Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Kosmonaut Maurer letí se SpaceX do vesmíru: O pokusech, odebírání krve i cestě na Měsíc

Autor: Martin Valeš - 
30. října 2021
05:44

V příštích dnech má na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) letět Matthias Maurer (51), německý kosmonaut Evropské vesmírné agentury (ESA). Bude to pro něj první start, veAž společnosti tří Američanů si vyzkouší novou kosmickou loď společnosti SpaceX. Už se ale dívá i dál: Koncem desetiletí by měli evropští astronauti spolu s americkými letět i k Měsíci. Jak si na to věří, co ho čeká na ISS i jak se bude potýkat s účastníky vesmírného zájezdu, popsal v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Zatím do kosmu letěly dvě lodi typu Crew Dragon, obě už dvakrát, vy poletíte na třetím, zbrusu novém kusu. Liší se nějak?

Drobné změny mezi jednotlivými dragony jsou. Většinou jde o update stávajícího zařízení, u kterého SpaceX zjistila, že ho lze vylepšit, nebo malé změny softwaru, aby bylo pro posádku ještě snazší se strojem letět a aby byl odolnější.

Jste vědec specializovaný na materiály, čekají vás nějaké experimenty ve vašem poli?

Ano, na palubě budu provádět několik takových experimentů, ostatně je to jeden z hlavních výzkumných oborů kosmické stanice. Máme několik pecí, v nichž můžeme tavit různé slitiny při různých teplotách. Ve stavu beztíže můžeme mít třeba volně plující kovové koule, které lze roztavit, ochlazovat a měřit viskozitu v různých teplotních rozmezích. V jiné peci můžeme z různých slitin vytvářet struktury tvořené jediným krystalem, abychom zkoumali vlastnosti různých materiálů. Na zemi se to využívá k simulacím odlévání kovových výrobků, třeba motoru auta nebo lopatky turbíny letadla.

Já budu provádět i jiné materiálové pokusy, například je velmi důležitá povrchová úprava kovů. Představte si kovový implantát. Musí být silný, má-li třeba stabilizovat zlomenou kost. Na druhou stranu nechcete, aby implantát reagoval s vaším tělem, když má třeba držet otevřené tepny po infarktu. Takový stent nesmí způsobovat srážení krve.

Když do těla vkládáte nějaký materiál, musíte prozkoumat řadu aspektů; velmi důležité jsou povrchové vlastnosti. My budeme ve vesmíru zkoumat různé povrchy, jejichž strukturu vytvořili laserem. To vede k efektu, že kov zabíjí mikroby. V časech pandemie je to hodně důležité – třeba k zabránění infekce přes kliky nebo tlačítka výtahu. Takové věci lze povrchově upravit procedurou, kterou právě otestujeme ve vesmíru. A je to dobré i pro nás ve vesmíru, protože tam jsou naše imunitní systémy oslabené, takže hledáme způsoby, jak udržovat naši stanici čistou a bezpečnou.

Na jaké pokusy se nejvíc těšíte a na jaké méně?

Těším se na hodně z nich. Jsem vědec a o letu do vesmíru jsem snil právě proto, že tam budu moci dělat spoustu experimentů v nejrůznějších oborech. Například pěstování buněk, z nichž vyrostou tzv. organoidy – zmenšené, zjednodušené orgány. Třeba se ve vesmíru vypěstovaly srdeční svaly, které skutečně začaly bít. Je to hodně důležité pro poznání, jak se tyto buňky formují ve stavu beztíže – protože tam se formují jako v těle, můžeme tak provádět experimenty, které by jinak byly možné jen v lidském nebo zvířecím těle. Vědci mohou zkoušet různé léky, různé interakce mezi těmi buňkami a třeba různými implantáty. Než budeme experimentovat na lidech, chceme plně porozumět, co děláme. Vesmír nám dává nové možnosti.

Máme spoustu jiných pokusů, v biologii, medicíně, materiálech, ale také experimenty s hořením. Zapalujeme plamínky v kontrolovaném prostředí – aby plamen nepronikl do celé stanice – a studujeme, co je bezpečné prostředí, jaké materiály jsou bezpečné a za jakých podmínek může požár vzplanout, šířit se a být nebezpečný astronautům.

Kolik pokusů máte v plánu?

Celkem se budu podílet na 100-150 experimentech. Někde to znamená jen nainstalovat přístroje a zbytek už se řeší ze Země. V jiných jsem pokusným subjektem, třeba si odebírám krev – a to moc rád nemám, píchat do sebe jehlu, ale naučili mě to. Vědci potřebují naši krev, naše sliny, moč, všechno, co můžete získat z těla. Po návratu budou analyzovat, jak se lidské tělo přizpůsobuje stavu beztíže.

Co myslíte, že budete nejvíc postrádat?

Nejvíc mi bude chybět příroda. Rád chodím do lesa, běhám, cítím vítr ve tváři, vůni stromů, květin. Taky se mi bude stýskat po plavání, celý se ponořit a cítit vodu kolem svého těla. A také barvy. Všechno na vesmírné stanici je bílé. Když se podíváte z okna, vidíte modrou planetu a kolem ní spoustu černé. Zato zelené barvy je málo; vše, co představuje přírodu, je velmi vzácné, bude mi to nejspíš dost chybět.

Jaká byla nejcennější rada od zkušenějších kolegů?

Abych nestresoval, až do vesmíru dorazím. Vidíte kolegy, kteří tam dorazili před pár měsíci. Jsou naprostí profesionálové, pohybují se lehce, vědí, kde se všechno nachází. My nováčci ve vesmíru potřebujeme několik dní, abychom se přizpůsobili, zorientovali, všechno se musíme naučit od píky: Jak ve vesmíru jíst, spát, používat záchod. Míváme otázky, kde máme hledat různé věci, jak se co nastavuje. Ostatní říkají, že je zpočátku snadné se stresovat, když se cítíte takto zavalení a ve srovnání s kolegy k ničemu. Ale to je normální a po pár dnech se každý zorientuje.

Během své mise na palubě uvítáte několik vesmírných turistů – napřed přiletí s ruskými kosmonauty v sojuzu Japonec Jusaku Maezawa, potom rovnou celá turistická posádka v dragonu. Co to znamená pro vás? Přidělají vám práci?

Ano, bude tam hodně turistů. Teď byl na stanici ruský filmový štáb. Začátkem prosince přiletí japonský turista a později, pravděpodobně v únoru, turisté z Ameriky, Izraele a Kanady. NASA nám představila, jaké jsou pro kosmické turisty plány. Teoreticky by to pro nás nemělo být velké narušení, protože my máme provádět své experimenty, svou práci, turisté tam smějí s tím, že nám do toho nesmějí zasahovat. Smějí koukat z oken, provádět své vlastní experimenty, které si přivezou. Plánovači na Zemi rozplánují, kdy mohou turisté využívat které zařízení – na což také trénovali. Ve volném čase si to snad dohromady užijeme, popovídáme si o svých zkušenostech z vesmíru. Budou tam jen týden, jsem si jistý, že to uběhne hodně rychle.

Pustíte je všude?

Všude chodit nesmějí, mají instrukce, kam mohou a také kdy. Turisté, kteří přiletí ruskou kosmickou lodí, musejí pokaždé žádat o povolení ke vstupu do západního, amerického segmentu. A naopak, američtí turisté, respektive ti, co v únoru přiletí se SpaceX, musejí žádat o povolení, aby mohli na ruskou stranu, a musí je doprovázet ruský kosmonaut – aby se ujistil, že nesahají na vybavení, na které se nezacvičili, a něco na palubě nerozbili.

Ve posádce Crew-3 jste tři nováčci, akorát veterán Thomas Marshburn poletí do kosmu už potřetí. Přesto není velitelem lodi, proč?

Ano, jsme tři nováčci, rookies, jak se říká v kosmonautice. Proto bude Tom Mashburn později sloužit jako velitel kosmické stanice, aspoň tak se to plánuje. Ale velitelem kosmické lodi Dragon bude kolega Raja Chari, protože je velmi zkušený zkušební pilot, býval šéfem americké školy zkušebních pilotů. Jeden z nejlepších zkušebních pilotů, jaké jsem kdy potkal, zatímco Tom Mashburn je lékař. Proto NASA rozhodla, že odpovědný za novou kosmickou loď bude tento velmi zběhlý pilot, a ne doktor.

