Mají spolu dvě dcery, Frances a Liberty, při jejichž výchově O'Leary pracoval z domova a staral se o hladký chod domácnosti.

Blízká rodinná přítelkyně a autorka řady kuchařek Mallika Basuová uvedla: „Jsou skvělý tým. Oba jsou nadšení a velmi dobří kuchaři. Ona dělá skvělé pečeně, on zase dobré kari.“

Nevěra je nerozhádala

K výraznějším otřesům v jejich vztahu došlo doposud pouze jednou. V roce 2006 vyplulo na povrch, že Trussová měla poměr s ženatým konzervativním poslancem Markem Fieldem. Její manželství aféru přežilo, Fieldovo však dopadlo o poznání hůř. Jediným větším problémem, s nímž se musela následně potýkat, bylo zneuznání politického rázu. Když se konzervativci v jejím volebním obvodu v Norfolku o nevěře dozvěděli, stěžovali si, že jim o aféře nikdo neřekl. Trussovou se následně pokusili sesadit, což se jim však nakonec nepodařilo.

„Vzpomínám si, že když se strhla bulvární vřava, vždy našla oporu u svých přátel,“ komentoval zdroj blízký rodině deníku The Times. „Stávalo se, že spolu přišli na večírek a lidé se kolem nich semkli a projevovali své sympatie. O tom, co se dělo mezi nimi v soukromí, moc nevím. Podle mého názoru byli ale vždycky silný pár, který jen tak něco nerozhází. Když byli na veřejnosti, nezdálo se, že by Lizina aféra měla na jejich manželství větší dopad,“ dodal.

Manželé se snaží držet svoje soukromí většinu času v tajnosti. Pokud by ale došlo k jejich přestěhování do Downing Street č. 10, dostal by se pár ihned do centra pozornosti nejen médií, ale i celé britské veřejnosti.

Z levičáka následnicí Thatcherové?

Nedávno rovněž vyplulo na povrch, že Trussová nemá příliš dobré vztahy se svým otcem. Ten je jako silně levicově cítící akademik zarmoucen její proměnou z antimonarchistického liberálního demokrata v konzervativního Torye. Politické směřování jeho dcery je pro něj údajně tak zničující, že je pro něj obtížné o něm mluvit.

Bývalý soused profesora matematiky Johna Trusse tvrdí, že v roce 2005, kdy Liz poprvé kandidovala za konzervativce, často býval někdy vzteky bez sebe a příliš nemluvil. Univerzita v Leedsu, kde v té době vyučoval, prý také zakázala Johnovým kolegům o Trussové v jeho přítomnosti hovořit.

Trussová se poměrně otevřeně hlásí ke své levicové minulosti, prozradila dokonce, že často chodila na pochody Kampaně za jaderné odzbrojení (CND).

Žena, o níž se mluví jako o třetí potenciální premiérce po Margaret Thatcherové a Therese Mayové, vzpomíná, že během svého pobytu ve Skotsku také skandovala na řadě pochodů proti Thatcherové před základnou jaderných ponorek Faslane. Rovněž nedávno uvedla, že lituje svých výroků o zrušení monarchie. 

Pokud Oxford urychlil přehodnocení politického směřování Trussové, setkání s O'Learym v roce 1997 pak tuto proměnu dovršilo. Ten byl odjakživa konzervativcem z vlastního přesvědčení.

„To, že Trussová má na dosah post premiérky ukazuje nejen na to, že jsem ji před 25 lety hrubě podcenil, ale také naznačuje, že kvality, které naše politika odměňuje, se změnily k nepoznání,“ míní jeden z oxfordských lektorů Trussové. „Postrádá mediální elán Tonyho Blaira a Davida Camerona. Chybí jí zarputilé odhodlání Gordona Browna nebo trpělivá a dlouhodobá vize Margaret Thatcherové,“ dodal. Zdá se, že není prvním, kdo Trussovou podcenil. Nezbývá, než se ptát: „Čím ještě může Liz Trussová překvapit?“

Honza Hlavnička ( 7. září 2022 13:43 )

Chudák chlap,tohle mít doma a ještě nevěrnou.....

doktormediciny ( 6. září 2022 13:07 )

To je pohled zeny...Nam se to spise jevi, ze praskl krunyr Vikrotorianskych konvencvi

e.lesanova ( 6. září 2022 12:04 )

Političku, která hlásí, jak by s radostí okamžitě zmáčkla jaderný knoflík nelze brát jako normální, sorry ....(Možná minula správné dveře - směr psychiatrie)

Zobrazit celou diskusi