Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Jak šel čas s kauzou Čapí hnízdo: Babišův případ se řeší roky, došlo na několik zvratů

Autor: ČTK - 
23. září 2021
15:38

V kauze padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo čelí v současnosti trestnímu stíhání premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová informovala o výsledku přezkumu postupu žalobce Jaroslava Šarocha, je oficiálně zodpovědný za průtahy v trestním řízení. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo tak i kvůli němu není ani po šesti letech ukončeno. A do voleb už se to zřejmě nestihne. Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách do Sněmovny obhájí mandát, bude muset policie znovu žádat o jeho vydání.

Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Farma Čapí hnízdo Farma Čapí hnízdo | Blesk:MARTIN PŘIBYL

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. 

Případ měl být uzavřen v půlce května 2021 

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo tak není ani po šesti letech ukončeno. Lhůta k jeho dokončení byla kriminalistům už dříve několikrát prodloužena. Na konci letošního února byl stanoven termín nejpozději na polovinu května. Se spisem se nakonec seznámili obhájci Babiše a Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi 24. května, o týden později pak policie navrhla Babiše a Nagyovou obžalovat.

Případem se poté znovu začal zabývat dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, který na konci srpna vrátil případ policii k doplnění vyšetřování. Vyšetřování mělo být doplněno zejména o výslechy svědků. Kriminalisté předali doplněný vyšetřovací spis Městskému státnímu zastupitelství v Praze v pondělí 20. září, součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Šarochovi následně dal jeho nadřízený Martin Erazím měsíc na to, aby o návrhu rozhodl.

Dnes pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová informovala o výsledku přezkumu postupu žalobce Šarocha. Dozorující státní zástupce podle ní pochybil, když bezodkladně nereagoval na informace týkající se možného výslechu svědků v kauze Čapí hnízdo. Vznikly tak průtahy v trestním řízení. Pražské městské státní zastupitelství uvedlo, že závěry dohledové činnosti bere na vědomí, bude se jimi zabývat a zváží vhodná opatření.

Uzavření kauzy se tak opět odložilo na neurčito. Jak celá kauza začala?

2017 - Babiš obviněn z dotačního podvodu 

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Premiér byl v říjnu 2017 kvůli postupu při financování Farmy Čapí hnízdo obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Předloni v dubnu ho policisté navrhli obžalovat.

Video Andrej Babiš mladší konfrontoval svého otce - Blesk
Video se připravuje ...

Do kauzy byl zatažen i Babišův syn - ten dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Ruskem okupovaný Krym, aby mu znemožnil vypovídat v kauze. Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš mladší nedávno prohlásil, že je psychicky v pořádku. Podle advokáta má znalecké posudky jak z oboru psychiatrie, tak i z oboru psychologie a je psychicky zcela zdráv.

Video Babiš mladší o svém otci: Lže národu! Půjdu vypovídat kvůli Čapáku i Krymu, jsem zdravý člověk - Blesk
Video se připravuje ...

2018 - kauzou „Čapáku“ se zabývá i Brusel

Okolnostmi poskytnutí dotace se zabýval také Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který své šetření uzavřel v prosinci 2017. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš následně řekl, že vyšetřování evropského úřadu kolem Čapího hnízda je podle něj zpolitizované jak v ČR, tak v Bruselu. Tehdejší úřadující šéf OLAF Nicholas Ilett se proti tomu důrazně ohradil. OLAF také vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných Evropskou unií. Koncem ledna 2018 pak ministerstvo financí oznámilo, že tak učinilo, peníze na Čapí hnízdo tak šly z českého rozpočtu a vyšetřování se nyní vede jen na české úrovni.

Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (15.10.2020) Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (15.10.2020) | Reuters

2019 - stíhání zastaveno

V září 2019 ale městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) trestní stíhání Babiše i ostatních obviněných zastavilo (stíhání Babišova syna Andreje Babiše mladšího bylo už dřív z kauzy vyčleněno a koncem října 2019 policie navrhla zastavení jeho stíhání).

Šéf pražských žalobců Erazím tehdy sdělil, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v prosinci 2019 usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a Mayerové zrušil. Podle něj bylo nezákonné a předčasné. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak skončilo. Definitivní zastavení stíhání se týkalo Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena orgánů farmy Josefa Nenadála.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vlevo) a mluvčí úřadu Petr Malý při tiskové konferenci v Brně k nejnovějšímu vývoji kolem vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vlevo) a mluvčí úřadu Petr Malý při tiskové konferenci v Brně k nejnovějšímu vývoji kolem vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. | Blesk:Zdeněk Matyáš

Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že kdyby bylo stíhání Babiše obnoveno, rozhodne o takzvané abolici. V jejím důsledku by pak bylo další premiérovo stíhání nepřípustné. Babiš v prosinci 2019 řekl, že pokračování svého stíhání v kauze Čapí hnízdo očekával. Uvedl rovněž, že případnou abolici prezidenta odmítne, protože nic protizákonného nespáchal. Opozice Babiše vyzvala, aby zvážil odstoupení. Prezident Zeman následně potvrdil, že Babišovi abolici neudělí.

Server Seznam Zprávy s odkazem na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce koncem roku 2019 uvedl, že dozorující státní zástupce Šaroch by se měl v kauze zabývat tím, zda farma dotaci opravdu potřebovala. Šaroch podle serveru musí také prověřit, zda Babiš není takzvaným nepřímým pachatelem. „To znamená, jestli získání 50milionové dotace na stavby kongresové farmy na Benešovsku neřídil z pozadí - aniž v tom sám figuroval,“ uvedl Seznam Zprávy.

Státní zástupce Šaroch nebude znovu žádat Sněmovnu o vydání Babiše kvůli Čapímu hnízdu Státní zástupce Šaroch nebude znovu žádat Sněmovnu o vydání Babiše kvůli Čapímu hnízdu | Archiv Blesku

2020: Přezkoumání viny Babiše a Nagyové stále ve hře

Loni v lednu bylo zveřejněno, že Šaroch nemusí znovu žádat Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání v kauze. Podle Šarocha se proti premiérovi stále vede stejné stíhání, ke kterému již byl vydán. Policie i Šaroch musí respektovat právní názor nejvyššího státního zástupce Zemana, podle nějž je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Nagyové, která podepsala žádost o dotaci.

Celé znění dokumentu, ve kterém žalobce Jaroslav Šaroch vysvětluje, jak dospěl ke svému rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo. Začerněná místa obsahují osobní údaje. Celé znění dokumentu, ve kterém žalobce Jaroslav Šaroch vysvětluje, jak dospěl ke svému rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo. Začerněná místa obsahují osobní údaje. | Archiv Blesku

Šaroch také loni v únoru zastavil stíhání Andreje Babiše mladšího, a to ze stejného důvodu jako u obviněných v hlavní části kauzy, tedy proto, že skutek není trestným činem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) usnesení přezkoumalo a ponechalo v platnosti. Trestní stíhání Babiše mladšího tak definitivně skončilo. NSZ přitom zohlednilo i zdravotní stav Babiše mladšího. Letos v únoru policie odložila i případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym, podle ní rovněž nešlo ani o přestupek. Babiš mladší poslal v lednu 2018 policii podle médií e-maily, v nichž psal, že byl unesen kvůli kauze dotace pro farmu.

2021: Konec v nedohlednu?

V kauze nejnověji policisté vyslýchali syna premiéra Andreje Babiše mladšího, který byl v minulosti také obviněn. Po své výpovědi novinářům řekl, že z něj otec udělal tzv. bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu. Seznam Zprávy následně uvedly, že Babiš mladší při výpovědi zpochybnil svůj podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií společnosti Farma Čapí hnízdo.

Na policii podle webu iROZHLAS.cz vypovídali i někteří z dříve obviněných, podle deníku Právo kriminalisté vyslýchali také někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo. Manažer se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

Video Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) - Videohub
Video se připravuje ...

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách do Sněmovny obhájí mandát, bude muset policie znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sarina ( 26. září 2021 09:03 )

luder tvé příspěvky jsou vynikající a měli by to vědět hlavně před volbami ti zaslepení a zmanipulovaní opozicí!!!

luder ( 26. září 2021 01:35 )

Tuto aféru premiérského kandidáta SPOLU média hlavního proudu důsledně ignorují, jak si vysvětlujete tento odlišný přístup?

Dvojí metr. Znovu se podle mého názoru ukazuje nedůvěryhodnost médií, která důsledně podporují takzvané sluníčkáře a probruselské politiky. A naopak neustále pomlouvají vlastence.

luder ( 26. září 2021 01:35 )

Předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala má problém. Nezisková organizace, ve které figuruje, dostávala z veřejných peněz desítky milionů na projekty typu „podpora žen v Barmě“. Co říci na tyto aktivity politika, který je hlavním kazatelem rozpočtové odpovědnosti?


Svědčí to o mimořádném pokrytectví a falši Petra Fialy a celé koalice SPOLU. Kritizuje Andreje Babiše za dotace z veřejných peněz, přitom je sám sosá plnými doušky a pumpuje "do své kapsy" miliony. Podle webu Hlídač státu jeho Centrum pro studium demokracie a kultury uzavřelo za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získalo celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů. Podle webu Hlídač státu jde například o: Burma Center for Transitional Studies z roku 2014 v hodnotě 1 941 237 korun, stejná dotace z roku 2013 v hodnotě 1 917 262 korun. Partnerství pro smíření a reformy v Barmě z roku 2017 ve výši 1 899 924, následuje Posílení role ženských a etnických občanských organizací v demokratizaci Barmy v roce 2015 za 1 779 300 korun. Dále také Burma Foreign Affairs and Translation Study Program v 2011 za 1 550 000 a o rok déle ta samá dotace ve výši 1 600 000 korun... Nemyslím si, že záležitosti žen v asijské Barmě jsou věcí, na kterou má Petru Fialovi přispívat český daňový poplatník. Myslím si, že třeba české dětské domovy nebo naši invalidé či pracující rodiny s dětmi by peníze potřebovaly více… Voliči to snad vidí.

luder ( 26. září 2021 01:33 )

Plukovník Skácel!
„Pro mne osobně je pan Babiš člověk, který se obětuje pro úkol, který si vzal dobrovolně na sebe. Podle kritérií z období Římské republiky je typický „homo novus‘.“ myslí si. Na své místo se Babiš podle plukovníka ve výslužbě nedostal žvaněním a leštěním židlí a lavic. „Nezvolila ho v Praze (jako některé senátory) hrstka přátel rodiny a okolojdoucích. Vypracoval se na základě svých schopností, píle a pracovního nasazení,“ říká. Kolik a jaké udělal chyby, ví nejlépe jen on .sám. „Hodnotit pana Babiše a jeho éru bude historie. Nejvíce si cením, že za jeho působení nedošlo k dalšímu prolomení dekretů prezidenta Beneše,“ připomíná.

sarina ( 24. září 2021 00:54 )

brugal 18.35, Jestli dostanu na NĚCO dotaci LEGÁLNĚ a to něco udělám a za 7 lez mi řeknou že jsem to získala podvodem a buď to vrátím nebo je to krádež, tak to raději vrátím, měla bych za to dostat trest?...Babiš je na tom stejně, dostal 50 mil. dotaci až zvelebil Čapák po 7 letech mu řekli že dotaci dostal neprávem a opozice mu dala ultimátum buď odstoupí nebo vrátí 50 mil. dotaci, tak raději vrátil dotaci než by měl odstoupit. Proto je kauza Čapák VYKONSTRUOVANÁ a kdyby pořád feťáci neobtěžovali EU udáváním Babiše, už dávno by se Čapák neřešil, ale jak víš když se něco reklamuje tak se tím MUSÍ ZABÍVAT a tak je to i s EU a kolikrát psali feťáci udání tolikrát se EU ozvala, proto že se s udáním MUSÍ ZABÍVAT tak jako i nyní, zase posílali udávající dopis EU, protože mají strach že se to do voleb nestihne a oni utřou nos.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa