Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Právník žaluje prezidenta s kancléřem: Za lockdownu zpívali, tančili a pili na galavečeři

Autor: mav - 
29. listopadu 2021
19:10

Na šest politiků v čele s prezidentem Alexanderem van der Bellenem a kancléřem Alexanderem Schallenbergem podal trestní oznámení právník Stefan Danzinger. Důvod? I za lockdownu se zúčastnili galavečera.

„Přímo na akci byla hudební vystoupení, živě před publikem, při nichž podezřelí tleskali, tančili, ba nahlas zpívali,“ cituje z trestního oznámení deník Der Standard. Například tleskali, zpívali a kroutili se do rytmu hitu Live is Life rakouské kapely Opus. Galavečer se odehrál v kulisách a duchu Dancing Stars (v Česku jako StarDance).

„Na akci se také konzumovaly alkoholické nápoje,“ dodává oznámení a dokládá to fotografiemi. Nedodržovaly se rozestupy, nikdo neměl respirátor, „ani nebyla na místě žádná jiná vhodná opatření, jež by minimalizovala riziko infekce,“ jako třeba bariéry z plexiskla.

Danzinger pracuje jako právník ve vídeňském Neustadtu, a co je pikantnější, sám je lokálním politikem a členem Rakouské lidové strany (ÖVP ) – ze šesti politiků, na něž podává trestní oznámení, jsou čtyři ve vládě za jeho stranu, včetně předsedy vlády Schallenberga.

„V tomto kontextu je pro mě důležité zdůraznit, že činím jasný rozdíl mezi federální politikou a místní politikou,“ uvedl pro Der Standard a dodal: „V naší místní buňce se vždy podporovalo, aby každý mohl otevřeně vyjadřovat své názory.“

Kampaň Licht ins Dunkel (Světlo v tunelu) vysílá veřejnoprávní televize ÖRF od rok 1978, pravidelně diváci zasílají miliony eur na charitativní účely. Televize se hájí, že galavečer nynější opatření proti pandemii nezakazují. „Světlo v tunelu je, stejně jako všechny programy ÖRF natáčené ve studiu, televizní produkcí a ne kulturní akcí,“ uvedl mluvčí televize pro Der Standard. „Hosté přijímali po telefonu dary, v této roli byli součásti produkce. A všichni zúčastnění byli zkontrolováni na očkování či prodělání a testováni.“ Televize také vyvracela zprávy, že po skončení pořadu následovala afterparty; do 35 minut prý všichni politici a celebrity odešli.

Pius Strobl, šéf humanitárních aktivit ÖRF, dokonce ilustruje přísnost opatření: tři ministři museli k budově studia dojít pěšky, poněvadž jejich řidiči nebyli registrovanými účastníky. A zatímco se na podobné akce do studia vejde 300 lidí, maximálně až 480, nyní jich bylo jen 100.

Nezbytný výkon funkce?

Ústavní právník Peter Bußjäger z Innsbrucké univerzity celkem souhlasí s argumentací televize. „Galavečer lze považoval za profesionální setkání, které nelze odložit a které je součástí veřejnoprávní služby ÖRF,“ komentoval pro Der Standard.

„Podezřelí jsou politici. Jejich tleskání, tanec, zpěv a společenská konzumace alkoholu na charitativním galavečeru lze kategorizovat maximálně jako ‚reprezentativní účely‘, ale rozhodně ne jako nezbytný výkon povolání ministra,“ rozporuje však žalující Danzinger. „A jestli se se takto podařilo splnit zamýšlený účel, tedy povzbudit lidi k dárcovství, je vzhledem k nízké popularitě vlády velice pochybné,“ dodává.

Ústavní právník Heinz Meyer s kolegou souhlasí: „Těžko lze argumentovat, že byla přítomnost politiků naprosto nezbytná pro přijímání darů,“ uvedl pro Der Standard. Do kampaně se mohli klidně zapojit z home office, po telefonu apod. Trestní oznámení proto považuje za „slibné“, může jít o pokuty 1400 eur (36 tisíc Kč).

Podle ÖRF se svými dary zavolal proti loňsku dvojnásobek lidí, za večer se vybralo skoro 3,4 milionu eur (87 milionů korun). „Je to mimořádná částka, zvláště v těchto těžkých časech,“ pochvaloval si generální ředitel ÖRF Alexander Wrabetz.

Video Vojtěch o bavorském modelu po česku: Rekord byl poslední kapka. A hrozí vánoční lockdown? - Pavlína Horáková

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa