Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Horko jménem Václav. Španělské město začne jako první pojmenovávat vlny veder

Autor: ČTK - 
23. června 2022
07:07

Španělská Sevilla se stane prvním městem na světě, které začne pojmenovávat vlny horka a třídit je podle závažnosti. Učiní tak v rámci projektu, který má zkoumat, jak nejlépe přizpůsobit městské prostředí na vlny veder, uvedla agentura Reuters. Město projekt ohlásilo pár dní poté, co velkou část španělského území zasáhla vlna mimořádného tepla, kterou meteorologové označili za předčasnou.

V rámci projektu budou meteorologové a úřady třídit vlny horka do tří kategorií. Každá pak dostane jméno, jak je to například zvykem u tropických bouří a hurikánů. S pojmenováním se začne od konce abecedy a první na řadě budou jména Zoe, Yago a Wenceslao, což je španělský ekvivalent českého Václav.

„Budeme prvním  kdyměstem na světě, které udělá tento krok, jenž nám umožní naplánovat a přijmout opatření,ž takové počasí nastane,“ uvedl starosta Sevilly Antonio Muňoz. Město se nachází v údolí řeky Guadalquivir, jež patří mezi španělské oblasti, které během léta zaznamenávají nejvyšší teploty.

Projekt má městu pomoci se lépe připravit na období, kdy budou panovat vysoké teploty. Shromážděná data mají také pomoci upřesnit a uspíšit předpovědi o tom, kdy budou horka panovat.

Podle meteorologů úřady i obyvatelé mají sklon podceňovat nebezpečí veder ve srovnání s dalšími extrémními projevy počasí. Vysoké teploty však mohou výrazně oslabit lidský organismus a nebezpečí hrozí řadě rizikových skupin, od seniorů po malé děti či bezdomovce. Během vlny horka v roce 2003 zaznamenaly výrazně větší počet úmrtí v letních měsících například Francie či Itálie. Podle odborníků by úřady měly vypracovat opatření, která ohrožené skupiny ochrání, například síť veřejných míst s klimatizací, jako jsou nákupní centra, knihovny či školy, kam se mohou během horkého dne uchýlit.

Video  Jak se ochladit bez klimatizace? Víme jak na to!  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa