Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Slet pokrytců: Bezos, monacký kníže a další stovky soukromých tryskáčů čudí na klima summitu

Autor: mav - 
1. listopadu 2021
16:22

Britský premiér Boris Johnson zahájil summit světových lídrů na klimatické konferenci OSN v Glasgow, akce se účastní i představitelé velkých firem a mezinárodních organizací. Mnozí v rámci omezování emisí kážou omezování osobní dopravy, ale do Skotska dorazili tím nejméně šetrným způsobem: soukromým tryskáčem.

Celá planeta se podle britského premiéra ocitla v pozici fiktivního britského tajného agenta Jamese Bonda, který je často přivázán k zařízení, jež může zničit celý svět, zatímco na hodinách odtikává čas. „To zařízení na zničení je světa je ale skutečné,“ varoval podle ČTK Johnson s odkazem na klimatické změny. „Musíme se posunout od řečí a debat a diskuzí ke společným a skutečným činům,“ řekl premiér asi 130 světovým lídrům včetně amerického prezidenta Joea Bidena, na konferenci ale chybí vrcholní představitelé Ruska a Číny. Alespoň níže postavení představitelé reprezentují prakticky každou zemi světa.

Jen za neděli reportéři Daily Mailu napočítali nejméně 52 tryskáčů, jež na letišti v Glasgow přistály. Za celou konferenci to odhadují na nejméně 400 takových strojů pro několik málo pasažérů. Tyto lety pak do ovzduší vypustí nějakých 13 tisíc tun CO2. Na sever ostrova Velké Británie se nedostává zrovna nejsnáze, ale aerolinky tam běžně létají.

O klimatu běžně káže Jeff Bezos, střídavě první a druhý nejbohatší muž planety. Do Skotska dorazil z Turecka, kde slavil narozeniny jiného miliardáře a globálního aktivisty Billa Gatese. Oslava byla na jachtě, což může být poměrně šetrný dopravní prostředek – jenže na její palubu se Bezos dostal vrtulníkem.

S Bezosem o klimatu extra jednal i princ Charles, dlouholetý zastánce ekologie; předtím byl v Římě na setkání představitelů G20, a tak také přiletěl vlastním letem, totiž armádním speciálem. „Jeho královská výsost se osobně zasazuje za zavádění udržitelného leteckého paliva. Do Říma letěl jen za podmínky, že palivo bude pohánět ekologické palivo,“ upřesnil jeho mluvčí. Z Říma letěl i premiér Johnson, s princem se ale na „spolujízdě“ nedomluvili.

Jeden z největších a nejslavnějších „soukromých“ tryskáčů má tradičně americký prezident – Boeing 747 s označením Air Force One přivezl s Joem Bidenem hrstku pobočníků a dalšího personálu. Emisí ale taková cesta vypustí jen o málo méně, než když klasický 747 Jumbo Jet pobere víc než 400 pasažérů. A stejně mu Air Force One nestačí, Bidenovu cestu dohromady zajišťují celkem čtyři letadla, vrtulník a ohromná kolona silných SUV včetně obrněné „Bestie“. Auta i vrtulník do Evropy musí samozřejmě dopředu dovézt nákladní letadlo.

Lety do Glasgow. Lety do Glasgow. | Jarmila Hluchá

Do Glasgow dorazili extra letadly mj. vládci a představitelé Německa, Francie, Kuvajtu, Nigérie, Bangladéše a mnozí další. Vládním airbusem letěli též premiér Česka Andrej Babiš s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. A nemálo nedělních letů bylo jen vnitrostátních, zejména z Londýna.

Na Mezinárodním letišti Glasgow, které za rok 2019 odbavilo skoro 9 milionů cestujících, byl v minulých dnech takový frmol, že tu některé tryskáče mohly jen přistávat, ale už ne parkovat, takže po vysazení pasažérů zase startovaly a místo našly o padesát kilometrů dál v Prestwicku. Další VIP včetně Bidena přistávaly v Edinburghu a 60 km pokračovaly po zemi. Johnsonův vládní Airbus musel nad Glasgowem 20 minut kroužit, než dostal povolení k přistání.

Video  Britský velvyslanec v Praze Nick Archer pro Blesk Zprávy: Proč ambasáda zmodrala a zezelenala.  - Martin Valeš, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zdenek ( 2. listopadu 2021 08:47 )

Na české Wikipedii naleznete seznam nejfrek­vento­vaněj­ších hesel komunistické éry v ČSSR. Drtívou většinu z nich samozřejmě si samozřejmě starší ročníky budou pamatovat dodnes. Pojďme si společně připomenout tyto propagandistické "skvosty", které vám z pohledu dnešní doby přijdou naprosto stupidní.

Kupředu za další úspěchy při budování vyspělé socialistické společnosti

Leninskou cestou k dalšímu rozvoji naší socialistické vlasti!

Pod vedením KSČ za další rozvoj socialistické společnosti

Socialisticky pracovat, socialisticky žít!

Sovětská armáda – nezdolná záštita pokojného budování a strážkyně míru

Sovětský svaz – opora míru a pokroku na celém světě!

V jednotě je síla!

V pevné jednotě KSČ a lidu za další úspěchy při budování rozvinuté socialistické společnosti

Světový festival mládeže a studenstva v Moskvě – za anti­impe­rialis­tickou solidaritu, mír a přátelství

Za další upevnění československo-sovětských vztahů

V čele s KSČ za další rozvoj naší socialistické vlasti!

Ať žije naše dělnická třída!

Sovětský svaz – mírová hráz

Všechny síly Strany a lidu pro splnění programu … sjezdu KSČ!

Zdenek ( 2. listopadu 2021 08:47 )

aaa TAK sse vraci o b l b o v a k y , kttere byly uspesne ddo roku 2000 ....

" PREZIJI ROK 2000 " - smutne je , ze TO zabira v Cesku - ktere si v dobe CSSR zailo co zazilo s L Z I V O U propagandou - Buduj vlast, posílíš mír: Budovatelským heslům KSČ nikdo nerozuměl, ale znal je každý

Propaganda v dobách socialistického Československa byla nedílnou součástí budování komunistické ideologie. Neustálým opakováním hloupých a nesmyslných hesel se komunisté mezi sebou navzájem přesvědčovali o tom, že dělají věci správně, avšak ve skutečnosti nebylo zřetelné, co vlastně chtěl autor daným heslem vůbec říct. Některá hesla byla navíc spojována a upřednosňována v období výročí některých svátků nebo při příležitostech sjezdů KSČ.

Nedílná součást propagandy
Soudruzi ze Sovětského svazu moc dobře věděli, že propaganda skvěle poslouží k rozšiřování názorů a informací za účelem vyvolání nebo zesílení určitých politických postojů a názorů. Ideologie Sovětského svazu se samozřejmě dotkla i okupovaného Československa, které si „užívalo“ vytrvalého opakování hesel, i když jim vlastně nikdo nerozuměl. Hesla a slogany byly mnohdy trvale umístěny na některých náměstích, takže jste se před nimi vlastně ani neschovali. Ikonické byly samozřejmě i barvy písma, typografie a kombinace barev plakátů, díky kterým jste poznali v podstatě barvy Sovětského svazu.

Život v socialistickém Československu samozřejmě znamenal, že jste museli být během roku počítat s tím, kdy budou určitá hesla vyzdvihována. V zimě jste mohli pravidelně počítat s výročím Vítězného února 1948 a 1. květen bohužel nebyl svátek lásky, ale práce. O týden později se slavilo osvobození Československa sovětskou armádou a 7. listopadu bylo pro změnu výročí VŘSR.

dostojevskij ( 2. listopadu 2021 06:38 )

A čekal snad někdo něco jiného?????

Soliter56O ( 2. listopadu 2021 02:28 )

Další summit z kategorie zbytečných ...

UFO1 ( 1. listopadu 2021 21:50 )

Každý by si měl sáhnout do vlastního svědomí,ten ozon v zimě bez rozdílu město,vesnice je hnus,pak s údivem každý civí na onkologických diagnózu
a čeká zazrak

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud