Pondělí 15. srpna 2022
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym
Oblačno, déšť 26°C

Výletní loď narazila ve špatném počasí do skal. V Japonsku našli 10 těl, po dalších obětech pátrají

Autor: ČTK - 
24. dubna 2022
11:11

 Japonská pobřežní stráž dnes potvrdila, že všech deset lidí, které našla po sobotním potopení výletní lodi s 26 lidmi na palubě u ostrova Hokkaidó, je mrtvých. Pátrání po dalších pokračuje. Informuje o tom agentura AP. Výletní loď KAZU I se v sobotu plavila v chladných vodách u severovýchodu ostrova Hokkaidó, přičemž na palubě byla dvoučlenná posádka a 24 pasažérů včetně dvou dětí.

Posádka brzy odpoledne místního času (ráno SELČ) vyslala tísňové volání s informací, že plavidlo nabírá vodu. Média informovala, že podle posádky měli všichni na palubě záchranné vesty.

V oblasti u poloostrova Širetoko, jehož část je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, následně začala pátrací operace zahrnující šest člunů i několik letadel a potápěčů. Pomáhala i policie a místní rybáři.

Asi po 19 hodinách byli nedaleko špičky zmíněného poloostrova nalezeni čtyři lidé, kteří byli v bezvědomí „přepraveni do lékařské péče“, oznámila pobřežní stráž. Později informovala o nalezení dalších pěti lidí, přičemž jejich zdravotní stav nezmínila.

Podle televize NHK byly z první čtveřice tři osoby vyzvednuty z moře, čtvrtá oběť neštěstí se našla ve skalnatém terénu na pobřeží. Dnes dopoledne pobřežní stráž potvrdila, že neštěstí nepřežilo sedm mužů a tři ženy. Pátrání po dalších pokračuje.

Agentura AP upozorňuje, že teplota vody bývá v dané oblasti v tomto ročním období jen těsně nad bodem mrazu, kvůli skalnatému pobřeží je zase okolí poloostrova známé jako náročné místo pro plavbu na lodi. Spojení s plavidlem KAZU I bylo podle všeho ztraceno za silného větru a velkých vln. Místní rybáři se předtím kvůli špatným podmínkám vrátili se svými čluny do přístavu. Spekuluje se o tom, že výletní loď v neklidných vodách narazila do skal a při nárazu se jí poškodil trup.

Média podotýkají, že KAZU I havarovala už loni, když v červnu narazila na dno v blízkosti přístavu. Tehdy se incident obešel bez mrtvých či zraněných.

 

Video  Blesk Podcast: Druhá zkáza Titanicu. Do roku 2030 se vrak rozpadne  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa