Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Druhá šance pro premiérku: Po demisi v první den vlády ji Švédové zvolili znovu

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2021
14:48

Švédský parlament dnes opět schválil sociální demokratku Magdalenu Anderssonovou jako premiérku. Anderssonová byla předsedkyní švédské vlády parlamentem potvrzena již minulý týden ve středu, pouhých několik hodin poté ale rezignovala, když poslanci neodsouhlasili vládní návrh rozpočtu a podpořili naopak opoziční předlohu. Anderssonová se stala první ženou v premiérské funkci v historii Švédska.

Anderssonovou k odstoupení z premiérské funkce minulý týden přimělo rozhodnutí koaliční strany Zelených vládu opustit.

Předseda parlamentu Andreas Norlén nicméně v pátek oznámil, že politička dostane druhou šanci sestavit vládu, v tomto případě menšinovou, čistě sociálnědemokratickou.

Dnes Anderssonovou ve 349členném parlamentu podpořilo 101 poslanců, 173 zákonodárců bylo proti a 75 poslanců se zdrželo hlasování.

Anderssonová ke svému zvolení nepotřebovala souhlas většiny poslanců, zároveň však potřebovala, aby většina nehlasovala proti ní. Podle agentury AP se očekává, že kabinet bude jmenován v úterý.

Dosavadní ministryně financí Anderssonová ve funkci nahradila premiéra Stefana Löfvena, který 10. listopadu podal demisi.

Video Victoria Švédská: Princezna s modrou krví, která bojovala s anorexií - BPŽ/Karel Dlabač

pavel_kozak ( 29. listopadu 2021 15:39 )

Ať si zvolí Grétu!
(Už je trochu k světu.)

Zobrazit celou diskusi
Další videa