Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Mezi „Bidenovými ženami“ to vře. Viceprezidentka si stěžuje, že ji Bílý dům přehlíží

Autor: Darina Jíchová - 
18. listopadu 2021
20:05

Mezi dvěma nejdůležitějšími ženami vlády prezidenta Spojených států Joea Bidena – jeho manželkou Jill a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, podle několika zákulisních zdrojů panuje napětí. O vypjaté situaci hovoří i report, který tento týden publikovala stanice CNN, zpráva je založena na výpovědích téměř 30 současných i bývalých zaměstnanců Harrisové. Viceprezidentka se ze strany Bílého domu cítí přehlížena, uvedl list The Sun.

Politologové poznamenali, že se pomalu rozplývá myšlenka, že Harrisová bude hlavním demokratickým kandidátem v roce 2024. Její první rok ve funkci viceprezidentky totiž nenaplňuje očekávání, politička ztrácí na popularitě a je často upozaďována na úkor Bidenové. To i přestože první dáma nemá žádnou politickou moc.

„Cítí se být zapomenutá,“ píše se v reportu o Harrisové. Někteří dokonce mluví o „hořké rozepři“ mezi Bidenovou a Harrisovou. CNN uvedla, že jejich zpráva líčí „komplexní realitu uvnitř Bílého domu“. Harrisová se podle výpovědí domnívá, že „není v pozici, kdy může vést“. K napětí podle některých expertů mohlo přispět i to, že se předpokládá, že Biden v roce 2024 nebude usilovat o znovu zvolení a jako demokratickou jedničku ho nahradí právě Harrisová.

„Politicky svázaná a upozaďovaná“

„Mnoho lidí z jejího týmu zuří, že viceprezidentka nedostává více příležitostí ukázat svou moc a vůdcovství, je upozaďována,“ shodují se její bývalí i současní kolegové. Sama Harrisová se prý měla několikrát svému okolí svěřit s tím, že se cítí „politicky svázaná“, že není schopná dělat tolik, kolik doufala.

Zpráva CNN vyvolala bouřlivé reakce na twitteru. „Biden si měl vybrat někoho jiného, hlavně potom, co ho označila za rasistu,“ uvedl jeden z uživatelů. „Záměrně zmrazil její politickou kariéru,“ další lidé však viceprezidentku bránili. V komentářích se objevil i názor, že Bidenová se cítí ohrožená Harrisovou. „Zaplatil bych za to, abych mohl vidět rvačku mezi Jill a Kamalou,“ některé poznámky byly místy až nekorektní.

Spory kvůli rasismu?

Loni vyšlo najevo, že se Bidenové hluboce dotkla jedna z poznámek Harrisové, která naznačila, že na některé jednání Bidena na počátku jeho kariéry by se dalo pohlížet jako na rasistické, hlavně na podporu jeho kolegů ohledně segregace. „Nemyslím si, že ty osobně jsi rasista, ale bylo pro mě dost bolestivé, když jsem slyšela, jak velebíš dva americké senátory, kteří si na segregaci, jež se mě velmi dotýká, postavili kariéru,“ prohlásila Harrisová na Bidenovu adresu během jedné z debat demokratických kandidátů.

„Je oddaný tomu, za co bojuje. A když ho chceš označovat za rasistu bez podložených důkazů, můžeš jít do p*dele,“ to byla podle listu Politico ostrá reakce Bidenové na viceprezidentčina slova. „To se stalo skoro před dvěma lety, vyřešily jsme to a přešly jsme to,“ reagovala první dáma na dotazy ohledně sporu s viceprezidentkou a před kamerami se s Harrisovou objala. Uživatelé twitteru jsou ale toho názoru, že Bidenová rozhodně urážky viceprezidentky „neskousla“.

To reprezentuje například instagram první dámy, která hojně sdílí například připomínky na dlouholeté přátelství s jednou ze svých předchůdkyň – Michelle Obamovou. Biden totiž působil jako viceprezident v administrativě Baracka Obamy. Bidenová také přidává fotky s druhým gentlemanem Douglasem Emhoffem, manželem Harrisové. Fotky s viceprezidentkou však chybí.

Video  Potlesk pro Jill Bidenovou a chladná Melania  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi