Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Rozjaření mocní a osobní vzkaz královny: Okázalá recepce na konferenci o klimatu COP26

Aktualizováno -
2. listopadu 2021
10:59
Autor: ČTK, simao - 
2. listopadu 2021
07:53

Široké úsměvy, družné hovory, přehlídka mocných se skleničkami v rukách. Na slavnostní recepci v rámci klimatické konference v Glasgow se sešli jak hostící premiér Boris Johnson, tak prezident USA Joe Biden, dosluhující kancléřka Angela Merkelová, členové britské královské rodiny včetně zářící Kate a mnoho dalších. Britská královna Alžběta II., která musela na COP26 zrušit účast po pobytu v nemocnici, poslala družícím se vládcům jasný vzkaz: „Nikdo z nás nebude žít věčně“.

Na okázalé recepci, kde se mocní společně družili, nechyběli ani zástupci britské královské rodiny - princ William s manželkou Kate a jeho otec Charles se svou ženou Camillou korzovali mezi hosty a bavili se s politiky. 

S princem Charlesem se předtím sešla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která do Glasgow přiletěla také.

Klimatická konference v Glasgow: Zuzana Čaputová a princ Charles Klimatická konference v Glasgow: Zuzana Čaputová a princ Charles | ČTK/AP Jane Barlow

Na hovor s ní si našla chvíli i německá kancléřka Angela Merkelová, která na recepci také hýřila úsměvy mj. ve společnosti vévodkyně Camilly.

Nechyběl americký prezident Joe Biden, ani kanadský premiér - fešák Justin Trudeau, se kterým se do hovoru pustila i vévodkyně Kate. Na klimatickém summitu chybí však lídři Číny a Ruska Si Ťin-pching a Vladimir Putin.

Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Německá kancléřka Angela Merkelová během rozhovoru s vévodkyní Camillou (1.11.2021) Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Německá kancléřka Angela Merkelová během rozhovoru s vévodkyní Camillou (1.11.2021) | Reuters

Proč však na společné family foto chybí i český premiér Andrej Babiš? Šéf vládního tiskového odboru Vladimír Vořechovský pro Blesk Zprávy přiblížil premiérův program v Glasgow.

"Premiér se zúčastnil recepce pořádané britským premiérem a po schůzkách s prezidenty a premiéry například Vietnamu, Thajska nebo Německa odjel na hotel. Dnes ráno v 8 hodin se zúčastnil pracovní snídaně organizované opět Borisem Johnsonem, kde měl zároveň asi hodinové jednání s arménským prezidentem," uvedl Vořechovský a připustil, že tím Babiš o společné focení přišel.

Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Delegáti všech zemí pohromadě (1.11.2021) Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Delegáti všech zemí pohromadě (1.11.2021) | Reuters

Alžběta zmínila i zesnulého manžela

Královna Alžběta II. v uvítacím projevu promítaném na slavnostní recepci pro účastníky summitu označovaném jako COP26 vyjádřila naději, že světoví lídři „se povznesou nad současnou politiku a dosáhnou skutečného státnictví“ při řešení klimatické krize. A budou dostatečně myslet na budoucí generace.

„Po času slov nadešel čas činů,“ uvedla 95letá panovnice, která původně vyjadřovala úmysl zúčastnit se summitu osobně. Pro prohlášení předtočeném na hradu Windsor se rozhodla kvůli lehké zdravotní indispozici a na doporučení lékařů, kteří ji nabádali strávit dva týdny odpočinkem.

Ve svém osobním vzkazu uvedla Alžběta i to, že „nikdo z nás nebude žít věčně“ a „neděláme to pro sebe, ale pro své děti a děti našich dětí a ty, kteří půjdou v jejich stopách“.

„To, co dělají lídři pro dnešní lidi, je vládnutí a politika. To, co dělají pro lidi zítřka, je státnictví,“ citoval z královnina projevu deník The Guardian. „Za sebe doufám, že tato konference bude jednou z těch vzácných příležitostí, kdy bude mít každý šanci povznést se nad politiku současnosti a dosáhnout skutečného státnictví,“ dodala.

V projevu zmínila svého letos zesnulého manžela, prince Philipa. Vzpomněla, jak na akademickém shromáždění v roce 1969 vyzýval k boji proti nebezpečím způsobeným znečištěním. Uvedla také, že je obzvláště ráda, že může na summitu přivítat světové vůdce, protože „dopad životního prostředí na lidský pokrok“ je téma, které bylo blízké Philipovu srdci.

Královna Alžběta II. natočila vzkaz pro účastníky klimatické konference COP26 v Glasgow Královna Alžběta II. natočila vzkaz pro účastníky klimatické konference COP26 v Glasgow | ČTK

Promluví i další státníci

Na klimatické konferenci dnes druhý den v řadě vystoupí vedoucí představitelé jednotlivých zemí, aby v krátkosti představili své plány na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou právě Čaputová, dál pak třeba monacký kníže Albert II. či japonský premiér Fumio Kišida.

Konference OSN bude pokračovat do 12. listopadu. Hlavy států a vlád se účastní jen prvních dvou dnů schůzky, během kterých jednají o konkrétních cílech v boji proti globálnímu oteplování, obnovitelných zdrojích energie, ochraně přírody.

Organizátoři si kladou za cíl přijmout takové závazky, které umožní, aby teplota na planetě vzrostla nanejvýš o 1,5 °C ve srovnání s předprůmyslovým obdobím. Dalším cílem konference je dosáhnout příslibu pomoci 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), které by bohaté země poskytly chudším státům, aby ty se mohly přizpůsobit novým klimatickým podmínkám.

Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Britský premiér Boris Johnson (1.11.2021) Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Britský premiér Boris Johnson (1.11.2021) | Reuters

Zbývá nám minuta do půlnoci a musíme jednat hned teď, zdůraznil britský premiér Johnson. Pokud nebudou země jednat v boji proti klimatickým změnám dnes, „bude příliš pozdě na to, aby to učinily zítra naše děti,“ dodal. Celá planeta se podle něj ocitla v pozici fiktivního britského tajného agenta Jamese Bonda, který je často přivázán k zařízení, jež může zničit celý svět, zatímco na hodinách odtikává čas. „To zařízení na zničení světa je ale skutečné,“ uvedl premiér hostitelské země o klimatických změnách.

Dohoda o ubývajících lesích

Světoví lídři se dnes chystají v rámci COP26 podepsat dohodu, v níž se zaváží, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů, informovala agentura Reuters.

Přes sto států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládají rozsáhlé tropické lesy, dnes hodlá přistoupit k dohodě, která má do roku 2030 ukončit odlesňování. Na ochranu a obnovu lesů hodlají strany dohody vyčlenit 19,2 miliardy dolarů (asi 423 miliard Kč) z veřejných i soukromých zdrojů.

Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Britský princ William s manželkou Kate (1.11.2021) Slavnostní recepce na COP26 v Glasgow: Britský princ William s manželkou Kate (1.11.2021) | Reuters

Organizační problémy

Klimatickou konferenci v pondělí provázely organizační problémy. Před branami areálu v Glasgow se tvořily fronty stovek až tisíců delegátů a novinářů, kteří čekali na vstup do budovy.

Zatímco prezident USA Biden apeloval na diverzifikaci energetických zdrojů a rozvíjení čisté energetiky, kancléřka Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro výrobu elektřiny. Spolu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou také vybídla ke globálnímu zpoplatnění emisí skleníkových plynů.

Babiš během svého vystoupení kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55. Babiš účastníky konference vyzval, aby se ke klimatické politice začalo přistupovat bez ideologie, kriticky a racionálně.

Video Majetek britské královské rodiny: Opravdu jsou to boháči? Nebo je to jinak? - Mall.tv

tryskomys ( 2. listopadu 2021 18:11 )

joanna5 ( 2. listopadu 2021 15:38 )

tusim ze 2. svetova pokracuje. Ci dcera je ta Merkel? Nedivili bychom se. Panoptikum toto.

joanna5 ( 2. listopadu 2021 13:37 )

jo a vsichni bez rousky - a my ovce musime?

Slepykral ( 2. listopadu 2021 12:00 )

To je panoptikum... ooo jaký zážitek toho celého být vyfocena s princem... vnímá ji vůbec..???? sešel se rozum planety...??? asi je to celé o něčem jiném..!!! a Rusko ani Čína nechyběly.. ty se na to pouze vy... a ani se nedivím... ne všichni potřebují lézt si na vzájem někam... důležité je že ví.. nebo spíš čím to obhájí..??? obyčejným lidičkám se něco musí nakukat... a královna má pravdu, i ti největší pracháči neví dne ani hodiny. stejně jako neví, co se v nitru tý planety děje

Jana Novakova ( 2. listopadu 2021 11:13 )

Vidíte tu krizi covidovou? Všichni bez nahubku.Lidi, prověřte se, je to podvod. Mimochodem ještěr Alžběta je mrtvá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa