Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

První premiérka v historii Švédska: Hned první den podala demisi!

Aktualizováno -
24. listopadu 2021
19:37
Autor: ČTK - 
24. listopadu 2021
11:20

Předsedkyní švédské vlády se stala sociální demokratka Magdalena Anderssonová, do úřadu ji dnes schválil parlament coby první ženu v této funkci v dějinách země. Jenže: ihned se vzdala funkce.

 

 

Ráno její nominaci ve 394členném parlamentu podpořilo 117 poslanců, 174 zákonodárců bylo proti a 57 poslanců se hlasování nezúčastnilo. Anderssonová ke svému zvolení nepotřebovala souhlas většiny poslanců, nicméně potřebovala, aby většina nehlasovala proti ní.

Pak ale následovalo hlasování o vládním návrhu rozpočtu. Schválen však byl opoziční návrh, nový rozpočet vyjednali opoziční umírnění, křesťanští demokraté a pravicově populističtí Švédští demokraté.

A tak švédští Zelení oznámili, že novou vládu opouštějí. Ve Švédsku je obvyklé, že koaliční vláda odstoupí, když nějaká strana opustí koalici, poznamenala agentura DPA. Anderssonová zdůraznila, že nechce vést vládu, jejíž legitimita byla zpochybněna. Nyní doufá, že se vrátí s čistě sociálnědemokratickou menšinovou vládou. Poukázala přitom na to, že Zelení ji chtějí nadále podporovat.

Ačkoliv je Švédsko považováno za jednu ze zemí světa s největší rovností práv žen a mužů, v čele vlády jako jediná ze severských zemí ještě ženu nemělo. Čtyřiapadesátiletá ministryně financí ve funkci nahradila Stefana Löfvena, který podal demisi před dvěma týdny.

Nejvíce žen v čele vlád se v Evropě nyní nachází v severských státech, premiérku mají ve Finsku, Dánsku a na Islandu; nyní má poprvé předsedkyni vlády také Švédsko, a to jako poslední severská země. Ženy v čele vlády má také Německo, dvě pobaltské republiky (Litva a Estonsko) a rovněž Srbsko a Moldavsko.

Za svoji vůdkyni si Anderssonovou vládnoucí sociální demokraté zvolili na začátku listopadu, ministryně financí ve dvou vládách Stefana Löfvena tak získala velkou šanci stát se první ministerskou předsedkyní v historii země. Ačkoliv je Švédsko považováno za jednu z nejvíce rovnoprávných zemí na světě, v čele vlády jako jediná ze severských zemí ještě ženu nemělo. „Je to velká čest,“ prohlásila Anderssonová letos v září. „Přijmout nominaci na lídryni sociálních demokratů je velké rozhodnutí. Není to něco, co si rozmyslíte přes noc,“ dodala.

Vloni se Anderssonová stala také první ženou v čele Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii Mezinárodního měnového fondu (MMF). Členové výboru si ji zvolili do svého čela na tříleté období.

Ve švédských médiích má tato bývalá závodní plavkyně s plavými vlasy po ramena přezdívku „buldozer“, kterou jí vysloužila její pověst silné ženy, schopné pevného rozhodování. „Její způsob diskuse něčím připomíná Angelu Merkelovou, což znamená, že se ne vždy vyjadřuje zcela jasně, ale nakonec zvítězí, protože nikdo jiný nedokáže tak jako ona vyargumentovat všechny detaily,“ řekl Anders Lindberg z deníku Aftonbladet agentuře AFP.

Už když premiér Löfven oznámil letos v srpnu úmysl podat v listopadu demisi, pokládali mnozí Anderssonovou za jeho možnou nástupkyni, a 4. listopadu ji sociální demokraté zvolili do svého čela. Stala se tak druhou ženou na této pozici po Moně Sahlinové, která stranu vedla v letech 2007 až 2011.

Manowar ( 25. listopadu 2021 05:19 )

Píková vydržela jako ministryně obrany 8 dní.

Citronel ( 24. listopadu 2021 20:47 )

Nějak mě ty ženy v politice začínají srát. Co to mělo znamenat, a dál bude usilovat o ten samý post. Ta země už je stejně ztracena, je to velká škoda, moc velká. Jourová, von Lejnová, další si chce brát dítě a kojit v parlamentu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa