Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Macronová a mocní na červeném koberci, Putin doma. Summit G20 řeší covid, energie i klima

Aktualizováno -
30. října 2021
18:24
Autor: ČTK - 
30. října 2021
09:37

Na červeném koberci bok po boku stanuly Brigitte Macronová i Jill Bidenová. Do Říma totiž vyrazili mocní, aby se zúčastnili dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G20, aby se hlavy států a vlád těchto zemí setkaly osobně poprvé od propuknutí pandemie před téměř dvěma lety.

V Římě se koná summit největších světových ekonomik G20 a zdravotní a ekonomická krize způsobená šířením koronaviru se stala jedním z důležitých témat prvního dne jednání. Podle očekávání by však měla být hlavním bodem debata o klimatu. Účastníci se také chystají schválit dohodu o minimálním zdanění, upozornila agentura Reuters.

Zklamáním pro hostitelskou zemi je fakt, že někteří politici se nakonec rozhodli zůstat doma a k jednáním se připojí jen virtuálně.

Do Říma nedorazí ruský prezident Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching, ale ani lídři z Mexika, Japonska či Saúdské Arábie. Kvůli souběhu summitu G20 s klimatickou konferencí COP26, která začíná v neděli ve Skotsku, se ale k italské metropoli přesto upírá mimořádně velká pozornost.

Premiér hostitelské země Mario Draghi v úvodním projevu apeloval, aby bohaté státy věnovaly větší úsilí tomu, aby do rozvojových zemí putovalo více vakcín, protože propastné rozdíly v podílu očkovaných obyvatel jsou podle něj morálně nepřijatelné.

„Nyní musíme udělat vše pro to, abychom do poloviny roku 2022 dosáhli sedmdesátiprocentní proočkovanosti,“ řekl Draghi. Cíl Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž by do konce tohoto roku mělo být proti covidu-19 plně očkováno 40 procent všech obyvatel planety, se podle něj jeví reálně. Problémem jsou ale drastické rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi.

Zatímco většina bohatších zemí už se hranici 70 procent očkovaných obyvatel blíží nebo ji překročila, některé chudé země byly zatím schopny naočkovat jen pár procent lidí. To je podle Draghiho morálně nepřijatelné a podkopává to celosvětový boj proti pandemii.

Macron kvůli viru vyzval k solidaritě

O vakcínách proti covidu prostřednictvím videokonference hovořil i ruský prezident Putin. Podle něj je potřeba, aby země G20 vzájemně uznávaly své proticovidové vakcíny.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal, že Francie už poslala chudším zemím 67 milionů dávek vakcín a že do poloviny příštího roku to bude 120 milionů. „Pojďme se jako partneři v G20 více snažit. Solidarita, transparentnost a spolupráce při výrobě: jen tak virus porazíme,“ uvedl.

Existenční hrozba změn klimatu

Šéfové G20 by také na jednání měli uznat existenční hrozbu změn klimatu. Nepřijmou ale zřejmě žádné nové radikální závazky ke zmírnění globálního oteplování.

Z návrhu komuniké, do kterého měla možnost nahlédnout agentura Reuters, vyplývá, že státy zřejmě jen mírně zpřísní své předchozí závazky v oblasti klimatu a nestanoví nové, přísné cíle. Ty jsou ale podle aktivistů nutné k tomu, aby se zabránilo ekologické katastrofě. Mnozí z vedoucích představitelů skupiny odletí ze zasedání v Římě do Glasgow, kde v pondělí začne klimatický summit Organizace spojených národů COP26. Ten je považován za důležitý pro řešení hrozby oteplování.

Krok proti daňovým rájům

Většího pokroku má být dosaženo v otázce zdanění. Představitelé G20 mají schválit přelomovou dohodu o minimálním zdanění, která má zabránit velkým podnikům v převádění zisků do daňových rájů.

Mezi další body, které se budou na jednání řešit, jsou obavy z rostoucích cen energií a napjatých dodavatelských řetězců. Očekává se, že americký prezident Joe Biden vyzve producenty energií ze skupiny G20, kteří mají volnou kapacitu, zejména Rusko a Saúdskou Arábii, aby zvýšili produkci, a zajistili tak silnější oživení globální ekonomiky.

6000 policistů a 500 vojáků

V Římě je o víkendu kvůli summitu zvýšená bezpečnostní pohotovost a k udržení pořádku bylo nasazeno až 6000 policistů a 500 vojáků. Povolena jsou dvě protestní shromáždění, demonstranti jsou ale drženi daleko od centra summitu.

Země ze skupiny G20 se na světovém hrubém domácím produktu (HDP) podílejí více než 80 procenty, na celkové populaci 60 procenty a na emisích skleníkových plynů podle odhadů zhruba 80 procenty.

Video  Kdo se spřátelil s Bidenem? Exministr Svoboda o první návštěvě Evropy. Zmínil politický trapas  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

frantacizek ( 30. října 2021 17:40 )

Z účinnosti vakcín.. jo, určitě jsem obědval

frantacizek ( 30. října 2021 17:40 )

HLAVY v dlaních ... zřejmě jsem u toho obědval

frantacizek ( 30. října 2021 17:38 )

a ještě teda nechápu, co chcete řešit na té klimatické konferenci v Glasgow, když hlavní znečišťovatel a ignorant kyotského protokolu Čajna chybí, pač Si Ťin Ping Ponga nepustí jeden zachycený případ covidu, museli by ho na zpáteční cestě zastřelit, pokud by něco z tripu přivezl a nemyslím teď kapavku

frantacizek ( 30. října 2021 14:39 )

teď mi vyskočilo na apple, že Jamalem proudí zemní plyn opačným směrem, tedy do Sovětského svazu. Tak buď si Vladimir Vladimirovič spletl světové strany, nebo se urazil po tom, co jsem tady ráno napsal stran výhledu sovětské ekonomiky po ztrátě držav zemního plynu v Evropě

frantacizek ( 30. října 2021 11:12 )

právě, protože tam nebude ruský bohatýr a Si Ťin Ping Pong, tak netuším, co tam chtějí řešit především stran energií nebo dluhu vůči chudým státům..Vladimir Vladimirovič doma úpí nad covidem, Čajna vyhlásila obnovenou válku svému viru, který hodlá nulově tolerovat a je připravena patrně zastavit celou ekonomiku kvůli jednomu případu nákazy (zajímavé..), soudruzi na obou stranách pak mají svorně ruce v dlaních s účinnosti svých vakcín a zřejmě je i do budoucna čeká více starostí s tímto čínským vírem než s tím, jak trestat Evropy v počátcích startu green dealu za některé dílčí nedomyšlenosti či pomalosti, které se určitě doplní. Ani start Průmyslové revoluce nebyl bez chyb

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa