Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Po první premiérce první transgender ministryně. Švédsko má během týdne už druhou vládu

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2021
20:25

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová v úterý jmenovala ministry své menšinové sociálnědemokratické vlády, informovala agentura AP. V porovnání s minulým kabinetem učinila jen několik personálních změn. Ministerstvo školství získala Lina Axelssonová Kihlblomová, která bude první švédskou transgender ministryní.

Švédský parlament opět schválil Anderssonovou jako premiérku v pondělí. Poprvé ji potvrdil již minulý týden, Anderssonová několik hodin poté ale rezignovala, když poslanci neodsouhlasili vládní návrh rozpočtu a podpořili naopak opoziční předlohu. Čtyřiapadesátiletá ekonomka se stala první ženou v premiérské funkci v historii Švédska.

Dosavadní ministryni financí Anderssonovou ve funkci nahradí Mikael Damberg, který byl ve vládě bývalého premiéra Stefana Löfvena ministrem vnitra. Ministerstvo zahraničí dál povede Ann Lindeová. Ve funkci ministra obrany zůstane Peter Hultqvist. Sociální demokraté po straně Zelených převzali ministerstva životního prostředí a kultury, kam byly jmenovány Annika Strandhällová a Jeanette Gustafsdotterová.

Anderssonová se v projevu k parlamentu zavázala k boji proti klimatickým změnám a proti násilí gangů či k posílení sociálního systému. Uvedla, že představí nový akční plán ve chvíli, kdy se připraví na zhoršující se pandemii. Švédsko v pondělí zaznamenalo první případ nové varianty omikron. V posledních týdnech také stouply počty nově nakažených a hospitalizací s onemocněním covid-19.

Další parlamentní volby jsou naplánovány na září příštího roku.

uklid ( 30. listopadu 2021 20:59 )

"Po první premiérce první transgender ministryně. Švédsko má během týdne už druhou vládu"
Tak ještě nějaké pejsky a kočičky a už to bude vyvážené!

Zobrazit celou diskusi
Další videa