Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno, déšť 16°C

Smyčka kolem Trumpa se stahuje: Právník Giuliani čelí trestnímu řízení kvůli zásahům do voleb

Aktualizováno -
15. srpna 2022
21:21
Autor: ČTK - 
15. srpna 2022
20:40

 Bývalý osobní advokát exprezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani čelí trestnímu řízení v Atlantě, podle listu The New York Times to dnes uvedli jeho právní zástupci. Předmětem vyšetřování je údajné zasahování do voleb Trumpem a jeho poradci. V případu bude svědčit i republikánský senátor Lindsey Graham.

Giuliani jako Trumpův osobní advokát bojoval za to, aby se prezident po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 udržel u moci. Ústřední postavou vyšetřování vedeného okresní státní zástupkyně Fani T. Willisovou se Giuliani stal toto léto.

Vyšetřovatelé před několika týdny vyslýchali svědky ohledně Giulianiho vystoupení v prosinci 2020, kdy před státními zákonodárnými výbory „strávil hodiny servírováním nepravdivých konspiračních teorií o tajných kufřících plných demokratických hlasů a o vadných hlasovacích zařízeních,“ uvádí NYT.

Giuliani má před velkou porotou u atlantského soudu vystoupit ještě dnes. Jeho právní zástupce Robert Costello uvedl, že Giuliani se pravděpodobně při dotazování odkáže na advokátskou povinnost mlčenlivosti. „Pokud si tihle lidé myslí, že (Giuliani) bude mluvit o konverzacích mezi ním a prezidentem Trumpem, jsou naprosto mimo,“ řekl Costello.

K zahájení vyšetřování Willisovou přiměl telefonát z loňského ledna mezi Trumpem a Bradem Raffenspergerem, veřejným činitelem v Georgii zodpovědným mimo jiné za průběh voleb. Trump tehdy navrhnul, že by Raffensperger mohl „najít“ hlasy, které Trumpovi chyběly ke zvrácení výsledku v Georgii, kde prezidentské volby těsně vyhrál Joe Biden.

Okresní soudce Leigh Martin May dnes odmítl argumenty senátora Grahama, který se chtěl v témže případu vyhnout svědectví před velkou porotou. Graham si podle Willisové s Raffenspergerem a jeho lidmi po volbách také několikrát telefonoval a požadoval, aby přezkoumali určité hlasy odevzdané v nepřítomnosti voliče, tedy korespondenčně či online, a „prozkoumali možnost příznivějšího výsledku pro exprezidenta Trumpa“, píše agentura AP. Graham má svědčit 23. srpna.

Video  Donald Trump opouští Bílý dům.  - Reuters
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa