Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Biden kázal o klimatu, jeho „Bestie“ a další auta z výpravy ve Skotsku produkovaly tuny emisí

Autor: Darina Jíchová - 
3. listopadu 2021
13:15

Klimatická konference OSN COP26 ve skotském městě Glasgow má kolem sebe spoustu kontroverzí. Aktivistům se nelíbilo, kolik soukromých tryskáčů a letadel se „slétlo“ do Skotska, vadila jim jejich uhlíková stopa. Další ranou pro environmentalisty byla limuzína a vůbec celá automobilová kolona prezidenta Spojených států Joea Bidena. Jeho vůz Cadillac „Bestie“ totiž vyprodukuje desetkrát více oxidu uhličitého než běžné auto, uvedl list Daily Mail. Sám Biden má přitom boj proti klimatickým změnám jako jeden z hlavních cílů svého prezidentství a na konferenci tvrdil, že lidstvo teď stojí na rozcestí a že je potřeba přejít na čistou energii.

Limuzína, známá jako The Beast, byla spatřena nedaleko Edinburghu na benzince. Pro palivo se zastavila celá Bidenova kolona, která ho pravidelně vozila právě z Edinburghu do Glasgow, kde klimatická konference probíhala. Místa jsou vzdálena 72 kilometrů. „Docela ironie,“ podotkla řada aktivistů, jež připomněla, že světoví lídři se zavázali ke snížení emisí.

Bidena ještě k tomu navíc střežila helikoptéra. Prezidentova auta na benzince zaznamenal jeden z místních obyvatel Gareth Mackie. Cadillac jezdí na naftu a podle všeho vyprodukuje až desetkrát více výfukových plynů než klasické auto. Celá prezidentova kolona čítá 20 vozů včetně přesné kopie limuzíny.

„Když si fotky přiblížíte, můžete vidět, jak lidé z Bílého domu třeští oči na ceny našich paliv,“ podotkl Mackie, který v minulosti působil i jako novinář. Ceny paliva jsou v Británii v poslední době skutečně vysoké, litr benzinu vyjde na 43 korun a litr nafty na 44 korun. „Zanechal tady za sebou dost velkou uhlíkovou stopu,“ shodují se aktivisté.

Desítky aut a čtyři letadla

Dvě Bidenovy limuzíny tak denně vyprodukují 714 kilogramů oxidu uhličitého. Konference COP26 potrvá do 12. listopadu, pokud by Biden zůstal na celou dobu jejího konání, vyprodukoval by až devět tun CO2. Americká výprava celkově vyplodí 997 tun výfukových plynů, kromě řady aut mají Američané také k dispozici nejméně čtyři letadla.

Dvacetičlenná kolona možná šokovala Skoty, nicméně v Itálii na summitu G20 cestoval Biden v doprovodu 85 vozidel, a to protože italské restrikce spojené s covidem-19 uvádějí, že ve voze mohou být pouze tři osoby.

Video  „Nejdražší Vánoce v historii“: Ekonom Křeček o paradoxu letošních vánočních nákupů  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi