Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Zkusí prolomit hranici Polska? Bělorusy viní, že migranty sváží a „vyzbrojují“ kládami

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2021
17:14

Polská pohraniční stráž obvinila Bělorusko z příprav velkého pokusu o zdolání polské hranice skupinami migrantů, ke kterému by mohlo dojít ještě dnes. Přípravy jsou podle pohraničníků již v plném proudu, uvedl zpravodajský server Onet. Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik ohlásil, že k hranicím míří v Bělorusku další skupiny migrantů. Pochod většího množství migrantů k hranici s Polskem hlásí i nezávislá běloruská média. „Všechny naše síly jsou v pohotovosti,“ uvedlo polské ministerstvo vnitra.

U hranic na běloruském území již táboří tisíce migrantů, hlavně z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Varšava a EU obviňují Minsk, že migrační krizi vyvolal v odvetě za sankce, uvalené na autoritářský režim Alexandra Lukašenka za porušování lidských práv při potlačování protirežimních protestů. Lukašenko obvinění odmítá.

Informace o dění na hranici je těžké ověřit, protože v polském pohraničním pásmu nadále platí výjimečný stav a novináři, ochránci lidských práv či humanitární pracovníci tam nemají přístup. Média jsou z polské strany odkázány na informace úřadů.

„Vypadá to jako přípravy na násilné překročení našich hranic. Jsou dováženy obrovské dřevěné klády, které dozajista mají snížit výšku (polského) oplocení. Vidíme osoby, které dávají pokyny cizincům, a zjevně je instruují o krocích, které mají být podniknuty. Máme informace, že vše se má odehrát dnes,“ uvedla mluvčí pohraniční stráže Katarzyna Zdanowiczová podle televize TVN 24. V táborech migrantů podle mluvčí roste počet běloruských vojáků a pohraničníků.

Mluvčí ministra pověřeného koordinací polských zpravodajských služeb uvedl, že u hranic může tábořit okolo čtyř až pěti tisíc migrantů. „V posledních hodinách došlo u hranic ke koncentraci větších sil z běloruské strany. Máme do činění také s tím, že (Bělorusové) přivádějí další skupiny migrantů do bezprostřední blízkosti naší hranice,“ řekl TVN 24 mluvčí Stanislaw Žaryn.

Uvedl také, že mezi migranty se šíří fámy a pověsti, že pro ně přijedou autobusy z Německa, které Polsko pustí na své území. To sice Varšava popřela, ale i tak vše podle mluvčího nasvědčuje, že se chystá „větší masová operace spojená s pokusem přejít přes naše hranice“.

„Očekáváme, že krize nezeslábne, ale situace bude stále napjatá a bude docházet k pokusům o eskalaci na vytipovaných místech. Čekáme dlouhodobou krizi,“ dodal Žaryn.

Video  V Bělorusku začal pokus o největší vstup migrantů do Polska  - Twitter polského ministerstva obrany, Twitter polského ministerstva pověřeného koordinováním polských tajných služeb
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 14. listopadu 2021 23:41 )

Máte pravdu, člověk, rodina utíkající před hrůzami války bude vděčná za první mírovou zemi, nebude riskovat zdraví či život, zejména svých dětí, že chce do Německa. Tuhle špinavou hru spustili jiní, ne Bělorusko, EU celé roky nemá minimální zájem o ochranu hranic, převaděčské mafie si takový výnosný byznys nenechají vzít. Tedy veškeré následky přičtěte na účet nefunkční EU.

mirelay ( 14. listopadu 2021 23:24 )

Všude jen obrázky plačících dětí. Velmi zodpovědní rodiče, když vystavují děcka cestě bez záruky. Hnus.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud