Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Google musí zaplatit 60 miliard za zneužívání dominance. Soud EU smetl jeho odvolání

Aktualizováno -
10. listopadu 2021
10:58
Autor: ČTK - 
10. listopadu 2021
10:51

Americká internetová společnost Google neuspěla v zásadním antimonopolním sporu s Evropskou komisí (EK). Tribunál Evropské unie dnes totiž zamítl odvolání firmy proti pokutě více než 60 miliard korun, kterou komise firmě vyměřila v roce 2017 za zneužívání dominantního postavení na trhu.

Soud uznal, že zvýhodňováním vlastního srovnávače obchodních nabídek ve výsledcích internetového vyhledávání firma porušuje konkurenční pravidla. Očekává se, že se Google proti verdiktu odvolá k unijnímu soudu nejvyšší instance.

Unijní exekutiva, která dohlíží na dodržování antimonopolních pravidel v EU, pokutu firmě udělila za to, že podle ní zvýhodňováním vlastního cenového srovnávače poškozovala zákazníky i konkurenci. Podle dnešního verdiktu nižšího unijního soudu Google konkurenční principy porušil tím, že ve svém vyhledávači „výhodněji zobrazoval a umísťoval“ nabídky vlastního obchodního srovnávače.

Komise proti praktikám firmy provozující nejpoužívanější světový vyhledávač zakročila už několikrát. V roce 2018 Googlu vyměřila pokutu přes 111 miliard korun za zneužívání dominantního postavení na trhu se svým operačním systémem Android, který se používá v mobilních telefonech. O rok později nařídila firmě zaplatit 37,5 miliardy korun kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou. I proti těmto dvěma pokutám se firma odvolala.

Video  Česko bojuje s enormním nánosem exekucí. Expert o tom, jak se z pár stovek staly statisícové dluhy  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud