Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Brutální vražda novináře Chášukdžího: Policie zadržela ve Francii jednoho z možných vrahů

Aktualizováno -
7. prosince 2021
20:40
Autor: ČTK, Mii - 
7. prosince 2021
17:14

Francouzská policie v úterý zadržela na letišti Charlese de Gaulla u Paříže muže ze Saúdské Arábie, který je jedním ze 26 podezřelých v případu brutální vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Ten byl výrazným kritikem saúdskoarabské vlády, v roce 2018 zemřel na konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se dosud nenašlo, zřejmě byl rozčtvrcen.

RTL uvedla, že policie 33letého podezřelého jménem Chálid Utajbí zadržela dnes ráno, když chtěl nastoupit do letadla mířícího do Rijádu. Jde o někdejšího příslušníka královské gardy odpovědné korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi. Patří do skupiny 20 občanů Saúdské Arábie hledaných Interpolem v souvislosti s vraždou opozičního novináře. Podle justičních zdrojů, na které se odvolává RTL, francouzské úřady zahájily kroky k vydání Utajbího do Turecka.

„Vítám zatčení jednoho z Džamálových vrahů ve Francii,“ napsala na twitteru novinářova snoubenka Hatice Cengizová. „Francie by ho za jeho zločin měla soudit, nebo ho vydat do země, která je schopná a ochotná skutečně vyšetřovat jak jeho, tak člověka, který vydal rozkaz Džamála zavraždit,“ dodala.

Šéfka lidskoprávní organizace Amnesty International Agnès Callamardová a někdejší zvláštní vyšetřovatelka OSN pro případ vraždy Chášukdžího uvedla, že zatčení podezřelého muže by mohlo znamenat průlom. „Pokud jde o toho samého muže, který je zmiňován na různých sankčních seznamech a v mé zprávě (z vyšetřování), pak byl tehdy v rezidenci konzulátu,“ napsala na twitteru.

Nejdříve trest smrti, pak mírnější postih

Americké tajné služby letos koncem února zveřejnily zprávu, podle které Muhammad bin Salmán, de facto vládce Saúdské Arábie, operaci s cílem zajmout nebo zabít Chášukdžího schválil. Bin Salmán jakékoli spojování s brutálním činem odmítá. Novinář Chášukdží, který žil od roku 2017 v USA, psal názorové sloupky kritické vůči korunnímu princi pro americký deník The Washington Post. Komando spojované s korunním princem bin Salmánem novináře zabilo 2. října 2018 na konzulátu v Istanbulu, kam si šel Chášukdží pro dokumenty ke svatbě. Rijád zprvu tvrdil, že novinář z budovy odešel, po dvou týdnech přiznal, že tam byl zabit. Jeho tělo se nenašlo, podle turecké policie byl zřejmě rozčtvrcen.

Saúdská Arábie za tuto vraždu odsoudila několik lidí k trestu smrti, který posléze zmírnila. Také Turecko obžalovalo v souvislosti s vraždou Chášukdžího 26 obyvatel Saúdské Arábie, které soudí v nepřítomnosti. Minulý měsíc turecká justice vyzvala saúdské úřady, aby jí sdělily, zda někteří z obžalovaných tureckou prokuraturou, mezi nimiž jsou i zástupce konzula a atašé, už byli odsouzeni v Saúdské Arábii.

B612 ( 7. prosince 2021 19:30 )

Ta utěrka, co nosil na hlavě se jim zamotala do skartovačky a neštěstí bylo na světě. Nešťastná náhoda.

sorgedoktor ( 7. prosince 2021 19:01 )

Inu jiny kraj,jiny mrav...

Zobrazit celou diskusi
Další videa