Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Státní zástupce chce stíhat Babiše kvůli Čapímu hnízdu: Sněmovnu požádal o jeho vydání

Aktualizováno -
10. listopadu 2021
09:54
Autor: ČTK - 
10. listopadu 2021
08:30

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v úterý odeslal do Sněmovny žádost o vydání končícího premiéra a znovu zvoleného poslance Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Uvedl to dnes mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Babišovo stíhání bylo přerušeno, protože ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát, a tím i imunitu. O jeho vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení. Babiš dnes odmítl žádost komentovat, stíhání je podle něj politické a na objednávku.

„Dne 9. listopadu 2021 byla do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky odeslána z Městského státního zastupitelství v Praze žádost o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání poslance ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvedl Cimbala. Žádost o vydání musí posoudit sněmovní mandátový a imunitní výbor. Ten by měla Sněmovna ustavit dnes. Už v pondělí poslanci rozhodli, že výbor bude mít 16 členů a vést by ho mohla poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Poslance ani senátora nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Sněmovna už Babiše ke stíhání v minulosti vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.

Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Babiš dnes řekl, že žádost státního zástupce komentovat nebude. „Je to stíhání na objednávku. Státní zástupce stíhání zastavil, ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který byl dlouhodobou součástí toho polistopadového kartelu, mě nechal z politických důvodů dál stíhat,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. Více se k záležitosti vyjádřit odmítl s tím, že k ní hovořil již mnohokrát.

Vypovídal i Babiš ml.

Policisté původně ukončili vyšetřování kauzy na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září. Server Seznam Zprávy následně uvedl, že Šaroch zadal soudnímu znalci ověřit, zda byl na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo zfalšován podpis Babiše mladšího. Podle webu Babiš mladší během zářijového výslechu zpochybnil, že jeho podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií Farmy Čapí hnízdo je autentický.

Lhůta pro zpracování znaleckého posudku byla původně stanovena na začátek listopadu, podle Cimbaly však byla prodloužena. „Lhůta pro zpracování znaleckého posudku byla prodloužena, a to v důsledku objektivních překážek, pro které nebylo možné v stanoveném termínu znalecký posudek zpracovat,“ vysvětlil mluvčí.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Andrej Babiš opět hájil ve studiu Blesku farmu Čapí hnízdo. Dotace prý jeho bývalá firma vrátila kvůli ministryni financí Schillerové Andrej Babiš opět hájil ve studiu Blesku farmu Čapí hnízdo. Dotace prý jeho bývalá firma vrátila kvůli ministryni financí Schillerové | Blesk Zprávy

sarina ( 10. listopadu 2021 17:09 )

Jestli je to tak jak píšeš tak potom ty musíš být nejdelší zaměstnanec když máš číslo 7!!!

sarina ( 10. listopadu 2021 15:08 )

Jsem si jistá že ty bys smysluplně odpověděl!!! Kalousek v tom uměl chodit a ještě umí i teď. Co si pamatuji řekl Vojtěch Filip v poslanecké sněmovně, že připravil stát o hodně peněz a pak něco s padáky atd., má toho dost na triku. Aby nepřišel o majetek nechal ho napsat na manželku a pak se s ní rozvedl, takže je švorc-nemá nic, chudáček, nestačil si našetřit, ještě málo seděl ve sněmovně tak se bude muset nechat živit vnoučaty.

Lomikel ( 10. listopadu 2021 13:41 )

rozkroku, ty potřebuješ tři doktory.
Nejdřív by tě měl vyšetřit dr. Cimický, potom kazašská koza dr. Stehlíková a nakonec hospitalizovat u Dr. Chocholouška.
Svěrací kazajka ti bude pěkně slušet...

doktormediciny ( 10. listopadu 2021 12:35 )

No jo, ale jako prdrseda vlady prece jen tgrochu duchodcum nadlepsil...Tech ctyricewt koruin com nam dal Kalousek to je tak na 2 piva

sharp ( 10. listopadu 2021 12:24 )

Škoda že tak aktivně nestíhali rozkrádače z 90.let. Jenže to byli podporovatelé ODS a podobných stran a těm se nikdy nic nesmí stát. A co Nečas a jeho současná manželka, Parkanová, Kalousek, atd.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud