
Manželky mocných vyrazily na túru: Johnsonová i Macronová ve sportovním zdolávaly Alpy

Carrie Johnsonová a Brigitte Macronová vyměnily elegantní kostýmy za sportovní oblečení a vyrazily k německému jezeru Ferchensee na nordic walking. A připojila se ještě Britta Ernstová, manželka německého kancléře Olafa Scholze s partnerkou Charlese Michela, předsedy Evropského parlamentu, Amelie Derbaudrenghienovou. Jak si rozuměly?
Dámy, které měly místo lodiček vycházkové boty, tam doprovázel bývalý německého profesionální lyžař Christian Neureuther spolu se svou snachou, bývalou profesionální biatlonistku a běžkyní na lyžích Miriam Neureutherovou.
Šestice společně prozkoumávala oblast kolem hradu Elmau v bavorském Krünu. Podle fotek se zdálo, že všichni mají dobrou náladu a povídají si.
Oblečení vzácně nebylo nijak formální, Carrie si oblékla černé volnočasové kalhoty s pruhovaným tričkem větší velikosti. A Brigitte na sobě měla úzké černé kalhoty, růžovou košili a bílé tenisky.
V Německu se právě koná summit G7 a manželka německého kancléře Olafa Scholze Britta Ernstová plní první velký úkol, hostí manželky ostatních lídrů. Britta je ale sama politička, v Braniborsku zastává funkci ministryně školství a spolu se Scholzem tam i žije.
Ernstová proto zorganizovala pro ostatní dámy nabitý program. Sama je přitom aktivní a plánuje se ještě setkat s výzkumníky v oblasti klimatických změn a mistryní ve výrobě houslí v nedalekém Mittenwaldu.
Její manžel Scholz mezitím přivítal britského, kanadského, francouzského, italského, japonského a amerického lídra na třídenním summitu. Ten probíhá ve stínu války na Ukrajině a tématem je například nedostatek energií či potravinová krize.
Zatímco na vycházce se Carrie ukázala ve sportovním, po boku manžela dorazila na summit v bílém saku a volných kalhotách. Ruku v ruce se objevili na zámku Elmau v bavorských Alpách. Zatímco se Johnsonovi na setkání lídrů G7 usmívají, problémy na domácí scéně se u britského premiéra stupňují. Navzdory špatným průzkumům chce ale zůstat u moci dalších 10 let, jak oznámil kritikům.
Na otázku novinářů, zda si Johnson nedělá iluze o svých šancích na politické přežití, odpověděl: „Chtěl bych říci, že toto je vláda, která začíná plnit úkoly pro občany této země a máme před sebou ještě obrovský kus práce.“
Dodal, že plánuje pomoci lidem překonat inflační tlaky, stejně jako zavést reformy pro posílení ekonomiky a nižší náklady na státní správu. Někteří kritici ho mezitím přirovnávají k Putinovi, když tvrdí, že se nechce vzdát premiérského křesla.
Kritice čelí i manželka Carrie. Manželé jsou obviňováni, že premiér chtěl za peníze konzervativního dárce lorda Brownlowa postavit pro svého syna domek na stromě. Ten prý plánoval vybavit neprůstřelným sklem za 150 000 liber.
S válkou na Ukrajině v pozadí Johnson zdůrazňuje nutnost jednoty vůči Rusku. Británie hraje klíčovou roli ve snaze znemožnit Rusku nadále obchodovat ze zlatem a vyhýbat se tímto způsobem sankcím.
G7 se na svou stranu snaží přetáhnout další významné hráče, a to pomocí plánu na rozvoj globálních infrastruktur. Biden oznámil projekt, který má shromáždit přibližně 600 miliard dolarů na stavbu silnic či přístavů v chudých zemích. V rámci dalšího oslovení zemí globálního Jihu pozval Scholz na summit vedoucí představitele Argentiny, Indie, Indonésie, Senegalu a Jihoafrické republiky.
Zatímco Argentina a Indonésie při klíčovém hlasování OSN odsoudily Rusko, ostatní tři se hlasování zdrželi. Všechny přitom přímo zasáhla hrozící hladová krize vyvolaná zadržením vývozu obilí a pšenice z Ukrajiny.