Video  Velitel kosmické stanice umravnil robota kladivem. Ovčinin o životě ve vesmíru  - Blesk
Video se připravuje ...

Nyní Zemi opustíte, ale při výcviku jste zkoumal i její složení, k čemu je kosmonautovi geologie?

Teď sice letím na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale paralelně také připravujeme další krok ve zkoumání vesmíru, a tím krokem je let na Měsíc. ESA uzavřela partnerství s NASA a chystáme novou vesmírnou stanici zvanou Deep Space Gateway. Ta bude obíhat kolem Měsíce a budou na ni létat američtí a evropští astronauti; napřed ji budou sestavovat, pak z ní zhruba od konce tohoto desetiletí budou létat na povrch Měsíce. V delším horizontu také vybudují základnu na povrchu.

Matthias Maurer při geologickém tréninku. Matthias Maurer při geologickém tréninku. | ESA

Na to se už ESA chystá, musíme k tomu vyvinout spoustu technologií, než budeme moci na Měsíci přistát a zkoumat ho. Chceme to dělat jinak než za časů Apolla, mít k dispozici veškerou moderní technologii, abychom obdrželi co nejlepší data. Proto ESA požádala své astronauty, aby se podíleli na vývoji výcvikových programů. Já byl hlavní pokusný králík, pomáhal jsem ustavit výcvikový program a byl jsem odpovědný za projekt nového cvičiště v Evropském centru astronautů zvaného Luna. Toto zařízení umožní evropským astronautům trénovat, jak pracovat a žít na Měsíci.

Věříte, že byste se lunární mise mohl dočkat i vy?

Pro současné aktivní astronauty ESA je velmi realistické, že k Měsíci poletí. Možná ne všech sedm z nás, ale tři mají velkou šanci dostat se k němu hodně blízko. A když ne my, tak ti, které právě ESA vybírá. Budoucnost spatří Evropany na Měsíci.

ESA má kosmonautů poměrně málo, nyní však probíhá konkurz na posily. Jací experti se hledají, čím mají doplnit váš tým?

ESA nyní hledá nové astronauty s přesně týmiž schopnostmi, dovednostmi či osobnostními rysy jako posledně. V zásadě chce astronauty, kteří budou létat jak na Mezinárodní vesmírnou stanici či jinou stanici na nízké oběžné dráze Země, až ISS skončí, což může nastat po roce 2030, ale nepřekvapilo by mě, kdyby jí prodloužili životnost i dál; ale také na mise dál za nízkou oběžnou dráhu, zejména na novou stanici u Měsíce a na další krok – lety na povrch Měsíce.

Od kandidátů se požadují stále stejné vlastnosti: Aby uměli s každým vyjít, protože budou žít a pracovat s lidmi z různých kultur a hovořícími různými jazyky, a to po dlouhou dobu, zpravidla šest měsíců. Musíte být velmi efektivním členem týmu, i v těžkých, náročných podmínkách. Musíte být velmi stabilní osobnost, být připravený se konstantně učit nové dovednosti, otevřený ke zpětné vazbě. Protože v počátcích děláte chyby, a když neumíte přijímat zpětnou vazbu, nebudete dobrým astronautem. Také musíte být ochotný cestovat, protože nemáme evropskou raketu. Takže výcvik se odehrává i v dalších zemích, většina v USA, ale dost také v Rusku, - snad to bude pokračovat – a trochu také v Japonsku, Evropě a rovněž v Kanadě.

Jaké jsou silné stránky evropských kosmonautů ve srovnání s velkými sbory v USA a Rusku?

Myslím, že evropští astronauti jsou velmi otevření, máme talent na cizí jazyky, jsme zvyklí na různé kultury Evropy, takže jsme vhodní jako spojovací článek mezi kosmickými velmocemi, mezi Rusy a Američany. Také máme spoustu nových, kreativních nápadů. Nejlepší PR i informace o práci astronautů většinou předvádějí ti evropští.

Yarda ( 30. října 2021 09:32 )

...Kosmonaut Maurer letí se SpaceX do vesmíru...
Onehdy jsem narazil na názor, že ti co letí nahoru v americké raketě jsou astronauti, kosmonauti se vezou v Sojuzu. A Číňani jsou tajkonauti, aby se to nepletlo.
Ale jestli to platí...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud