Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Novým rakouským kancléřem bude šéf vnitra Karl Nehammer. Nahradí i Kurze v čele lidovců

Aktualizováno -
3. prosince 2021
12:15
Autor: ČTK - 
3. prosince 2021
11:41

Novým rakouským kancléřem se stane dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer (ÖVP), uvedla dnes agentura APA. Ve funkci nahradí Alexandera Schallenberga, který přitom v čele rakouské koaliční vlády stanul teprve v říjnu. Devětačtyřicetiletý Nehammer se stane také novým předsedou lidovců, které dosud vedl exkancléř Sebastian Kurz. Ve vládě lidovců a Zelených se očekávají i další změny.

Kaskádu změn v nejvyšších patrech rakouské politiky spustil 9. října Kurz, když oznámil odchod z čela vlády. O dva dny později ho vystřídal tehdejší ministr zahraničí Schallenberg, který však ve čtvrtek dal svou funkci k dispozici. Reagoval tak na Kurzovo překvapivé oznámení, že odchází z čela lidovců a úplně se stahuje z politiky.

Z řad rakouských lidovců se od té chvíle ozývalo, že nový šéf ÖVP by měl stanout také v čele kabinetu. Dnes se strana usnesla na tom, že oba posty obsadí právě ministr vnitra Nehammer. V příštích dnech ho čeká hodně práce nejen s napravováním pošramocené pověsti vlády, ale také s obsazením některých klíčových postů. V první řadě jde o funkci ministra financí, v níž, jak ve čtvrtek oznámil, končí Gernot Blümel (ÖVP).

Problémy rakouské vlády do velké míry souvisejí s policejním vyšetřováním, kterému čelí Kurz. Státní zastupitelství ho i několik nejbližších kolegů vyšetřuje pro podezření, že v roce 2016 nechali za více než milion eur (přes 25 milionů korun) z peněz daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády.

Právě s vyšetřováním dal ve čtvrtek pětatřicetiletý Kurz, který se cítí být nevinen, svůj politický konec do bezprostřední souvislosti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa