Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Divoké covidové party: Účastníci se chtěli nakazit. Jeden zemřel, tři lidi na JIP

Aktualizováno -
23. listopadu 2021
13:15
Autor: ČTK, tsv - 
22. listopadu 2021
14:53

Prokuratura v italském Bolzanu se zabývá soukromými večírky, které lidé údajně navštěvují, aby se dobrovolně nakazili koronavirem. O fenoménu informovaly lékařské úřady v Jižním Tyrolsku, kde se těchto akcí podle nich účastní hlavně mladí lidé. Několik účastníků již skončilo v nemocnici a na jednotce intenzivní péče, uvedla stanice Sky. Minulý týden jeden z hospitalizovaných zemřel.

Padesátipětiletý Rakušan, který si pro koronavirus dojel do severoitalského Bolzana, byl hospitalizovaný s těžkým koronavirem téměř ihned po návratu zpět do Rakouska. Svůj boj s koronavirem prohrál minulý týden, informoval mj. server Independent.

V tyrolských nemocnicích zároveň přibyli minimálně další tři účastníci podobné akce, a to včetně malého dítěte. „Dostali jsme více než jeden tip od doktorů pacientů, kteří se přiznali k dobrovolné nákaze,“ řekl k věci hlavní koordinátor proticovidové jednotky v Bolzanu Patrick Franzoni.

Risk kvůli certifikátu

Podle lékařů se lidé chtějí nakazit koronavirem, aby získali protilátky a potvrzení do covidového certifikátu. To je možné dostat po dobu do 180 dní od uzdravení z nemoci. Dalšími možnostmi je se nechat naočkovat či mít negativní test. Covidový certifikát je v Itálii nezbytný například pro vstup na pracoviště, do barů či posiloven.

Jihotyrolský zástupce regionálního koordinátora reakce na epidemii covidu-19 Patrick Franzoni uvedl, že zdravotnické úřady již zaznamenaly řadu případů, kdy se lidé nakazili na těchto setkáních. „V uzavřené místnosti, kde je pozitivní osoba s variantou koronaviru delta, se lehce nakazí pět až deset lidí,“ uvedl Franzoni.

O dobrovolný přenos nákazy se podle něj pokoušejí především mladší lidé, kteří podceňují nebezpečnost nemoci covid-19. „Mnozí si myslí, že je to taková chřipka. Ale popravdě řečeno dopady mohou být dlouhodobé a mladí také mohou skončit v nemocnici,“ uvedl Franzoni.

Podle úřadů je mezi obyvateli Jižního Tyrolska výrazně menší zájem o očkování. Proočkovanost v regionu na hranici s Rakouskem je o více než deset procentních bodů nižší než ve zbytku Itálie. Dokončené očkování proti covidu-19 mají bezmála tři čtvrtiny Italů.

Video „Nouzový stav, dva týdny lockdownu a povinné očkování,“ navrhuje imunolog Hořejší - Markéta Volfová, Lukáš Červený

jardavozembouch ( 24. listopadu 2021 02:57 )

Já bych jim spíše odpojil ten dýchací přístroj

jardavozembouch ( 24. listopadu 2021 02:56 )

Co takhle exkurze na JIP nebo v pohřební službě?

elopapx ( 24. listopadu 2021 00:08 )

Nu , co už...🤷🏼‍♀️
Kdo chce kam... Ale v nemocnici , prosím ,pak už o pomoc neškemrat ‼️

bogumyl ( 23. listopadu 2021 23:28 )

na objednávku

bogumyl ( 23. listopadu 2021 23:26 )

Tu zprávu platíl Pfizer?

Zobrazit celou diskusi
Další videa